У православному календарі існують 4 багатоденних пости: Великий Піст, Петрів Піст, Успенський піст і Різдвяний піст. Є ще одноденні пости, всього в році близько 200 пісних днів.

Говорячи про піст, ми, на жаль, часто, маємо на увазі піст тілесний – утримання від їжі. Але, суть посту не тільки в цьому. Мабуть, важливіше цей час використати для досягнення гармонії «дух, душа і тіло». Мета і призначення посту – очищення тілесне і духовне. Духовне утримання від поганих вчинків, від гніву, бурхливих розваг, заздрості, користі – найважливіша з умов! В іншому випадку, пост просто перетворюється в розвантажувальну дієту.

Очиститися від негативних думок і емоцій будь-якій людині просто необхідно. Адже, роблячи погані вчинки, людині властиво прагнути забувати про них, намагатися виправдатися, але все марно! Слід у душі залишається надовго. Коли таке усвідомлення «застряє» в нашому мозку в корі головного мозку формується вогнище подразнення, яке, з часом, починає поширюватися на підкірку, яка, в свою чергу, здійснює керівництво діяльністю внутрішніх органів людини. Таким чином, ми і купуємо більшість своїх хвороб.

Піст перед Великоднем

Завзяття не по розуму

Піст даний нам для того, щоб зцілитися. І головні ліки зовсім не голод, а совість, панове.

Але, все-таки, обмеження в харчуванні – це важлива частина посту і про це теж варто поговорити. Насправді, вони не так вже й страшні: Церква не рекомендує вживати ніякої їжі в перші два дні посту і в останній. В інші ж дні, належить дотримуватися помірності в їжі і відмовитися від молочних продуктів, яєць і м’яса.

Читайте також:  Поширені дерматологічні проблеми про які потрібно знати

«Загальне правило помірності утримання полягає в тому, щоб кожен згідно з силами, станом тіла і віком стільки їжі куштував, скільки потрібно для підтримання здоров’я тіла, а не скільки вимагає бажання насичення», – говорить Преподобний Касіан Римлянин.

Ті правила, які були прийняті в монастирях, у середні століття, не можуть і не повинні відноситись до світських людей повною мірою. Вони занадто важкі для звичайної людини, тим більше в наш час, коли і інший темп життя і екологія. Тому, потрібно постити настільки чітко, наскільки це по силам. А що стосується самого пісного столу, то Ви, напевно, знаєте, що він досить різноманітний. Недарма, в старі часи, іноземцям радили відвідати Росію саме в дні посту, оскільки в цей час, частування найбільш смачні і вишукані.

До того ж, існує багато послаблень. Наприклад, для дітей (не можна ж позбавляти зростаючу людину молока, наприклад), вагітних жінок або хворих людей. І навіть людям, які погано переносять голод (для чого існує ряд об’єктивних, з медичної точки зору, причин) дозволяється трохи порушити піст. Але навіть, якщо Ви тільки намагаєтеся обмежити себе в чомусь, це вже прекрасно: «Господь і намір цілує».

Читайте також:  Ботокс волосся плюси й мінуси

Ну, що толку, якщо людина буде витримувати всі заборони, але, при цьому, озлиться на весь світ, стане дратуватися по дрібницях?

«У піст головне не їсти один одного», – дуже мудре зауваження митрополита Володимира.

Великий піст 2017 - медицина на стороні поста

Медицина – на стороні поста

По-перше, тому, що утримання від м’яса і білкової їжі дозволяє організму позбавитися від шлаків, наситивши його мікроелементами і вітамінами, якими так багаті овочі.

По-друге, тому, що зміни звичного раціону харчування (виключення продуктів тваринного походження, білкової їжі) позитивно впливає на стан організму.

Вчені, які досліджували вплив постів на здоров’я людини, дійшли висновку, що кожен з них є ефективним методом очищення основних систем організму (крім кишечнику):

  • Великий піст оздоровлює серце і кровоносну систему;
  • Петрів піст – печінку, жовчний міхур;
  • Успенський пост – сечовий міхур і нирки;
  • Різдвяний піст – легені.

Лікарі рекомендують тримати не дуже строгий піст людям, що зазнають великі фізичні навантаження, тим більше, хворим. В цьому випадку, краще включити в раціон харчування, принаймні, рибу.

Якщо піст збігається з весняним періодом, не зайвим буде прийом вітамінних препаратів і мікроелементів (обов’язково узгодьте вибір препарату та дозування з лікарем!).

Але найважливішою, все-таки, навіть, на думку медиків, є духовна складова посту. Те, що відбувається з людиною в цей період, не здатна замінити ні одна психотерапевтична технологія: терпимість, спротив спокусі, зміцнення сили волі, радість від подолання та радість свята, умиротворення.

Читайте також:  Вплив телемедицини на доступність медичних послуг у віддалених регіонах

Ще одна причина, по якій медики ставлять духовний фактор на перше місце, це, безумовно, той факт, що без нього, важко втриматися від спокуси після закінчення посту.

Вихід з посту

Вихід з посту – серйозне випробування. Перейти відразу до достатку – значить позбавити сенсу весь пройдений етап.

  • Необхідно дотримуватися помірності протягом тижня після закінчення посту: з білкової їжі яйця – найбільш безпечний продукт (яєчний білок легше перетравлюється), молочні продукти, здоба (дуже помірно), куряче м’ясо. А ось до яловичини або баранини можна приступити тільки в кінці тижня.
  • Обов’язково дотримуватися, також, питного режиму: якісної питної води потрібно випивати не менш 2-х літрів на добу. Візьміть за правило (це, до речі, корисно у всі часи) випивати натщесерце 2 склянки води, 1 склянку перед обідом, перед вечерею – 2 склянки.
  • Ще одна порада, кожну трапезу закінчуйте зеленню, в ній міститься велика кількість речовин, що розщеплюють їжу на корисні складові.
  • На завершення, хочеться навести слова святого апостола Павла: «Завжди радійте, за все дякуйте Богові»
  • Не випадково, православні завжди вітають один одного з його початком. І це мудро: що може бути радісніше, ніж можливість змінитися по-справжньому, зміцнити тіло, а головне, зміцнити свій дух