Харчовим отруєнням називають одну з гострих хвороб, яка характеризується найчастіше проблемами, пов’язаними з травною системою. Найбільш часто причиною таких отруєнь є продукти харчування неналежної якості. Коли вони потрапляють в людський організм, то надають різного роду хвороботворні бактерії. Розглянемо докладніше, які ж ознаки свідчать про те, що ви отруїлися і як з цим потрібно боротися.

Причини і ознаки отруєнь

Якщо неправильно зберігати продукти або допустити їх вживання, термін придатності яких вже закінчується або того гірше — закінчився, то вони з корисної їжі перетворюються на отруту. В таких продуктах розвиваються бактерії (частіше всього це кишкова паличка або стафілокок), які при попаданні в організм починають там інтенсивно розмножуватися.

Підсумок цього дуже простий — організм стає отруйним. Крім того, аналогічний стан викликає вживання отруйних ягід, сирих грибів та інших продуктів, які потребують відповідної обробки або зовсім непридатні до вживання.

Отруєння проявляється не відразу. Іноді перші ознаки стають яскраво вираженими через 3 години, але найчастіше їх видно протягом доби або через 12 годин. Найбільш характерними ознаками є постійна нудота і блювота, а також пронос (випорожнення, видає сильний запах з характерними залишками їжі).

Також можуть виявлятися супутні ознаки — головний біль, підвищене виділення слини, газоутворення, висока температура, важкість у шлунку. Іншими словами, це ті ознаки, які могли б свідчити про появу якогось простудного або інфекційного захворювання, але при цьому його немає. Найчастіше причиною харчового отруєння стає вживання в їжу продуктів певної категорії.

Найбільш часто отруєння викликає вживання неякісного майонезу, сметани, сиру, молочних продуктів, овочів, а також салатів, які простояли кілька днів.

Перша допомога при отруєнні

Якщо ви або хтось із ваших близьких (знайомих) відчуваєте, що стали жертвою отруєння, то першим ділом потрібно промити шлунок. Зробити це можна при використанні легкого розчину марганцівки. В цілях недопущення потрапляння в організм сторонніх речовин розчин бажано профільтрувати. Промивши шлунок, і очистивши його від шкідливих мікробів, ви тим самим уникнете подальшого розмноження хвороботворних бактерій.

Крім марганцівки, можна приготувати розчин з соди і води. Замість соди можна використовувати звичайну харчову сіль. При цьому розчин бажано підготувати заздалегідь. Оптимальний обсяг, якого буде достатньо для промивання, приблизно 8 літрів. Щоб і без того змучений болем організм не переохолодився, температура розчину повинна становити близько 35 градусів (тобто, ближче до кімнатної).

Переохолодження організму може спричинити за собою стрімке поширення токсинів по всьому організму. Крім того, вони негативно впливають на мікро – склад кишечника. Для початку хворий повинен випити приблизно 5 склянок розчину. Через 5 хвилин, потрібно штучно викликати блювання, якщо воно не почалося природним шляхом. Зазначену процедуру після цього потрібно повторити ще кілька разів. Лише після того, як виходить при блювоті вода стане чистою і прозорою, промивання можна зупинити.

Читайте також:  Які продукти не можна їсти натщесерце?

Після того, як шлунок промитий, хворому слід забезпечити максимально можливий спокій. Якщо ви бачите, що у нього почався озноб, укутайте його чим-небудь теплим. При цьому кожні 15 хвилин протягом години він повинен випивати ентеросорбент. Вода повинна бути як можна більш гарячою. Протягом наступних 24 годин краще нічого не давати йому їсти.

На наступну добу можна почати вживати легку їжу — бульйон, протерті свіжі овочі, супи, неміцний чай і т. д. Що стосується жирної і гострої їжі, то її не можна вживати ні в якому разі. Також категорично забороняється вживання алкоголю та газованих напоїв.

Як вже було зазначено, після промивання шлунка рекомендується дати хворому ентеросорбент. За допомогою даної групи речовин можна не тільки нормалізувати загальний стан, але і позбавитися від сильних болів в шлунку, кишечнику і остаточно побороти токсини, які ще залишаються в середині організму. Щоб організм не позбувся повністю рідини, крім ентеросорбентів використовують ще й різного роду сольові розчини. Вони продаються найчастіше в звичайній аптеці у формі порошків.

Розвівши такий порошок, його потрібно випивати невеликими порціями. При цьому вода повинна бути як можна більш теплою, а сам процес вживання бажано розтягнути на якийсь час. Якщо дивитися на ситуацію в цілому, то найбільш оптимальним є вживання після походів в туалет. Якщо до проносу додається ще і блювання, то дозу вживання слід збільшити вдвічі.

Одним з найбільш важливих органів, які страждають при розвитку харчового отруєння, є печінка. Особливо важким є її стан при алкогольному отруєнні. Справа в тому, що саме печінка належить до органів, з допомогою яких з організму виводяться токсини. А якщо вона вражена бактеріями, то процес виведення, як мінімум, загальмовується.

Для відновлення роботи печінки рекомендується приймати різного роду рослинні речовини, а також біологічно активні добавки, що містять комплекс вітамінів і мінералів. Якщо лікування розпочати вчасно, то найімовірніше, симптоми остаточно зникнуть через тиждень. Між тим, існують ситуації, коли самостійне лікування може не допомогти, а й нашкодити організму.

До них відносяться:

  • отруєння, що супроводжується сильним, пульсуючим головним болем, а також неприємними відчуттями в районі нирок, печінки, жовчного і сечового міхура
  • отруєння, що супроводжується дуже високою температурою (вище 39 градусів) і підвищеним потовиділенням
  • отруєння, яке спіткало людину похилого віку або, навпаки, дитину
  • причиною отруєння є вживання грибів блювота і пронос не припиняються після то, як промитий шлунок, протягом більш ніж двох днів
  • симптоми не зникають через тиждень і більше.
Читайте також:  Які напої допоможуть зберігати молодість якнайдовше

У таких випадках єдино правильним рішенням є звернення до лікаря. Причому чим швидше звернутися за допомогою, тим більше шансів на те, що лікування пройде швидко і без наслідків.

Особливості отруєння консервами

Отруєння консервами є одними з найбільш небезпечними. Готувати різного роду консервацію люблять господині. Нічого поганого в цьому немає і домашні консерви дуже смачні. Однак, при недотриманні технології приготування або обробки до отруєння недалеко. Однак, це не зовсім звичайне отруєння. При його виникненні в організмі починає розвиватися таке захворювання, як ботулізм.

Його типовими ознаками є прискорене дихання, постійна нудота і блювота, частий пронос, блідий колір шкіри, параліч, погіршення зору і т. д. тобто, мова йде про найстрашніші ознаки, які тільки можуть розвиватися у людини. Якщо вчасно не почати лікування, то захворювання ботулізмом закінчиться смертю. Однак, самостійне лікування тут взагалі неприпустимо — єдино правильним рішенням буде негайний дзвінок в швидку допомогу.

Профілактика харчових отруєнь

Найперший і простий, мабуть, спосіб профілактики харчових отруєнь полягає у дотриманні правил зберігання і приготування їжі. Не варто експериментувати і сподіватися на те, що з цього щось вийде — існують санітарні та гігієнічні норми. А раз вони існують, то їх обов’язково потрібно дотримуватися.

Якщо мова йде про швидкопсувні продукти, то перед вживанням обов’язково необхідно звернути увагу на консистенцію, колір і запах. Якщо ви помітили якийсь сторонній присмак, колір, запах або наявність слизу на поверхні — не потрібно ризикувати. Така їжа вже непридатна до вживання. Як мінімум, потрібна спеціальна обробка, а ще краще викинути її.

Якщо ви помітили, що фрукти або овочі почали покриватися цвіллю або гниллю, а кришки на банках здулися — такі продукти негайно потрібно викинути. Не ризикуйте, оскільки в них, однозначно, почалися процеси окислення, бродіння і гниття. Така їжа вкрай небезпечна для вживання.

Якщо домашні заготовки ви закриваєте бляшаними кришками, то під час відкривання прислухайтеся до звуку — при знятті кришки повинен з’являтися своєрідний хлопок. Якщо ви його не почули — найімовірніше, продукт зіпсований і їсти його вже небажано. Звертайте також увагу на продукти, які зберігаються у вас у холодильнику. Насамперед, дивіться на дату виготовлення, термін придатності та їх загальний стан.

Що стосується різного роду готових салатів, які продаються в більшості магазинів, то їх купувати небажано. Особливо якщо це салати, до складу яких входить майонез. Невідомо, скільки вони простояли на вітрині, оскільки майонез є швидкопсувним продуктом, а у взаємодії з іншими продуктами він вступає в хімічну реакцію.

Якщо ж ви готуєте продукти самостійно, слід дотримуватися температурного режиму. Наприклад, при приготуванні страв з грибів токсини і шкідливі речовини в них розпадаються при певній температурі. Якщо цього правила не дотримуватися, то виведені токсини не будуть. Як наслідок, це призведе до харчового отруєння.

Читайте також:  Проблеми із серцем: 5 ознак, на які слід звернути увагу

Перед їжею обов’язково мийте руки. А якщо мова йде про фрукти, овочі, то і їх обов’язково варто промивати. Не буде зайвим і ополіскування посуду перед використанням. Крім того, правила гігієни бажано дотримуватися і при приготуванні страв з домашніх яєць. Якщо яйце сире, то на його поверхні також може скупчуватися велика кількість мікробів.

Тому перед тим як ви його розіб’єте, бажано помити яйце з милом. Не використовуйте в якості замінників засоби для миття посуду, оскільки вони в своєму складі містять шкідливі речовини, які при розбиванні яйця можуть потрапити в нього.

Необхідно також дотримуватись певних правил відносно рушників, губок, обробних дощок і т. д. Що стосується губок для миття посуду, то їх бажано міняти якомога частіше. Пояснюється це дуже просто — всередині губок і на їх поверхні накопичується велика кількість мікробів. Відповідно, при тривалому їх використанні концентрація мікробів може виявитися просто небезпечною для здоров’я.

Ну, а обробні дошки для різних продуктів теж повинні бути різними. Наприклад, дошка, на якій ви ріжете сире м’ясо і рибу, повинна бути призначена лише для цих продуктів. Для сиру і ковбаси, варених овочів і т. д., а також для зелені краще використовувати окрему дошку. Аналогічне правило діє і для зберігання різних продуктів в холодильнику. Якщо на одній полиці знаходиться сира продукція, то готову там зберігати не можна. В іншому випадку готові продукти просто прийдуть в непридатність.

Велика кількість їжі, яка простоїть у вас кілька днів, стане не тільки несмачною, але і просто небезпечною. Згідно санітарним нормам, максимальна тривалість зберігання готових страв становить три доби. Тому краще готувати менше, але частіше.

Ну, звичайно ж, якщо ви любите перекусити де-небудь в точці громадського харчування, то до цього питання також потрібно підходити з усією серйозністю. Не варто заходити в перший-ліпший заклад — як мінімум, про нього детальніше потрібно дізнатися.

Таким чином, харчове отруєння є одним з найбільш небезпечних видів захворювань. Якщо лікування вчасно не розпочато, то хворий, крім мук, буде відчувати набагато більш страшні наслідки. Щоб не довести до цього, при появі серйозних ознак краще викликати фахівця. Ну, звичайно ж, не варто нехтувати правилами санітарії, гігієни та безпеки. Якщо намагатися їм слідувати, то ніякі отруєння вам не страшні. Будьте здорові!

Джерело: HeadInsider