Рак більше не є хворобою старості: за останні 30 років кількість випадків захворювання у людей віком до 50 років зросла на 79 відсотків. Крім того, все більше молодих людей помирають від раку. Дивно, але в цьому винні ті види раку, які раніше зустрічалися майже виключно у людей похилого віку.

Чим старше ми стаємо, тим вищий ризик розвитку раку. Це пов’язано з тим, що біологічні механізми, які відновлюють мутації, відновлюють пошкодження ДНК та знищують аномальні клітини, з віком стають дедалі менш ефективними.

“Однак уявлення про рак як хворобу старості здається застарілим, як показує глобальне опитування. У ньому міжнародна група вчених оцінила розвиток 29 типів раку у людей віком до 50 років. Дані надходять із 204 країн і охоплюють період з 1990 по 2019 рік”, – каже лікар-онколог Борис Свежаєв.

Більше випадків раку, більше смертей.

Результат: кількість випадків раку у людей до 50 років значно зросла за останні 30 років – на 79 відсотків у всьому світі.

“Це зростання особливо помітне у віковій групі від 40 до 49 років. Число смертей, пов’язаних з раком, збільшилося на 27,7 відсотка з 1990 року. У результаті тільки в 2019 році в усьому світі від раку померло понад мільйон людей віком до 50 років”.

За даними дослідження, найбільш поширеними видами раку з раннім початком є:

 • рак молочної залози
 • а також рак бронхів та легень
 • колоректальний рак.

На ці види раку також припадає більшість смертей людей віком до 50 років. Навпаки, найшвидше зростання спостерігалося в раку носоглотки та раку простати, захворюваність на які у молодшій віковій групі збільшилася приблизно на 2,3 відсотка з 1990 року.

«Ці результати спростовують загальноприйняту думку про те, які види раку слід очікувати у молодих людей».

Найбільш постраждалі промислово розвинені країни Заходу.

Однак існують явні регіональні відмінності: згідно з дослідженням, особливо сильно страждають люди віком до 50 років у промислово розвинених країнах Заходу.

Види раку, які зараз все частіше трапляються у молодих людей, насправді вважалися класичними хворобами старості. Але це, мабуть, уже не так. У пошуках можливих причин поширеності такої великої кількості випадків раку вчені уважно вивчили деякі загальні чинники ризику.

Спосіб життя як основний фактор ризику.

Виявилося, що крім генетичних факторів та забруднення навколишнього середовища вирішальну роль, ймовірно, відіграє спосіб життя.

“Фактори ризику в харчуванні, такі як червоне м’ясо, багато солі, мало фруктів, овочів та молока, а також вживання алкоголю та куріння є основними факторами раннього виникнення випадків раку”.

Також були виявлені явні зв’язки з ожирінням та підвищеним рівнем цукру в крові.

Тому деякі з цих випадків раку можна було б відстрочити, якщо не уникнути, прийнявши здоровіший спосіб життя.

Дев’ять речей, які ви можете зробити, щоб знизити ризик розвитку раку.

Заходи профілактики:

 • Уникайте зайвої ваги
 • Рухайтеся щодня
 • Здорове харчування
 • Не курити
 • Пийте якнайменше алкоголю
 • Уникайте канцерогенних речовин
 • Захищатися від УФ-випромінювання
 • Вакцинація проти раку (гепатит В; ВПЛ)
 • Скористайтеся пропозиціями щодо раннього виявлення раку