Кого вам любити, вирішено за вас. Ольга Маслова міркує про гени, клітини, нейроендокринну систему та психосоціальні особливості лесбіянок, бісексуалок, геїв і гетеросексуалів.

Гомосексуальні відносини більшість людей асоціює з союзом двох чоловіків. Навіть саме слово «гей» в контексті жінок нетрадиційної орієнтації в українській і російській мовах вживається рідко, частіше згадується відомий грецький острів. До речі, саме тому один з епізодів у серіалі “Шерлок” (версія ВВС) у перекладі здається дивним.

Крім того, при обговоренні жіночих одностатевих відносин можна зустріти два полярних стереотипи.

  • Красиво і сексуально! (В основному з вуст чоловіків, які зустрічали щось тематичне в постановочних фільмах специфічної спрямованості, які мають мало спільного з реальністю.)
  • Це жахливо, всі лесбіянки непривабливі і схожі на мужиків! (Ця омана притаманна, на жаль, як чоловікам, так і жінкам.)

Але ж серед гомосексуальних жінок зустрічаються дуже різні типажі, в тому числі, зовсім звичайні. Цілком можливо, ви вже десять років працюєте з такою жінкою, а може лікуєтеся, вчитеся, стрижетеся у неї…

Ще складніше йдуть справи з сприйняттям суспільством бісексуальних жінок. І хоч Вуді Аллен пожартував про те, що «бісексуальність вдвічі збільшує ваші шанси на знайомство в суботу увечері», самим бісексуалам не до сміху. Їм живеться складніше, ніж гетеро – і гомосексуалам.

Переробити бісексуала

Партнери бісексуалів нерідко намагаються стерти нетрадиційний досвід своїх коханих, доводячи, що це лише примха чи тимчасове явище. Вони спекулюють на темі для примусового розпалювання пристрасті. Довіряють бісексуальним коханцям менше ніж «однонаправленим».

Умовна моногамія в традиційній гетеро-спілці вважається досяжною. Так, хоч і партнери вибрали один одного з безлічі людей протилежної статі, ймовірність полюбити когось ще залишається. А при союзі бі – і гетеросексуальної людини піддається сумніву, адже «спокус» у одного з партнерів вдвічі більше.

З біологічної точки зору гомосексуальність краще вивчена у чоловіків. Деякі параметри, які вдається виміряти існуючими методами, порівняти і оцінити у представників гетеро – і гомо – орієнтацій показують наявність відмінностей у гетеросексуальних і гомосексуальних чоловіків, але не дають такої чіткої картинки у жінок різної орієнтації. Крім того, показано, що серед жінок частіше зустрічаються бісексуали.

Читайте також:  Що таке фільтр для води: переваги використання

By Adam Hale

Генетика сексуальної орієнтації

Нещодавно вченим вдалося переконатися в явних відмінностях у ендокринній реакції на стрес у гетеросексуальних, гомосексуальних і бісексуальних чоловіків та жінок. Виявилося, що через 40 хвилин після стресового впливу рівні кортизолу у гомо – і бісексуальних жінок були вищими, а у гомо – і бісексуальних чоловіків – нижчими, ніж у гетеросексуальних представників статі.

Пізніше в ще одній роботі показали, що жінки, які визначали себе як лесбі і бі мали більш високі концентрації тестостерону і прогестерону в крові, ніж гетеросексуальні учасниці дослідження. Цікаво, що цей параметр у гомо – та гетеросексуальних чоловіків не відрізнявся. В роботі вивчалися так само особливості, пов’язані з естрадіолом і кортізолом і були показані деякі подібності між гомо- і бісексуальними жінками та гетеросексуальними чоловіками, а також гомо- і бісексуальними чоловіками і гетеросексуальними жінками.

Читайте також:  Стрептоцид: краткая инструкция по применению

Найважливіша сфера досліджень – генетика сексуальної орієнтації. В цьому напрямку проводиться безліч робіт і заголовки періодично «вибухають» від чергового знайденого «гена гомосексуальності». Ці відкриття дуже важливі і демонструють певний генетичний компонент сексуальної ідентифікації, проте поки що є лише частинками величезного психофізіологічного пазла, яким можна вважати формування сексуальних уподобань.

У книзі Epigenetic Shaping of Sociosexual Interactions: From Plants to Humans докладно написано про роль генетичних і епігенетичних факторів у формуванні сексуальних уподобань. Про це ж почитайте статті American Psychological Association (APA) і публікації Wiley Online Library.

By Adam Hale

Коли формується сексуальна орієнтація

До певного етапу всі результати запліднення розвиваються за однаковим шляхом, і цей шлях – «дівочковий». Але в якийсь момент в ембріоні з Y-хромосомою починають відбуватися процеси маскулінізації і дефемінізації, а ембріон з двома Х-хромосомами продовжує жіночий шлях. Але іноді під впливом різних факторів події розвиваються не так однозначно. Відповідно, на цьому етапі можна відстежити деякі закономірності і варіанти відходження від традиційного розвитку.

Ось тут добре розібрали вплив пренатального гормонального оточення на сексуальну орієнтацію. А найсвіжіші дані 2017 року описані в Springer.

Є думка, що стрес, нікотин і алкоголь в період вагітності також допомагають сформуватися тією чи іншою орієнтацією. У цій роботі, наприклад, показаний зв’язок між стресом у вагітних і проявом гомосексуальної поведінки у чоловіків, а так само взаємопов’язаність куріння вагітних матерів і лесбійських проявів у дочок. Вживання алкоголю, відповідно до цієї роботи, не було пов’язане з гомосексуальністю у дітей обох статей.

Читайте також:  Влияние стресса на репродуктивное здоровье и способы управления им

Цікаве дослідження з аналізу історичних аспектів в самоідентифікації лесбіянок провели в 2003 році. Виявилося, жінки, які визначилися зі своїми уподобаннями у 1950-1960 рр вважали, що вже народилися такими, а ті, хто усвідомив себе в 70-х були схильні вважати, що це їх свідомий вибір.

В 90-ті мода на біологічні пояснення причин гомосексуальності повернулася. А сьогодні найбільш коректним прийнято вважати комбінований підхід з урахуванням як вроджених схильностей так і впливів певних подій.

Рекомендую глибокий огляд сучасних поглядів на причини і значення не-гетеросексуальної поведінки.

By Adam Hale

Живучість міфів про природу сексуальної орієнтації змушує проводити вельми неординарні дослідження. Так, існує стаття, яка описує ймовірність поширення гомосексуальної поведінки при тісному спілкуванні та дружбі.

Любителі традиційних відносин можуть спати спокійно: вчені довели, що «це не заразне». Нетрадиційність не передається ні при живому спілкуванні, ні через соцмережі.

Як бачите, сучасні погляди на поняття «сексуальна орієнтація» та «гендер» активно розвиваються. Все більше вчених відзначають недостатність трьох «основних» орієнтацій і підкреслюють, що індивідуальні особливості принесуть значно більше відтінків. А причини тяжіння до осіб своєї статі є предметом комплексного вивчення і з великою ймовірністю включають в себе необхідність «випадання комбінації карт» відразу на кількох рівнях: генів, клітин нейроендокринної системи та психосоціальних особливостей.

У будь-якому випадку, толерантне ставлення до людей і оцінка їх заслуг тв особистих якостей незалежно від сексуальної орієнтації – головна світова тенденція.

Колаж: Adam Hale