За даними вчених-неврологів, від 30 до 40% пацієнтів в комі частково або повністю перебувають у свідомості. Фахівці розповіли, що може відчувати людина, яка перебуває між життям і смертю, про це пише видання «Аргументи і факти».

Газета опублікувала історію шкільної вчительки Кейт Бейнбрідж, яка впала в кому в результаті запалення мозку і прийшла до тями після декількох місяців лікування. Жінка, яка довго перебувала у вегетативному стані, розповіла, що вона відчувала в той час, як оточуючі вважали її перебуваючою у «відключці».

Так, за словами Кейт Бейнбрідж, вона постійно відчувала сильну спрагу, тоді як цього ніхто то не міг зрозуміти, а сама вона не могла попросити води.

Читайте також:  Експерти нагадали про небезпеку позеленілої картоплі

Крім того, пацієнтка відчувала сильний страх через лякаючої її обстановки, приладів, крапельниць, уколів. Вона розповіла, як її спроби заплакати в таких випадках закінчувалися лише тим, що медичний персонал, помітивши сльози, приймав їх за рефлекторні. Бейнбрідж поділилася, що відчувала відчай і стардання від усього, що відбувається.

Розповідаючи про це, видання посилається на документальний фільм BBC «Coma». У ньому також розповідається про інші вражаючі та інтригуючі історії з пацієнтами, які перебували в комі, – як і про спроби вчених налагодити контакти з людьми, які “зависають” між життям і смертю.

Своїм коментарем у зв’язку з цим поділився вчений-невролог Михайло Пірадов. За його словами, будь-яка кома може тривати тільки чотири тижні. Потім, якщо пацієнт не гине, слідують або перехід в свідомість, або в вегетативний стан, при якому відсутня свідомість, або в стан мінімальної свідомості.

Читайте також:  Вісцеральний жир: 3 напої «найімовірніше» сприяють накопиченню жиру на животі

Випадків виходу з вегетативного стану досить багато, однак, зауважив Михайло Пірадов, люди не виходять з вегетативного стану без втрат для здоров’я різного ступеня інтенсивності. Згадана вище вчителька Кейт Бейнбрідж після повернення до тями могла пересуватися тільки в інвалідному візку.

Джерело: МедікФорум