«Нехай їжа стане вашими ліками, а ліки – вашою їжею». Цей відомий вислів належить знаменитому давньогрецького цілителя, лікаря і філософа Гіппократу. Ті люди, що бачать в словах Гіппократа істину, і справді вважають їжу своїми ліками, починаючи використовувати це як життєве кредо. І донині лікарі та історики визнають у Гіппократі засновника медицини та раціональної науки.

Будучи визнаним однією з найвпливовіших фігур в історії медицини і лікування, Гіппократ завжди був на крок попереду свого часу, коли в 400 році до нашої ери він радив людям дотримуватися дієт, що включають в себе поживні речовини, для запобігання і викорінення хвороб.

Але чому ж калорії перестають бути лише калоріями, коли справа стосується нашого здоров’я? І чомусь, звідки ми їх отримуємо, має таке велике значення? Дійсно, їжа постачає нас необхідною енергією, але насправді її функції набагато ширші. Ми вирішили розібратися в тому, що потрібно їсти, щоб отримати максимальну користь від продуктів, яка дієта буде оздоровлювати організм, а яка йому нашкодить, а також – як їжа може стати вашими ліками.

Яка їжа корисна для здоров’я?

Та їжа, яку ви вирішуєте включити в свою дієту, займає ключову роль у контролі рівнів можливого запалення, балансу рівня цукру в крові, стану серцево-судинної системи (включаючи кровоносне тиск і рівень холестерину), допомагає органам травлення перетравлювати і усувати непотрібні речовини, а також багато іншого. Чи знали Ви, що визначена анти-запальна навіть їжа містить сильні активні інгредієнти, які допомагають контролювати те, як проявляють себе ваші гени?

Читайте також:  Чим корисна і шкідлива свинина і як вибрати справді гарне м'ясо

Втім, Гіппократ і стародавні греки були не єдиними, хто вивчав безліч медичних властивостей їжі. Багато традиційні системи лікування, які практикувалися на протязі всієї історії, включаючи народну медицину і традиційну китайську медицину, наприклад, – вчили протягом тисячі років, що їжа – це ліки, а здорова дієта – це потужний механізм для захисту організму і здоров’я людини.

Як їжа стає ліками

Можливо, більше, ніж що-небудь інше, їжа визначає, чи ми захворіємо або залишимося здоровими до старості. Овочі, фрукти, м’ясо, зерно – їжа містить такі речовини, які мають чималий вплив як антиоксиданти, фітонутрієнти, вітаміни, мінерали, жирні кислоти, волокна і багато іншого.

Дефіцит поживних речовин і токсичність бувають викликані неправильною дієтою, а тому їх нерідко пов’язують майже з усіма современнми захворюваннями. За останніми даними американського університету Джона Хопкінса більше 80 відсотків пацієнтів, які страждають на рак, – це недоїдаючі, а терапія, яку вони проходять (як, наприклад, хіміотерапія) тільки підвищує потребу організму в поживних речовинах і високоякісній їжі. Швидше за все, вам вже відомо, що діабет і хвороби серця (зараз самий перший «вбивця» в США і найбільш індустріалізованих країнах) – це ті захворювання, що більше інших підпорядковані впливу дієти людини – те ж саме може бути сказано про алергії, аутоімунні захворювання (такі, як артрит і патології щитовидної залози).

Читайте також:  Чим для очей корисні каротиноїди та в яких продуктах їх шукати

Розширюється область нутрігеноміки (цю науку також називають харчовою геномікою) присвячена вивченню того, яким чином їжа впливає на експресію генів і як вона здатна поліпшити здоров’я людини і продовжити його життя, або стати причиною захворювання і, в результаті цього, — смерті. Основою нутрігеноміки можна вважати таку сукупність головних принципів: гени відіграють безпосередню роль у розвитку або запобігання захворювання; недостатнє харчування і токсичні хімікати в низькоякісної їжі впливають на те, як проявляють себе людські гени; кожна людина відрізняється від іншої в плані того, яка кількість генів піддається впливу дієти; не просто здорова, але спеціальна дієта здатна запобігти, уповільнити або зовсім вилікувати хронічне захворювання.

Деякі способи того, як лікувальна їжа виступає в якості природного захисника проти захворювань і допомагає уповільнити наслідки старіння, включають в себе:

1) Зниження запалення і його контроль. Запалення – це корінь більшості патологій, і істотний вкладник в наслідки старіння. Запалення — це та відповідь, яку дає нам імунна система, коли організм починає відчувати загрозу, і вона може впливати майже на кожну тканину, гормон і клітину нашого тіла. Дослідження також показують, що ожиріння має сильний запальний компонент, проблема, яка зачіпає майже дві третини всього дорослого населення США.

Читайте також:  Рак стравоходу: 4 ранні ознаки пов'язані з проблемами травлення

2) Встановлення балансу гормонів. Гормони впливають на кожну сторону нашого здоров’я, починаючи з енергії і когнітивними здібностями і закінчуючи вагою тіла і рівнем сексуального потягу. Патологічні гормональні зміни можуть спричинити за собою прискорене старіння, діабет, ожиріння, депресію, низький рівень емпатії, репродуктивні патології і цілий спектр аутоімунних захворювань.

Заключні думки про роль їжі в якості ліків

Оскільки їжа має влиняние на рівні запалення, цукру в крові, енергію, гормони, здоров’я серця і мозку, вона дійсно виступає в ролі ліків.

Здорова дієта грає чималу роль в тому, як проявляють себе гени людини і запобігання розвитку патології.

Найбільш корисними продуктами прийнято вважати овочі, фрукти, м’ясні продукти, такі здорові жири, як кокос та насіння, морепродукти, а також какао, червоне вино.

Важливо розуміти, що дієта повинна бути підібрана індивідуально, щоб враховувати потреби конкретного організму. Тільки в такому випадку можна отримати максимальний ефект. Неправильно підібрана дієта може нашкодити організму, оскільки при неправильному підборі продуктів можна тільки погіршити травлення і нашкодити загальному здоров’ю.