Коли перед людиною стоїть багато складних завдань, їй часто здається, що час летить дуже швидко. Дослідження вчених з Університету Дьюка показало: наявність цілей, які перебувають у конфлікті, ще сильніше прискорює суб’єктивний хід часу. Подібний конфлікт виникає, наприклад, якщо людина хоче одночасно працювати допізна, щоб вразити боса, і проводити час з сім’єю, розповідає The Daily Mail.
[ads1]

Відомо, що суб’єктивне відчуття нестачі часу підвищує тривожність і рівень стресу. Однак дослідники з’ясували, як з цим впоратися. В експерименті половині учасників, які переслідували суперечливі цілі, сказали рахувати до 11 під час вдиху, а інших добровольців з суперечливими цілями попросили просто рахувати до 11. Завдяки дихальним вправам учасники відчували менше неспокою і їм здавалося, що у них більше часу, ніж у тих, хто просто рахував. Крім того, суб’єктивний хід часу сповільнювався у добровольців, які говорили вголос фразу “Я схвильований”.

Читайте також:  Лікар назвав причини еректильної дисфункції після 40 років

Для вивчення суб’єктивного сприйняття часу при конфлікті цілей дослідники провели два експерименти. У першому експерименті випробуваних попросили записати дві конфліктуючих один з одним мети. Учасники з контрольної групи записали цілі, які не суперечили одна одній. Потім учені оцінили суб’єктивне сприйняття часу учасників. Тим, хто записував суперечливі цілі, здавалося, ніби у них менше часу в порівнянні з добровольцями з контрольної групи. Сприйняття часу не залежало від причини конфлікту.

У другому експерименті фахівці попросили учасників вибрати між двома автомобілями, спираючись на дані досліджень про безпеку засобу пересування та його вплив на навколишнє середовище. Добровольці, яким сказали, що найменш надійний автомобіль самий екологічний, відчували стрес і відчували, ніби у них мало часу, на відміну від тих, хто міг вибрати автомобіль, що перевершує інший за обома пунктами.

Читайте також:  Як розпізнати цукровий діабет

Крім того, через конфліктні цілі учасники були готові чекати менше і платити більше. У другому експерименті дослідники сказали учасникам, що обраного автомобіля поки немає, і їм потрібно почекати. Ті, хто зіткнувся з протиріччями, погоджувалися чекати менше, ніж ті, у кого конфлікту в цілях не було. В експерименті з іншим сценарієм добровольці з суперечливими цілями хотіли заплатити на 30% більше за розширене видання DVD.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
7 СПОСОБІВ ПОЗБУТИСЯ СТРЕСУ НА РОБОТІ

ВЧЕНІ ВСТАНОВИЛИ ІДЕАЛЬНИЙ ЧАС ПРИЙОМУ ЇЖІ

ЯК ЗНАЙТИ ЧАС ДЛЯ СПОРТУ В ПОВСЯКДЕННОМУ ЖИТТІ?