«Нехай їжа стане вашими ліками, а ліки – вашою їжею». Цей відомий вислів належить знаменитому давньогрецького цілителя, лікаря і філософа Гіппократу. Ті люди, що бачать в словах Гіппократа істину, і справді вважають їжу своїми ліками, починаючи використовувати це як життєве кредо. І донині лікарі та історики визнають у Гіппократі засновника медицини та раціональної науки.

Будучи визнаним однією з найвпливовіших фігур в історії медицини і лікування, Гіппократ завжди був на крок попереду свого часу, коли в 400 році до нашої ери він радив людям дотримуватися дієт, що включають в себе поживні речовини, для запобігання і викорінення хвороб.

Але чому ж калорії перестають бути лише калоріями, коли справа стосується нашого здоров’я? І чомусь, звідки ми їх отримуємо, має таке велике значення? Дійсно, їжа постачає нас необхідною енергією, але насправді її функції набагато ширші. Ми вирішили розібратися в тому, що потрібно їсти, щоб отримати максимальну користь від продуктів, яка дієта буде оздоровлювати організм, а яка йому нашкодить, а також – як їжа може стати вашими ліками.

Яка їжа корисна для здоров’я?

Та їжа, яку ви вирішуєте включити в свою дієту, займає ключову роль у контролі рівнів можливого запалення, балансу рівня цукру в крові, стану серцево-судинної системи (включаючи кровоносне тиск і рівень холестерину), допомагає органам травлення перетравлювати і усувати непотрібні речовини, а також багато іншого. Чи знали Ви, що визначена анти-запальна навіть їжа містить сильні активні інгредієнти, які допомагають контролювати те, як проявляють себе ваші гени?

Втім, Гіппократ і стародавні греки були не єдиними, хто вивчав безліч медичних властивостей їжі. Багато традиційні системи лікування, які практикувалися на протязі всієї історії, включаючи народну медицину і традиційну китайську медицину, наприклад, – вчили протягом тисячі років, що їжа – це ліки, а здорова дієта – це потужний механізм для захисту організму і здоров’я людини.

Як їжа стає ліками

Можливо, більше, ніж що-небудь інше, їжа визначає, чи ми захворіємо або залишимося здоровими до старості. Овочі, фрукти, м’ясо, зерно – їжа містить такі речовини, які мають чималий вплив як антиоксиданти, фітонутрієнти, вітаміни, мінерали, жирні кислоти, волокна і багато іншого.

Дефіцит поживних речовин і токсичність бувають викликані неправильною дієтою, а тому їх нерідко пов’язують майже з усіма современнми захворюваннями. За останніми даними американського університету Джона Хопкінса більше 80 відсотків пацієнтів, які страждають на рак, – це недоїдаючі, а терапія, яку вони проходять (як, наприклад, хіміотерапія) тільки підвищує потребу організму в поживних речовинах і високоякісній їжі. Швидше за все, вам вже відомо, що діабет і хвороби серця (зараз самий перший «вбивця» в США і найбільш індустріалізованих країнах) – це ті захворювання, що більше інших підпорядковані впливу дієти людини – те ж саме може бути сказано про алергії, аутоімунні захворювання (такі, як артрит і патології щитовидної залози).

Розширюється область нутрігеноміки (цю науку також називають харчовою геномікою) присвячена вивченню того, яким чином їжа впливає на експресію генів і як вона здатна поліпшити здоров’я людини і продовжити його життя, або стати причиною захворювання і, в результаті цього, — смерті. Основою нутрігеноміки можна вважати таку сукупність головних принципів: гени відіграють безпосередню роль у розвитку або запобігання захворювання; недостатнє харчування і токсичні хімікати в низькоякісної їжі впливають на те, як проявляють себе людські гени; кожна людина відрізняється від іншої в плані того, яка кількість генів піддається впливу дієти; не просто здорова, але спеціальна дієта здатна запобігти, уповільнити або зовсім вилікувати хронічне захворювання.

Деякі способи того, як лікувальна їжа виступає в якості природного захисника проти захворювань і допомагає уповільнити наслідки старіння, включають в себе:

1) Зниження запалення і його контроль. Запалення – це корінь більшості патологій, і істотний вкладник в наслідки старіння. Запалення — це та відповідь, яку дає нам імунна система, коли організм починає відчувати загрозу, і вона може впливати майже на кожну тканину, гормон і клітину нашого тіла. Дослідження також показують, що ожиріння має сильний запальний компонент, проблема, яка зачіпає майже дві третини всього дорослого населення США.

2) Встановлення балансу гормонів. Гормони впливають на кожну сторону нашого здоров’я, починаючи з енергії і когнітивними здібностями і закінчуючи вагою тіла і рівнем сексуального потягу. Патологічні гормональні зміни можуть спричинити за собою прискорене старіння, діабет, ожиріння, депресію, низький рівень емпатії, репродуктивні патології і цілий спектр аутоімунних захворювань.

Заключні думки про роль їжі в якості ліків

Оскільки їжа має влиняние на рівні запалення, цукру в крові, енергію, гормони, здоров’я серця і мозку, вона дійсно виступає в ролі ліків.

Здорова дієта грає чималу роль в тому, як проявляють себе гени людини і запобігання розвитку патології.

Найбільш корисними продуктами прийнято вважати овочі, фрукти, м’ясні продукти, такі здорові жири, як кокос та насіння, морепродукти, а також какао, червоне вино.

Важливо розуміти, що дієта повинна бути підібрана індивідуально, щоб враховувати потреби конкретного організму. Тільки в такому випадку можна отримати максимальний ефект. Неправильно підібрана дієта може нашкодити організму, оскільки при неправильному підборі продуктів можна тільки погіршити травлення і нашкодити загальному здоров’ю.