Найчастіше стан шкіри рук і нігтів псується через брак вітамінів і мікроелементів, алергії або грибкових інфекцій. “Вони можуть бути пов’язані і з важкими патологіями серцево-судинної, ендокринної систем, печінки або нирок, — каже Ірина Полежаєва, лікар-терапевт клініки “Доктор Лідер”. — Такі патології ні з того ні з сього не з’являються і впливають на стан рук лише з часом… Проте жінка може довго ігнорувати симптоми і звернутися до лікаря лише тоді, коли усвідомлює, що улюблене кільце більше не налазить на набряклий палець».

На які зміни в стані рук треба звернути увагу в першу чергу?

Сухість шкіри рук

Креми, маски, олії — ви перепробували все, але, на жаль, безрезультатно. Руки залишаються сухими. І найочевидніша причина цього — нестача рідини в організмі: тонка, ніжна шкіра рук моментально реагує на зневоднення.

Друга поширена причина — дефіцит жиророзчинних вітамінів А і D. «В цьому випадку шкіра буде не просто суха, вона почне лущитися, — каже Михайло Гаврилов, лікар-психотерапевт, к. м. н., автор запатентованої методики корекції харчового поведінки і зниження ваги, член Інституту функціональної медицини (IFM, США). — Плюс до того ви можете відчувати слабкість і апатію. Нестача вітаміну А насправді зустрічається рідко, він у достатній кількості надходить із їжею.

Суха шкіра рук може бути і одним з перших ознак цукрового діабету. «Особливо важливо звернути увагу на цей симптом тим, хто зловживає солодким, — каже Ірина Полежаєва. — А також тим, у кого є схильність до цього захворювання. Терміново зверніться до лікаря, якщо крім цього, ви часто відчуваєте спрагу, особливо вночі».

Ваші дії

  • Зверніть увагу, скільки води ви вживаєте. Норма — 30 мл на кілограм ваги.
  • Зверніться до лікаря. При вираженому авітамінозі він підбере відповідний препарат, і призначить його у потрібній дозуванні.
  • Зробіть аналіз крові на цукор і тест на толерантність до глюкози.
Зміна кольору шкіри рук

Червонуваті кисті рук, зазвичай вологі, з періодично набрякаючими пальцями можуть бути симптомом гіпертонічної хвороби, і вже не в початковій стадії.

Якщо з тиском все в порядку, але кисті рук (і зокрема долоні) все одно червоніють, зверніть увагу на раціон харчування і перевірте печінку. «Шкіра рук нерідко змінює колір при порушеннях функції печінки, — каже Ірина Полежаєва. — Якщо ви їсте занадто багато жирної їжі або ж якийсь час зловживали спиртним, печінка може просто не впоратися з розщепленням жирних кислот і з утилізацією алкоголю».

Блідість і синюшність шкіри рук лякають більше, ніж почервоніння, хоча найчастіше пов’язані лише з порушенням мікроциркуляції крові. Це може бути наслідком травми в області кисті, зап’ястя, шийного відділу хребта, яка порушує кровопостачання кінцівок. Або проявом синдрому Рейно. «З ним стикаються багато, частіше жінки, — каже Ірина Полежаєва. — При контакті з холодом кінчики пальців бліднуть, як при обмороженні, потім синіють, а трохи пізніше червоніють. Пов’язано це з короткочасним припиненням кровообігу в руках і пальцях з подальшим його відновленням». При легкій формі синдрому, з якої найчастіше і приходять до лікаря, ніякого лікування не потрібно. Все, що потрібно, — по максимуму виключити контакт рук з холодними водою і повітрям. І тільки в запущених випадках медики рекомендують прийом розширюють судини препарати.

Ваші дії

  • Здайте біохімічний аналіз крові. Цього дозволить зрозуміти, чи є порушення в роботі печінки. І якщо вони є, то з чим пов’язані: з неправильним харчуванням, запальним процесом, аутоімунними порушеннями.
  • Зверніться до лікаря-ортопеда або хірурга, щоб виключити травму в області кистей рук і шийного відділу хребта.
Червоні плями на шкірі рук

Екзема, дерматит, алергічна реакція — всі ці шкірні недуги дають про себе знати почервонінням і запаленням, в тому числі локальними. «Як правило, доросла людина знає свою схильність до таких шкірних реакцій, так що в разі загострення захворювання їй потрібно просто записатися до свого лікаря, — каже Ірина Полежаєва. — А от якщо щось вискочило раптово, варто насторожитися. Чітко окреслені, червоні плями на руках можуть бути ознакою грибкової інфекції». Зазвичай уражається не тільки шкіра, але і нігті. Спочатку вони знебарвлюються, потім починають жовтіти і кришитися.

Ваші дії

  • Зверніться за консультацією до дерматолога. Грибкова інфекція діагностується легко, та й лікувати її не складно. У ряді випадків достатньо застосування місцевих протигрибкових препаратів.
  • Відвідайте імунолога. Всі ми контактуємо з великою кількістю мікроорганізмів, але при цьому не всі чіпляють інфекції, тим більше грибкові. Можливо, якась ланка вашої імунної системи дала збій. З’ясуйте: яка саме?
Температура шкіри рук

Гарячі, часто вологі руки — класичний симптом гіпертензії (про це ми писали вище). Але, якщо їх температура підскочила «раптом», потрібно перевірити щитовидну залозу. «Цей симптом може свідчити про гіперфункцію щитовидної залози, — розповідає Ірина Полежаєва. — Звичайно, це не єдиний прояв хвороби. Якщо залоза занадто активно виробляє гормони, людина стає дратівливою, емоційною, у неї підвищується пітливість і частота серцевих скорочень».

Холодні руки зазвичай свідчать про судинну дистонію — стан, який досить легко коригується зміною способу життя (правильним харчуванням, регулярними фізичними навантаженнями, контрастними процедурами і т. д.). А ще це може бути симптом залізодефіцитної анемії, нестачі заліза в організмі. За словами Михайла Гаврилова, з цією проблемою досить часто стикаються вегетаріанці. Перейшовши на вживання рослинної їжі, не багато з них заповнюють брак мікроелементів і вітамінів, які можна отримати лише з продуктів тваринного походження.

Ваші дії

  • Здайте аналізи на гормони щитовидної залози (Т3, Т4), гормон гіпофіза (ТТГ), антитіла до тиреоглобуліну (білка, який є попередником гормонів). Лікар направить вас і на УЗД щитовидки.
  • Аналіз крові загальний та біохімічний — ці тести допоможуть виявити залізодефіцитну анемію і припустити причини розвитку цього стану.
  • Якщо справа лише в дефіциті заліза, заповнити його швидко можна лише з допомогою залізовмісних препаратів. Швидко підняти гемоглобін, відкоригувавши своє харчування, на жаль, не вийде.