Чи варто побоюватися рентгенографії під час вагітності? Що більш небезпечно: зробити рентген чи не пройти обстеження?

Необходімость рентгенодіагностики, комп’ютерної томографії, флюорографії та МРТ при вагітності та грудному вигодовуванні викликає чимало побоювань серед пацієнток, та й нерідко серед лікарів. Жінки побоюються шкідливого впливу, який може надати діагностична процедура. Боязнь всього радіаційного особливо посилилася після аварії в Чорнобилі, коли весь світ побачив, до яких катастрофічних наслідків може призвести радіація. У той же час мало хто знає про існування радіаційного фону від природних джерел, і ми постійно піддаємося впливу невеликої дози радіоактивного випромінювання.

Що стосується небезпеки випромінювань від діагностичних процедур, то тут важливо у всьому як слід розібратися, тому що найчастіше побоювання з боку пацієнток безпідставні.

Про рентгенівські промені

Рентгенівські промені – це досить корисний винахід в медицині, що дозволяє лікареві отримати необхідну інформацію про стан здоров’я пацієнта. У той же час процедура рентгенографії може бути зв’язана з певними ризиками. Рентгенівський промінь являє собою електромагнітні хвилі з високою енергією, які проникають через нещільні тканини організму і затримуються більш щільними. Таким чином, за допомогою рентгенівських променів можна отримати контури органів. Попадя в клітини, електромагнітні хвилі можуть частково порушити стабільність ДНК, тим самим сприяючи розвитку мутацій. Крім того, рентгенівські промені воду, внаслідок чого утворюються реактивні вільні радикали, які також можуть пошкоджувати ДНК, а також інші внутрішньоклітинні структури. У цьому зв’язку, вплив надмірного радіаційного випромінювання в першу чергу небезпечно для клітин, які активно діляться. У плоду таких клітин багато, в той час як у дорослого їх дуже мало. Особливо шкідливо вплив радіації в перший триместр вагітності, коли у плода відбувається закладка органів і систем. Однак тут важливий не сам факт наявності випромінювання, а його доза. Як вже згадувалося вище, людина постійно перебуває в умовах радіаційного впливу, проте його доза не завдає шкоди здоров’ю.

Кілька слів про цифри

А тепер давайте поговоримо про цифри, точніше про дози радіоактивного випромінювання при обстеженнях. Кількість променевої енергії, що впливає на живу тканину, вимірюється різними одиницями – джоуль на кілограм, грей, радій, зіверт та іншими. Як правило, в медицині оцінюється доза радіації, яка була отримана усім організмом за одну процедуру – ефективна еквівалентна доза, що вимірюється в зіверт.

Згідно зі встановленими нормами, заснованих на численних дослідженнях, ефективна еквівалентна доза не повинна перевищувати позначку в 1000 мкЗв (мікрозіверт) на рік. І тут мова йде тільки про профілактичних обстеженнях, тому що при лікувальних процедурах доза набагато вище. Для того щоб було зрозуміло, багато це чи мало, то майте на увазі, що доза в 1000 мкЗв еквівалентна 500 прицільним знімкам радіовізіографа, 100 знімкам з використанням хорошої рентгенівської плівки, 80 цифровим ортопантограммам, 40 плівковим ортопантограммам і 20 комп’ютерним томограмах!

В зв’язку з такою незначною дозою, що надається однією діагностичною процедурою, можна сміливо стверджувати, що прямих протипоказань для рентгенографії органів грудної клітини не існує.

Робити чи не робити?

Відразу відзначимо, що потреба в рентгенологічному обстеженні вагітних жінок трапляється не часто. Подібні діагностичні процедури призначаються тільки в разі крайньої необхідності, коли потрібно оцінити стан здоров’я майбутньої мами. При рентгені рук, ніг, голови, зубів, і органів грудної клітини плід і репродуктивні органи жінки не піддаються прямому випромінювання. Певні ризики можуть бути у випадку рентгена органів черевної порожнини, нижній частині спини, тазу і нирок. Однак і в цьому випадку дослідження показують, що ймовірність розвитку яких-небудь ускладнень від випромінювань вкрай низька. А ось недостатня діагностика дійсно таїть в собі безліч небезпек для майбутнього здоров’я мами і дитини. Навіть при першому триместрі вагітності, якщо є підозри на туберкульоз, то дослідження потрібно обов’язково провести. При цьому живіт і таз вагітної жінки ізолюються від випромінювань спеціальним металевим фартухом.

Якщо ви все ж побоюєтеся рентгена, то обговоріть з лікарем можливість перенесення процедури. Якщо питання про проведення обстеження не стоїть дуже гостро, то терміни його проведення можна і відсунути.