Найголовніша умова для успішного лікування алкогольного гепатиту – це повна відмова від вживання спиртних напоїв.

На відміну від вірусних гепатитів, алкогольний гепатит розвивається внаслідок токсичного ураження печінкових тканин алкоголем. Як правило, алкогольний гепатит – це хронічне захворювання, яке виникає через 5-7 років після початку систематичного вживання спиртних напоїв.

Майже 90% алкоголю в організмі людини метаболізуються в печінці. Спирт під впливом ферменту алкогольдегідрогенази перетворюється на ацетальдегід – речовина, що вражає клітини печінки. Метаболіти алкоголю запускають ланцюг хімічних реакцій, що призводить до гіпоксії клітин печінки і як наслідок – до їх некрозу.

Тяжкість даного захворювання безпосередньо залежить від дози вживаного алкоголю, його якості і тривалості систематичного вживання.

Симптоми алкогольного гепатиту

Хвороба може протікати у двох формах:

  • Персистуюча форма. Це стабільна форма захворювання, при якій запальний процес може обернутися назад. Оборотність патологічного процесу можливе за умови припинення вживання алкоголю. У разі якщо хворий продовжує регулярно пити спиртні напої, то алкогольний гепатит переходить в прогресуючу форму.
  • Прогресуюча форма. Це стадія алкогольного гепатиту, при якій відзначаються некротичні ураження в печінці. У кінцевому підсумку це може призвести до цирозу печінки – найбільш несприятливого результату захворювання.

Самими першими симптомами алкогольного гепатиту є слабкість, втрата апетиту, стомлюваність і зниження ваги. Хворих турбують нудота, блювання з гіркотою і металевий присмак в ротовій порожнині. Також для алкогольного гепатиту характерні дискомфорт і відчуття тяжкості в правому підребер’ї. Як правило, больові відчуття посилюються при обмацуванні живота або при фізичних навантаженнях.

При алкогольному гепатиті може підвищуватися температура тіла, а також у хворого розвивається схильність до утворення синців і кровоточивості ясен. При прогресуванні захворювання розвивається жовтяниця: жовтіють шкірні покриви і склери очей.

Діагностика

Для визначення тяжкості захворювання використовуються наступні діагностичні дослідження:

  • Загальний аналіз крові і сечі;
  • Біохімічний аналіз крові;
  • Ультразвукова діагностика органів черевної порожнини;
  • Дослідження згортання крові;
  • Біопсія печінки.
Лікування алкогольного гепатиту

ПечінкаЛікування цієї недуги може мати успіх лише при повній відмові від алкоголю пацієнтом. Хворому призначається спеціальна дієта, комплекс вітамінів і мінералів, а також гепатопротектори – препарати, що захищають клітини печінки і поліпшують їх функції. При алкогольному гепатиті хворі повинні вживати збагачену білком їжу (риба, м’ясо, молоко і молочні продукти, боби та інші). Виключити потрібно смажену, жирну їжу, а також приправи. Бажано приймати їжу в один і той же час 4-5 разів на добу.

Для поліпшення обміну речовин в печінці лікар може призначити ліпотропні препарати, кортикостероїди, а також введення розчину глюкози та інсуліну внутрішньовенно.

Варто мати на увазі, що лікування алкогольного гепатиту досить складне, тому що в першу чергу необхідно боротися з алкогольною залежністю хворого, що нелегко. Як правило, лікування починається в умовах стаціонару, а продовжитися може в амбулаторних умовах.

Дуже важливо не запустити хворобу. У початкових стадіях, якщо хворий припиняє вживати спиртне, дотримується рекомендованого режиму харчування, то результат лікування, як правило, завжди сприятливий. Печінка – це орган, який здатний до регенерації навіть в умовах розпочатого цирозу. Головна умова – це перехід на здоровий спосіб життя і відмова від шкідливих звичок.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ВІРУСНІ ГЕПАТИТИ

ГЕПАТИТ В