Пропонуємо ознайомитися з останніми дослідженнями в області шкоди фастфуду для нашого здоров’я.

Жирові клітини не можуть забути фастфуд

Всього доби достатньо, щоб речовини, що містяться в бургері, порушили нормальний розвиток жирових клітин-попередників. Це призведе до їх аномального переродженню.

Результати дослідження вчених з Університету Копенгагена опубліковані в журналі International Journal of Obesity. Дослідники вивчили зразки жирової тканини 43 пацієнтів; 15 з них були худорлявими, у 14 було ожиріння, а ще у 14 — ожиріння і діабет 2 типу. Вчені порівняли стан клітин-попередників (прекурсорів) жирових клітин— незрілих клітин, ще не виконують жодних специфічних функцій в організмі, яким належить перетворитися в жирові клітини.

Виявилося, що клітини-попередники з жирової тканини пацієнтів з ожирінням і діабетом були перепрограмовані ще на цьому етапі і тому згодом не могли функціонувати як здорові жирові клітини. Вчені провели експеримент, воздействовав на здорові клітини-прекурсори речовинами, присутніми в насичених жирних кислотах. Такі кислоти в надлишку містяться в жирних молочних продуктах, жирному м’ясі, фастфуді, входять до складу пальмової олії. В результаті за 24 години здорові клітини-прекурсори перепрограмувались і перетворилися в аномальні жирові клітини, які є в жировій тканині людей з ожирінням і діабетом. Чи можливий зворотний процес, поки неясно.

«Отримані нами результати свідчать про важливість здорового харчування і способу життя для нормального обміну речовин, для запобігання аномального перепрограмування клітин-попередників», — пояснив провідний автор дослідження Ромен Баррес (Romain Barrès). Він і його колеги розраховують розробити метод, що дозволяє відновлювати здоровий стан клітин-прекурсорів жирової тканини.

У фастфуді знайшли фталати

Фахівці закликають їсти домашню їжу.

Фахівці зі Школи громадської охорони здоров’я Інституту Милкена в Університеті Джорджа Вашингтона повідомляють, що в їжі з ресторанів, кафе, а особливо у фастфуді, можуть міститися шкідливі для здоров’я фталати. До таких висновків вони прийшли після обстеження 10 тисяч осіб. Результати опубліковані в журналі International Environment.

Потрапляння в організм фталатів може викликати гормональний дисбаланс, проблеми з фертильністю, ускладнення при вагітності, негативно впливати на серце. Фталати потрапляють в їжу через пластикові контейнери і упаковки, через рукавички, в яких готують кухарі, і так далі. Особливо активно ці токсичні речовини починають виділятися при нагріванні.

Учасники дослідження спочатку розповідали, де і що вони їли протягом попередніх діб, потім фахівці перевіряли, чи є в сечі випробовуваних продукти розпаду фталатів. З’ясувалося, що у людей, які напередодні обідали в кафе, ресторанах, а тим більше перекушували гамбургерами та картоплею фрі та іншої швидкою їжею, вміст фталатів в організмі було вище на 35%, ніж у людей, які їли вдома. До речі, у подібному дослідженні, опублікованому в 2016 році цей показник сягав 40%.

«Це дослідження показує, що їжа, приготована в домашніх умовах, як правило, містить набагато менше токсичних речовин. По всій видимості, багато любителів обідати не вдома недооцінюють цінність домашньої їжі», — говорить старший автор роботи, доцент кафедри екологічного та гігієнічного здоров’я Школи громадської охорони здоров’я Інституту Мілкена Емі Зота (Ami Zota).

Крім цього, дослідники також виявили, що у підлітків, які обідали фастфудом рівень продуктів розпаду фталатів в сечі був на 55% вище, ніж у їхніх однолітків, які напередодні їли вдома.

«Вагітні, діти і підлітки більш уразливі до токсичного впливу хімічних речовин, які негативно впливають на гормональний статус, тому їм особливо важливо уникати таких продуктів», — говорить фахівець по репродуктивному здоров’ю, професор Каліфорнійського університету Джулія Варшавськи (Julia Varshavsky).

Емі Зота додає: крім усього іншого, швидка їжа містить багато солі, жиру і калорій, тому уникати її варто в будь-якому випадку.

Надалі дослідники планують розробити способи заміни фталатів при виробництві харчових контейнерів менш токсичними речовинами.