Задати собі потрібний темп з ранку вкрай важливо. Однак деякі, на перший погляд, нешкідливі звички можуть перешкодити провести день добре і з користю.

Переставляти будильник

Багато з ранку дають собі “ще п’ять хвилин”, переставляючи будильник раз по раз. Але таким чином людина ризикує не тільки проспати роботу, а й нашкодити своєму здоров’ю: не тільки фізичному, а й ментальному. Фахівці кажуть, що відключаючи будильник і засинаючи знову, ми запускаємо новий цикл сну, який через 10 хвилин перерветься черговим дзвінком. В результаті чого замість повноцінного відпочинку людина отримує роздроблений на велику кількість фрагментів сон. І таким чином піддає свій організм стресу, оскільки з кожним дзвінком будильника в кров надходить кортизол.

Не заправляти ліжко

Експерт з формування звичок Чарльз Дахігг вважає, що, якщо людина застеляє ліжко відразу після пробудження, його день пройде більш продуктивно. Багато хто не може зрозуміти, де в цьому випадку причина, а де наслідок. Ймовірно, вважають деякі фахівці, це не прибирання ліжка робить людей більш організованими, а дисципліновані люди частіше за інших заправляють після сну ліжко.

Починати ранок з кави

Чашка кави з ранку є для багатьох ритуалом. Однак нейрофізіологи заявляють, що від такої звички краще відмовитися. За їх словами, справа в тому, що при більш – менш стабільному режимі дня з ранку у нас в крові збільшується рівень кортизолу-гормону, який, в тому числі, дарує нам бадьорість і змушує активізуватися. Тому в додатковому підбадьорливому впливі кофеїну, кажуть експерти, людина насправді не дуже-то і потребує. Крім того, кофеїн, за їхніми словами, вступає в конфронтацію з кортизолом – тоді його вироблення пригнічується, а людина більше не відчуває припливу сил з ранку.

Брати телефон відразу після пробудження

Так чинять чотири людини з п’яти. Однак людина часом витрачає занадто багато часу на перевірку пошти, перегляд стрічки в соціальній мережі і гортання новин. Однак, вважають багато експертів, цей час було б корисніше витратити на дещо інше. Наприклад, медитацію, зарядку або просто спокійний збір на роботу або інші справи.

Збиратися в темряві

Восени і взимку, багато хто встає, коли за вікном ще темно. За словами фахівців, якщо при цьому ще й не включати яскраве освітлення, мозок вирішить, що Ще ніч, а прокидатися не обов’язково. Відзначається, що в темний час доби епіфіз виробляє гормон мелатонін, який, в тому числі, допомагає людині спати. При цьому після ранкового пробудження наднирники синтезують кортизол-він необхідно, щоб ми відчували себе бадьорими і активними. Баланс мелатоніну і кортизолу безпосередньо пов’язаний з циркадними ритмами, він також забезпечує здорове чергування сну і неспання. Збираючись в темряві, людина відкладає вироблення кортизолу, а значить, заважає самому собі прокинутися по-справжньому.

Наукові джерела:

2 ways you harm yourself every time you hit the snooze button, source
Your phone’s snooze button is bad for your mental health, says expert, source
Gastropod looks at food through the lens of science and history, source
Modified-release hydrocortisone to provide circadian cortisol profiles, source
Circadian Levels of Serum Melatonin and Cortisol in relation to Changes in Mood, Sleep, and Neurocognitive Performance, Spanning a Year of Residence in Antarctica, source