Діагностика остеопорозу – це проведення специфічних аналізів , які дозволяють оцінити рівень фосфорно- кальцієвого обміну і вчасно виявити недугу .

Остеопороз – метаболічне захворювання , що вражає скелет. Крім серцево-судинних захворювань , цукрового діабету і ракових захворювань , остеопороз є одним з найбільш часто зустрічаємих недуг , з яким доводиться стикатися лікарям у клінічній практиці.

На сьогоднішній день діагностика остеопорозу включає в себе проведення різних заходів , метою яких є виявлення метаболічних порушень в організмі , встановлення ступеня ураження кістки , а також причини розвитку захворювання.

Визначення факторів остеопорозу

Початковим етапом діагностики остеопорозу є виявлення негативних факторів захворювання , до яких відносяться:

 • низький рівень кальцію в споживаної їжі ;
 • нестача вітаміну D ;
 • захворювання шлунково-кишкового тракту , слідство яких є низька всмоктуваність кальцію ;
 • раннє настання менопаузи ;
 • вживання глюкокортикоїдів і гормонів щитовидної залози протягом тривалого періоду;
 • хвороби надниркових залоз , щитовидної залози , печінки і нирок ;
 • гіподинамія ;
 • наявність шкідливих звичок.
Читайте також:  Де зробити МРТ в Івано-Франківську?
Рентгенологічне дослідження

Це найбільш доступний метод дослідження, однак малочутливий . Наявність захворювання можна встановити тільки при втраті 30 і більше відсотків кісткової маси , тобто коли остеопороз перейшов в пізню стадію.

Денситометрія

За допомогою денситометрії вимірюється щільність кісткової тканини. Денситометрія дозволяє визначити втрату кісткової маси на рівні 2-5 % , а також простежити динаміку щільності кісткових тканин при прогресуванні захворювання або в процесі лікування.

Для проведення денситометрії застосовуються ізотопні , рентгенологічні та ультразвукові методи . Золотим стандартом, що дозволяє виміряти щільність кісткових тканин , є проведення двохенергетичної рентгенівської абсорбціометріі .

Лабораторні дослідження

За допомогою лабораторних аналізів вдається оцінити рівень кісткового метаболізму. Зокрема , визначаються рівні речовин , які роблять прямий вплив на процеси утворення і руйнування кісткової тканини. Зокрема , перевіряється кров на вміст паратиреоїдного гормону , статевих гормонів , а також вітаміну D , який разом з паратиреоїдним гормоном бере участь у метаболізмі кальцію.

Читайте також:  Де зробити МРТ в Івано-Франківську?

Також визначає концентрацію кальцію , фосфору і загальної лужної фосфатази в сироватці крові. Ця інформація використовується в якості допоміжних даних , але не діагностичних .

Маркери формування кісткових тканин
 • Остеокальцин – білок , активно синтезується остеобластами (клітин кісткової тканини). Рівень концентрації остеокальцину в крові відображає ступінь метаболічної активності остеобластів .
 • Кальцитонін – поліпептидний гормон , який виробляється клітинами щитовидної залози. Кальцитонін знижує рівень кальцію в крові і сприяє його відкладенню в кістках.
 • Лужна фосфатаза і кістковий фермент лужної фосфатази. Визначення концентрацій цих ферментів дає лікареві додаткову інформацію про формування кісткової тканини у пацієнта.

Остеопороз буває не тільки у літніх жінок , а й у молодих чоловіків

Маркери стану метаболізму
 • Паратгормон – один із регуляторів кальцієво-фосфорного обміну . Паратгормон синтезується в паращитовидной залозі , і при зниженні концентрації кальцію в крові цей гормон активує резорбцію кісткової тканини для вивільнення в кров кальцію і фосфору.
 • Тиреотропний гормон – антагоніст паратгормону , тобто цей гормон перешкоджає виведенню кальцію з кісткової тканини.
 • Кальцій , фосфор і вітамін D.
Читайте також:  Де зробити МРТ в Івано-Франківську?
Маркер руйнування кісткової тканини

Основним маркером руйнування кісткової тканини є деоксипіридонолін ( ДПІД ) – речовина, яка визначається в сечі. Виділення деоксипіридоноліна підвищується при тиреотоксикозі , постменопаузальному остеопорозі , остеомаляції , гіперпаратиреозі та інших порушеннях .

Підготовка до діагностики

Перед взяттям крові останній прийом їжі повинен відбутися не менш ніж за 12 годин. За добу до планованого обстеження потрібно виключити фізичні навантаження. Також перед взяттям крові потрібно виключити вживання деяких продуктів. Так , молочні продукти , морська капуста , кава , горіхи і боби здатні збільшити концентрацію кальцію в крові , що внесе істотну похибку у результати ваших аналізів.