Причини появи токсикозу досі точно невідомі , але це не значить, що з його проявами не можна боротися.

Токсикоз . Це явище часто затьмарює життя майбутньої мами , заважаючи їй повністю зосередиться на вагітності. Чому виникає токсикоз вагітних і чи можна з ним боротися ?

Що таке токсикоз ?

Токсикоз вагітних – це стан , при якому виявляється цілий ряд хворобливих симптомів , які виникають як відповідь на вагітність. У побуті , говорячи про токсикоз , ми в основному маємо на увазі його прояви схожі на симптоми отруєння . Лікарі ж під токсикозом вагітних розуміють цілий ряд патологічних змін в організмі жінки , які відбуваються у відповідь на вагітність.

Токсикоз вагітних може бути двох видів : ранній і пізній. У цій статті нас цікавить ранній токсикоз , який виникає на терміні до 13-16 тижнів вагітності.

Чому при вагітності виникає токсикоз ?

Вченим поки що не вдалося розгадати загадку токсикозу вагітних . Але на даний момент існує ряд гіпотез виникнення цього явища:

 • Нервово-рефлекторна теорія виникнення токсикозів вважається найбільш точно пояснює це явище . В основі цієї теорії лежить припущення , що в розвитку токсикозу «винна» роль в управлінні поведінкою вагітної жінки підкіркових структур головного мозку. Ці давніші в порівнянні з корою зони мозку регулюють емоційну складову особистості . Тому майбутні мами стають більш примхливими , дратівливими і навіть плаксивими . Також в цих більш древніх відділах мозку знаходяться блювотний центр , нюхові зони , клітини , що регулюють діяльність шлунка , серця , легенів , слинних залоз. Активація підкіркових структур призводить до дерегуляції обмінних процесів , що проявляється у вигляді токсикозу.
 • Імунна теорія заснована на тому , що дитина під час внутрішньоутробного розвитку , відрізняючись генетично від матері , викликає імунну відповідь. І що виробляються при цьому антитіла провокують токсикоз.
 • Гормональна теорія припускає , що причиною токсикозу стають відбуваються в період вагітності гормональні перебудови в організмі матері , пов’язані з розвитком плаценти. Цей орган виробляє гормони , що вносять « сум’яття » в роботу внутрішніх органів і нервової системи.
 • Психогенна теорія передбачає , що несприятливі емоції , начебто страху за малюка і страху перед пологами , стають причиною появи токсикозу.
Симптоми раннього токсикозу

Найпоширеніші симптоми токсикозу – нудота і блювота. Блювота може провокуватися прийомом їжі або певними запахами. Серед інших характерних симптомів:

 • слинотеча
 • запори
 • почастішання пульсу
 • зниження тиску
 • слабкість
 • втрата ваги
Форми раннього токсикозу

Розрізняють важкий і легкий токсикоз.

Легка форма токсикозу. Про легкому варіанті кажуть, коли блювота настає один або кілька разів на добу. Найчастіше вранці натщесерце , коли у складі блювотних мас знаходиться в основному слиз. При легкій формі токсикозу апетит і сон не порушені. Симптоми проявляються слабо або помірно , і найчастіше загальний стан жінки швидко нормалізується.

Важка форма токсикозу характеризується нестримною блювотою більше 20 разів на добу. Крім того симптоми , описані вище , проявляються дуже яскраво. Так пульс досягає 120 ударів на хвилину і вище , сильно падає тиск , шкіра і слизові оболонки дуже сухі , порушується сон , спостерігається відраза до їжі , виникає сильна втрата ваги. У деяких випадках підвищується температура , можуть з’являтися дерматити і механічна жовтяниця.

Токсикоз – привід йти до лікаря

Токсикоз – це неприємно і утомливо , а в деяких випадках навіть небезпечно для здоров’я мами і малюка. Тому при появі токсикозу потрібно звернутися до лікаря.

Лікар призначить вам цілий ряд аналізів , серед яких можуть бути : загальний аналіз крові , біохімія крові , аналіз сечі на ацетон і кетонові тіла.

Після з’ясування нюансів стану лікар дасть поради , які допоможуть поліпшити стан або порекомендує госпіталізацію. Другий варіант можливий при важких формах токсикозу. З легкими формами можна боротися в домашніх умовах.

Поради по боротьбі з токсикозом

Зменшити прояви токсикозу можна скорегувавши дієту і свою поведінку :

 • Їжте часто і потроху. Краще їсти 5-8 разів на день.
 • Різноманітіть меню. Дозволяйте собі нешкідливі смаколики.
 • Спробуйте їсти , не встаючи з ліжка. Це може допомогти , якщо нудота з’являється з ранку.
 • Не надто нагрівайте їжу. Гаряча їжа може спровокувати блювоту.
 • Пополощіть рот. Це допомагає при підвищеному слюновиділенні. Використовуйте для цього настої м’яти , шавлії або ромашки.
 • Попийте настої пустирника або валеріани. Це актуально , якщо нудота викликана нервовим напруженням . Але перш обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.
 • Висипайтесь . Повноцінний сон допоможе нормалізувати загальний стан організму.
 • Дихайте свіжим повітрям. Гуляйте по кілька годин на день.
 • Позитивний настрій допоможе зберігати спокій і легше пережити тимчасові неприємні відчуття.

І пам’ятайте , що токсикоз скоро пройде!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ВИДІЛЕННЯ З ПІХВИ: ЧИ ЗАВЖДИ ЦЕ ПОГАНО