Про що може розповісти людська кров? Які особливості та відхилення можна виявити за допомогою аналізу крові?

Людський організм – система складна, і, коли причини поганого самопочуття визначити не вдається, необхідно провести ретельне обстеження. Кров – це найпростіший матеріал, який використовується в діагностиці для дослідження стану тканин і органів організму людини.

Біохімічний аналіз крові

Біохімічний аналіз крові є найбільш інформативним. За допомогою цього аналізу оцінюється стан внутрішніх органів, вуглеводного, жирового і білкового обміну речовин. Визначаються: білірубін, і його фракції, холестерин і його фракції, цукор, тригліцериди, ферменти, залізо, калій, кальцій, натрій, фосфор, магній, продукти азотного обміну, гази крові (О2, СО2).

Дослідження крові на цукор

Даний аналіз оцінює рівень глюкози в крові. Нормою вважається показник, що становить 3,3-5,5 ммоль / л. Даний аналіз проводиться натщесерце, при цьому використовується кров з пальця.

Глюкоза – найбільш важливий вуглевод крові. Її концентрація залежить від співвідношення швидкості її утворення, всмоктування та утилізації. Підвищення рівня глюкози в крові може говорити про розвиток цукрового діабету. Стійкий рівень глюкози вище 7 ммоль / л у крові, взятої натщесерце, є симптомом цукрового діабету. Якщо рівень глікозильованого гемоглобіну перевищує 5 відсотків від загального рівня гемоглобіну при підвищеному рівні глюкози, це говорить про те, що рівень цукру в крові вже давно підвищений.

Дане дослідження не можна проводити після інфаркту міокарда, травм, пологів, хірургічних операцій, а також при початку високої глікемії (вище 11,0 ммоль / л).

Імунологічний аналіз крові

За допомогою імунологічного аналізу визначається кількість імунних комплексів. Імунологічне дослідження діагностує як первинний, так і вторинний імунодефіцит. Показанням для такого аналізу можуть служити інфекційні захворювання, алергія, онкологічні хвороби, іммунодіфіціт, обстеження після агресивного лікування, що впливає на імунну систему. Стадія того чи іншого захворювання визначається по наявності певних класів імуноглобулінів. IgM визначає гостру стадію інфекційного захворювання, IgG – хронічну.

Імунологічний аналіз виявляє загальну кількість і активність лейкоцитів і лімфоцитів, гранулоцитів, імуноглобуліни IgA, IgM, IgG. Для аналізу використовується кров, взята з вени натщесерце. Перед аналізом кроль центрифугується.

Серологічний аналіз крові

За допомогою серологічного аналізу крові вивчаються певні антитіла і антигени в сироватці крові. Метод вивчає реакції імунітету людини. Застосовується при діагностиці інфекційних захворювань, для виявлення наявності антитіл до певного виду вірусів і / або бактерій. Також метод застосовується для визначення групи крові пацієнта.

За допомогою методу можна виявити специфічні білки (антитіла) до всіляких вірусів і інфекцій (гепатитам А, В, С, Д, Е, сифілісу, токсоплазмозу, хламідіозу, ВІЛ, краснусі, паротиту, кору, мікоплазмозу, вірусу простого герпесу і пр.) . Наявність тих або інших антитіл (специфічних білків) допомагає встановити діагноз. Кров для даного дослідження здається вранці натщесерце (з вени).

Дослідження гормонального профілю

Гормони – це специфічні речовини, які виробляються гіпофізом, наднирковими, щитовидною залозою, підшлунковою залозою, статевими залозами, а також групами клітин. У крові вміст гормонів вельми незначне, однак, цього достатньо для того, щоб досліджувати гормональний профіль людини.

Дослідження гормонального профілю дозволяє поставити діагноз при багатьох захворюваннях. Так, за даними подібного аналізу можна діагностувати порушення в ендокринній, статевій сфері, отримати чітку картину загального стану здоров’я людини. Кров для проведення даного аналізу береться натщесерце. Напередодні здачі крові на аналіз бажано уникати перевтоми, як фізичного, так і емоційного. Приблизно за тиждень до аналізу на гомони, слід відмінити прийом будь-яких лікарських препаратів.

Аналіз крові на згортання

Аналіз крові на згортання (коагулограма) дозволяє виявити особливості згортання крові людини, що допомагає призначити адекватне лікування.

Коагулограма призначається при захворюваннях печінки, судин, кровотечах. Також аналіз крові на згортання призначається пацієнтам, які приймають антикоагулянти, пероральні контрацептиви. Також аналіз необхідний перед хірургічними операціями, в післяопераційний період, при варикозному розширенні вен, при аутоімунних захворюваннях, і в акушерстві.

Спекотна погода веде до зневоднення, а воно, у свою чергу – до згущення крові з завищенням показників гемоглобіну та еритроцитів.

 

Полімеразна ланцюгова реакція

Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР) – це метод молекулярної діагностики, застосовуваний при гінекологічних та урологічних захворюваннях. ПЛР відноситься до точних методів діагностики. Для проведення аналізу береться кров з вени або де мазок з уретри або піхви. Аналіз допомагає встановити наявність в організмі певних вірусів чи бактерій. ПЛР не дає помилково-негативних результатів, але нерідко показує хибно-позитивні результати.

Аналізи на онкомаркери

Аналізи на онкомаркери – це метод, що виявляє специфічні білки, які виробляються раковими клітинами. Наявність онкомаркера в крові дорослої людини – це симптом пухлинного захворювання. Виявлення онкомаркерів на ранній стадії захворювання допомагає вчасно розпочати лікування та уникнути необоротних наслідків. Найчастіше при діагностиці раку досліджуються такі антигени: АФП, ПСА, РЕА, СА 15-3, СА 19-9, СА-125, ХГЛ. Аналіз на онкомаркери проводиться вранці натщесерце (з вени).