У православному календарі існують 4 багатоденних пости: Великий Піст, Петрів Піст, Успенський піст і Різдвяний піст. Є ще одноденні пости, всього в році близько 200 пісних днів.

Говорячи про піст, ми, на жаль, часто, маємо на увазі піст тілесний – утримання від їжі. Але, суть посту не тільки в цьому. Мабуть, важливіше цей час використати для досягнення гармонії «дух, душа і тіло». Мета і призначення посту – очищення тілесне і духовне. Духовне утримання від поганих вчинків, від гніву, бурхливих розваг, заздрості, користі – найважливіша з умов! В іншому випадку, пост просто перетворюється в розвантажувальну дієту.

Очиститися від негативних думок і емоцій будь-якій людині просто необхідно. Адже, роблячи погані вчинки, людині властиво прагнути забувати про них, намагатися виправдатися, але все марно! Слід у душі залишається надовго. Коли таке усвідомлення «застряє» в нашому мозку в корі головного мозку формується вогнище подразнення, яке, з часом, починає поширюватися на підкірку, яка, в свою чергу, здійснює керівництво діяльністю внутрішніх органів людини. Таким чином, ми і купуємо більшість своїх хвороб.

Піст перед Великоднем

Завзяття не по розуму

Піст даний нам для того, щоб зцілитися. І головні ліки зовсім не голод, а совість, панове.

Але, все-таки, обмеження в харчуванні – це важлива частина посту і про це теж варто поговорити. Насправді, вони не так вже й страшні: Церква не рекомендує вживати ніякої їжі в перші два дні посту і в останній. В інші ж дні, належить дотримуватися помірності в їжі і відмовитися від молочних продуктів, яєць і м’яса.

Читайте також:  Місія здійсненна: вітаміни Solgar – турбота про здоров'я

«Загальне правило помірності утримання полягає в тому, щоб кожен згідно з силами, станом тіла і віком стільки їжі куштував, скільки потрібно для підтримання здоров’я тіла, а не скільки вимагає бажання насичення», – говорить Преподобний Касіан Римлянин.

Ті правила, які були прийняті в монастирях, у середні століття, не можуть і не повинні відноситись до світських людей повною мірою. Вони занадто важкі для звичайної людини, тим більше в наш час, коли і інший темп життя і екологія. Тому, потрібно постити настільки чітко, наскільки це по силам. А що стосується самого пісного столу, то Ви, напевно, знаєте, що він досить різноманітний. Недарма, в старі часи, іноземцям радили відвідати Росію саме в дні посту, оскільки в цей час, частування найбільш смачні і вишукані.

До того ж, існує багато послаблень. Наприклад, для дітей (не можна ж позбавляти зростаючу людину молока, наприклад), вагітних жінок або хворих людей. І навіть людям, які погано переносять голод (для чого існує ряд об’єктивних, з медичної точки зору, причин) дозволяється трохи порушити піст. Але навіть, якщо Ви тільки намагаєтеся обмежити себе в чомусь, це вже прекрасно: «Господь і намір цілує».

Читайте також:  Чем отличается питьевая вода от минеральной?

Ну, що толку, якщо людина буде витримувати всі заборони, але, при цьому, озлиться на весь світ, стане дратуватися по дрібницях?

«У піст головне не їсти один одного», – дуже мудре зауваження митрополита Володимира.

Великий піст 2017 - медицина на стороні поста

Медицина – на стороні поста

По-перше, тому, що утримання від м’яса і білкової їжі дозволяє організму позбавитися від шлаків, наситивши його мікроелементами і вітамінами, якими так багаті овочі.

По-друге, тому, що зміни звичного раціону харчування (виключення продуктів тваринного походження, білкової їжі) позитивно впливає на стан організму.

Вчені, які досліджували вплив постів на здоров’я людини, дійшли висновку, що кожен з них є ефективним методом очищення основних систем організму (крім кишечнику):

  • Великий піст оздоровлює серце і кровоносну систему;
  • Петрів піст – печінку, жовчний міхур;
  • Успенський пост – сечовий міхур і нирки;
  • Різдвяний піст – легені.

Лікарі рекомендують тримати не дуже строгий піст людям, що зазнають великі фізичні навантаження, тим більше, хворим. В цьому випадку, краще включити в раціон харчування, принаймні, рибу.

Якщо піст збігається з весняним періодом, не зайвим буде прийом вітамінних препаратів і мікроелементів (обов’язково узгодьте вибір препарату та дозування з лікарем!).

Але найважливішою, все-таки, навіть, на думку медиків, є духовна складова посту. Те, що відбувається з людиною в цей період, не здатна замінити ні одна психотерапевтична технологія: терпимість, спротив спокусі, зміцнення сили волі, радість від подолання та радість свята, умиротворення.

Читайте також:  Применение сосудосуживающих капель при насморке

Ще одна причина, по якій медики ставлять духовний фактор на перше місце, це, безумовно, той факт, що без нього, важко втриматися від спокуси після закінчення посту.

Вихід з посту

Вихід з посту – серйозне випробування. Перейти відразу до достатку – значить позбавити сенсу весь пройдений етап.

  • Необхідно дотримуватися помірності протягом тижня після закінчення посту: з білкової їжі яйця – найбільш безпечний продукт (яєчний білок легше перетравлюється), молочні продукти, здоба (дуже помірно), куряче м’ясо. А ось до яловичини або баранини можна приступити тільки в кінці тижня.
  • Обов’язково дотримуватися, також, питного режиму: якісної питної води потрібно випивати не менш 2-х літрів на добу. Візьміть за правило (це, до речі, корисно у всі часи) випивати натщесерце 2 склянки води, 1 склянку перед обідом, перед вечерею – 2 склянки.
  • Ще одна порада, кожну трапезу закінчуйте зеленню, в ній міститься велика кількість речовин, що розщеплюють їжу на корисні складові.
  • На завершення, хочеться навести слова святого апостола Павла: «Завжди радійте, за все дякуйте Богові»
  • Не випадково, православні завжди вітають один одного з його початком. І це мудро: що може бути радісніше, ніж можливість змінитися по-справжньому, зміцнити тіло, а головне, зміцнити свій дух