Чому кальцій надзвичайно важливий для людського організму? Яку роль він виконує, і в яких процесах бере участь?

За кількістю, кальцій займає п’яте місце серед мінеральних компонентів, присутніх в організмі людини. Близько двох відсотків ваги тіла дорослого припадає на кальцій. Завдяки рекламі, присвяченій кальцію, навряд чи знайдеться така людина, яка не обізнана про те, що ця мінеральна речовина вкрай необхідна для здоров’я кісток і зубів, а основним її джерелом є молочні продукти.

Це найбільш відома роль кальцію, але, насправді, кальцій виконує і інші ролі в нашому організмі.

Кістки і зуби

Отже, відомо, що кальцій відіграє важливу роль у розвитку кісток і зубів. Це особливо вірно для немовлят, маленьких дітей і для підлітків. Однак, для людей різного віку потрібна регулярна добова доза даного мінералу. Якщо в молодому віці кальцій необхідний для правильного та здорового формування і кісток і зубів, то коли тіло стає старше, кальцій необхідний для підтримки кісток сильними. Вагітні жінки – ще одна категорія, для якої вкрай важливий кальцій, оскільки їхні діти, які ще не народилися отримують всі корисні елементи від матері, в тому числі і кальцій.

Серце і м’язи

Кальцій відіграє найважливішу роль у підтриманні здоров’я серця. Він допомагає регулювати серцебиття. Тому для всіх без винятку життєво важливо отримувати правильну кількість кальцію, адже серце – це орган від якого залежать інші постачання інших частин тіла кров’ю. Коли ця функція порушується, на жаль, можуть виникнути дуже небажані наслідки. Мінерал також використовується нашим тілом для того, щоб допомогти м’язам рухатися правильно і плавно. Без нього робота м’язів погіршиться. Артеріальний тиск безпосередньо пов’язаний з биттям серця. Кальцій, як відомо, знижує рівень артеріального тиску.

Нерви

Кальцій також відіграє не останню роль у забезпеченні правильного функціонування нервової системи. Цей мінерал живить нерви і допомагає їм у проведенні імпульсів. При нестачі кальцію нерви можуть почати використовувати недоторканні запаси організму, які забезпечують щільність кісткової маси.

Холестерин

Існує кілька типів холестерину, які виробляє організм: «добрий» холестерин (HDL) і «поганий» (LDL). Кальцій – відноситься до ряду елементів, які дозволяють знизити рівень поганого холестерину (LDL).

Обов’язкова кількість кальцію

Кількість кальцію, яку людина повинна споживати кожен день залежить від віку та способу життя немовлята мають отримувати близько 400 мг на день, а підліткам в період статевого дозрівання потрібно приблизно в три рази більше. З плином часу, людині потрібна більша стабільна кількість кальцію в організмі, щоб цього мікроелемента вистачало для виконання всіх ролей, які він грає.

Наслідками нестачі кальцію в людському організмі можуть також стати уповільнення зростання (у дитячому віці), слабоумство, порушення серцевого ритму, руйнування зубів, м’язові спазми, поколювання в кінцівках, здерев’яніння.

Регулярно ми втрачаємо кальцій природним чином, коли потіємо, спорожняємо сечовий міхур і кишечник. Запаси кальцію можна поповнювати, забезпечивши собі повноцінний раціон харчування і вживаючи продукти, в яких міститься цей елемент. Потрібно не тільки дбати про те, щоб забезпечити собі щоденну норму кальцію, а й враховувати фактори, які впливають на його засвоєння.

Що впливає на засвоєння кальцію

Для ефективного засвоєння організмом кальцію потрібен вітамін D3. Природним чином вітамін D3 виробляється при впливі сонячного світла. Якщо вам не вдається проводити як мінімум 15 хвилин на сонці в день, вам слід подбати про забезпечення свого організму вітаміном D3.

Також для засвоєння кальцію необхідний магній. Він міститься в бобових, чорному хлібі, вівсянці, горіхах і висівках.

До чинників що його втрати кальцію відносяться куріння, вживання алкоголю, солоної їжі, деяких овочів з високим вмістом щавлевої кислоти.

Перешкоджають втраті кальцію фізичні вправи.

Продукти, які містять кальцій

Є багато різних продуктів, які містять кальцій. Найбільш поширеними з них є молочні продукти, сир, йогурт. Крім цього, кальцій міститься в темно-зелених овочах, таких як броколі і шпинат, а також у квасолі, сої, тофу, рибі, горіхах. У наш час багато комбінатів харчової промисловості насичують злаки, соки і безліч інших продуктів, додатковим кальцієм. Такі продукти можуть стати незамінним вибором для тих людей, які не вживають продукти, в яких міститься природний кальцій.

Кальцієві харчові добавки

На жаль, харчові добавки кальцію – не панацея. І навіть навпаки, вони здатні завдати відчутної шкоди організму. Недавні дослідження показали, що вживання кальцієвих добавок збільшує ризик інсультів і серцевих нападів. Різке підвищення рівня кальцію в крові, яке викликають ці препарати, сприяють утворенню бляшок на стінках судин та / або їх збільшення.

Тому перш, ніж приймати будь-які харчові добавки, що містять кальцій, обов’язково проконсультуйтеся зі своїм лікарем.