Кожна жінка зобов’язана стежити за своїм «жіночим» здоров’ям. І знати , що є нормою , а де намічається проблема .

Виділення з піхви – це , мабуть, найпоширеніший привід для звернення до гінеколога. Особливо переживають жінки , якщо виділення поміняли звичайний колір або консистенцію.

Насамперед, потрібно знати про те , що виділення з піхви у жінок , що знаходяться в репродуктивному віці повинні бути ! Це нормальна частина жіночої фізіології , тобто , виділення самі по собі ще не є симптомом якого-небудь захворювання. Організм продукує ці виділення для того , щоб зволожити і очистити піхву , без цього його стінки будуть сухими і організм стане сприйнятливим до вагінальних інфекцій .

Але дійсно , існує ряд випадків , коли виділення (зазвичай їх супроводжують і інші симптоми ) свідчить про розвиток якого-небудь захворювання . Тому не буде зайвим спостерігати за поведінкою свого організму і у випадку проблеми вчасно відреагувати , відправившись до лікаря-гінеколога . Причому , будьте готові відповісти на питання : які саме виділення у вас і що ще турбує.

Варіанти норми

Прозорі , не дуже рясні світлі слизові виділення , які практично не мають запаху , не викликають роздратування шкірних покривів і слизових оболонок статевих органів , а також не супроводжуються больовими відчуттями внизу живота або іншим явно відчувається дискомфорт , є фізіологічною нормою.

Іноді ви можете спостерігати збільшення кількості виділень , і це теж може пояснюватися рядом причин . Це в першу чергу залежить від фази циклу ( в середині циклу кількість виділень у жінки збільшується , що пов’язано зі збільшенням вироблюваного естрогену в період овуляції ) та індивідуальних особливостей організму. Так , кількість виділень може збільшитися під час стресу , сексуального збудження , при хронічній втомі , при різкій зміні кліматичних умов.

Помітити зміни можна також при початку статевого життя і зміні статевого партнера , при недостатній кількості мастила під час статевого контакту , таким чином , організм може відреагувати на новий засіб гігієни , презерватив і навіть нову нижню білизну.

Що вказує на проблему

Якщо зміна кольору і кількості виділень супроводжується сверблячкою в області статевих органів , а самі виділення мають різкий неприємний запах , то це може свідчити про наявність бактеріальної або грибкової інфекції в організмі. Важливо пам’ятати , що виділення з піхви здорової жінки запаху не мають. І, звичайно , потрібно звернути увагу на зміну кольору виділень.

Насторожити повинні кров’янисті виділення , звичайно , в тому випадку , коли вони не пов’язані з менструальним циклом. Такі виділення можуть з’явитися через порушення менструального циклу або бути викликані такими серйозними захворюваннями як ерозія шийки матки в запущеній формі , ендометріоз і рак шийки матки.

Але і тут не завжди криється проблема , наприклад , кров’янисті виділення можуть відзначатися у жінок після настання менопаузи , що свідчить про порушення гормонального рівноваги в організмі. Але щоб виключити ймовірність розвитку серйозних захворювань , слід все ж звернутися до лікаря , здати лабораторні аналізи , зробити УЗД.

Так звані « білі » – густі , сирнисті виділення з’являються в тому випадку , коли в організм проникла яка небудь інфекція . Це може бути трихомоніаз , молочниця ( кандидоз ) , бактеріальний вагіноз та ряд інших не таких уже рідкісних хвороб. Шкідлива діяльність бактерій у таких випадках виявляється також відчуттям найсильнішого дискомфорту , сверблячкою, печіння , роздратуванням слизової оболонки статевих органів. Але густі білі виділення нерідко з’являються у жінок під час вагітності , що пояснюється зміною гормонального фону і є варіантом норми . Проте , якщо даний стан супроводжується свербінням і палінням , то краще все-таки перестрахуватися і звернутися до гінеколога.

Жовтуваті або зеленуваті виділення також вказують на наявність статевої інфекції . Цей стан зазвичай супроводжується свербінням , а виділення мають різкий , неприємний запах. Однак іноді обходиться без запаху , наприклад , основним симптомом хламідіозу у жінок є саме помірні виділення жовтуватого кольору.

Темні або чорні виділення з піхви можуть становити серйозну небезпеку , оскільки можуть бути ознаками розвитку неспецифічних жіночих запальних захворювань , таких як вульвіт , кольпіт , цервіцит , ендометрит , сальпінгоофорит . Всі ці захворювання досить небезпечні , а тому потребують якісного і своєчасному лікуванні .

Не ставте діагноз самостійно

Хочемо нагадати , що зміна зовнішнього вигляду виділень в тому випадку , коли це дійсно викликає побоювання – серйозний привід для звернення до фахівця. Не слід «грати в доктора » і намагатися ставити діагноз самостійно . Зовнішнього вигляду виділень недостатньо для розуміння того , що саме відбувається . Навіть фахівцеві , перш ніж визначитися з діагнозом , потрібно буде побачити результати лабораторних аналізів (ПЛР – діагностика , бакпосев , мікроскопія мазка ) . Саме вони є підставою для постановки діагнозу і подальшого адекватного лікування.