При травмі ока або попаданні в нього стороннього предмета потрібно якомога швидше звернутися до офтальмолога. Якщо з якихось причин оперативно це зробити не виходить, важливо правильно надати допомогу потерпілому. Також в деяких випадках, наприклад, якщо в око потрапляє невелика смітинка, можна спробувати позбутися від неї своїми силами.

Що робити, якщо в оці смітинка

Насамперед людина, що надає допомогу, повинен ретельно продезифікувати руки. Потім потрібно оглянути око потерпілого, акуратно відтягуючи нижню повіку і піднімаючи верхню.

Якщо в оці виявилася маленька смітинка, потерпілий може сам промити око чистою водою. У деяких випадках цей простий прийом допомагає вимити смітинку.

З нижньої повіки її можна спробувати видалити ваткою, попередньо змоченою в чистій кип’яченій воді і віджатою. Або використовувати замість ватки чистий носовичок.

Щоб прибрати смітинку, яка опинилася під верхнім століттям, потрібно вивернути його. Зробити це без сторонньої допомоги складно. Алгоритм наступний.

  • Потерпілого слід попросити дивитися вниз.
  • Після цього надає допомогу людина великим пальцем однієї руки повинен акуратно відтягнути верхню повіку потерпілого до очного яблука і, захопивши двома пальцями іншої руки вії, вивернути повіку слизовою оболонкою назовні.
  • Потім чистою вологою ваткою або чистим носовою хусткою можна знімати смітинку з повіки.

Категорично забороняється самостійно видаляти смітинку і, тим більше, гострий шип або ость рослини (тонкий загострений відросток на квіткової або колоскової лусці), якщо ті потрапили на рогівку. Це має робити медичний працівник. Звернутися до нього слід якомога швидше. Чим довше смітинка знаходиться на рогівці, тим більше небезпека розвитку інфекції і виникнення інших ускладнень.