Щоб зберігати мозок енергійним і здоровим довгі роки, важливо підтримувати харчування, що забезпечує правильною енергією нервові клітини. Крім вуглеводів, білків і жирів, воно повинно забезпечити їх рядом мікроелементів – допомогти можуть прості і доступні продукти.

Все, що відбувається в організмі контролюється головним мозком, що складається з декількох сотень мільярдів нервових клітин, “спілкуються” імпульсами. Будучи пошкодженими, нейрони можуть втрачати здатність регенерувати, тому важливо підтримувати їх збереження. Безперервна робота по обробці інформації, здійснювана мозком, вимагає підживлення – інакше її енергійність знижується. Мозок черпає її в основному з вуглеводів, що розщеплюються організмом на глюкозу.

“Мозок потребує 140 грамів глюкози щодня. Вона може поглинатися з різних джерел вуглеводів. Найпростіша форма-звичайний цукор”, – розповіли німецькі медики виданню Fit for Fun.

Цукор. Вони пояснюють, що розрізняються вуглеводи з довгою і короткою глюкозної ланцюгом. Коротколанцюгові – це цукор, фрукти, мед, фруктові соки: їх споживання сприяє швидкому виділенню цукру в кров. Дані продукти дають швидкий приплив енергії, здатний так само швидко зникнути через відповідного виділення інсуліну.

Для збереження мозку енергійним і здоровим корисно вживати продукти, що містять довголанцюгові вуглеводи: вони підтримують стабільний рівень енергії. Такими є цільнозернові злаки, бобові,

Вода. Дуже важлива для збереження добре працюючого мозку, адже його нервові клітини складаються здебільшого з вологи. Організм завжди повинен отримувати достатню кількість рідини, попереджають експерти.

Вуглеводи. Щоб мозок володів постійною енергією, йому потрібні складні вуглеводи: вони розщеплюються кишечником так, що цукор повільно надходить в кров. Джерела корисних вуглеводів включають цільнозернову вівсянку, інші крупи, горіхи, бобові, некрохмалисті овочі.

Білок. Білки складаються з безлічі різних амінокислот, службовців будівельним матеріалом для важливих нейротрансмітерів мозку, що регулюють когнітивні процеси. Для збереження мозку енергійним і здоровим, раціоні повинні бути присутніми різноманітні білкові продукти, тварини і рослинні.

Жири. Організм не може виробляти самостійно жирні кислоти омега-3, що грають особливо важливу роль в підтримці здоров’я центральної нервової системи. Незамінні жирні кислоти містяться в лососевих і більш простих видах риби – наприклад, в оселедця, скумбрії, сардинах. Також ними багаті олії – лляна, волоського горіха.

Вітамін С. Знижує вплив стресових факторів на мозок-бореться зі шкідливими кисневими сполуками, що виникають в результаті метаболічних процесів клітин і здатними викликати розвиток неврологічних захворювань.

Вітаміни групи B. Вчені попереджають: багато людей відчувають дефіцит важливих для мозку В6 і В12.

“Нестача вітаміну B6 проявляється в пригніченому настрої, втоми, судомах і може бути компенсований споживанням м’яса, риби, бобових, бананів, горіхів. Симптоми дефіциту вітаміну В12 проявляються в коливаннях поведінки, погіршенні здатності мислити і концентруватися. Вітамін В12 містять тільки продукти тваринного походження-наприклад, сир”, – поділилися експерти.

Калій. Мінерал сприяє регуляції тиску в нервових клітинах головного мозку, знижує ризик інсульту. Крім того, мозку необхідний достатній запас калію, щоб забезпечити передачу стимулів в нервову систему. Отримувати його допомагають прості продукти: кавуни, шпинат, банани, картопля, огірки, помідори, часник.

Селен. Він життєво важливий для мозку: бере участь в різних функціях центру управління, що забезпечують рухову активність, координацію, пам’ять. Багато прості продукти, багаті селеном-яйця (жовток), гриби, кукурудза, скумбрія, оселедець, капуста.