Артеріальна гіпертензія, або гіпертонічна хвороба – захворювання, при якому спостерігається підвищення артеріального тиску не пов’язане з первинним органічним ураженням органів і систем. Це дуже поширене захворювання, найчастіше зустрічається в літньому віці.

Залежно від рівня підвищення артеріального тиску виділяють кілька стадій хвороби:

 • 1 стадія – підвищення АТ більш 140-150/90-99 мм рт. ст. без органічних змін серцево-судинної системи.
 • 2 стадія – високий АТ в межах 160-17е / 100-109 мм. рт. ст. в поєднанні з гіпертрофією лівого шлуночка серця без ознак пошкодження інших органів;
 • 3 стадія – високий АТ вище 180/110 мм. рт.ст. в поєднанні з пошкодженням серця та інших органів (мозок, сітківка ока, нирки та ін).

Є фактори, які сприяють розвитку гіпертонічної хвороби:

 • нервово-психічна травматизація, емоційний стрес;
 • спадково-конституційні особливості;
 • професійні шкідливості;
 • постійна напруга зору, уваги;
 • особливості харчування (зловживання кухонною сіллю);
 • вікова перебудова гіпотоламно-гіпофізарної системи;
 • травми черепа;
 • інтоксикації (куріння, алкоголь).

На початку захворювання можуть з’являтися суб’єктивні відчуття у вигляді головних болів, які зрідка виникають, запаморочення, загальної слабкості, швидкої стомлюваності, дратівливості, безсоння. Іноді людина не пред’являє ніяких скарг, і тільки випадкове вимірювання АТ показує його підвищення. Надалі, коли АТ робиться стабільним і більш високим, скарги стають більш рельєфними, з’являється задишка при ходьбі, відчуття болю в області серця, серцебиття, головні болі виникають частіше.

При різких підйомах тиску, що виникають після хвилювання, перевантаження на роботі, можуть розвинутися явища церебрального кризу, що проявляються у вигляді відчуття тяжкості і тиску в голові або сильних головних болів, що супроводжуються запамороченням, нудотою, блювотою, а іноді порушенням з боку зору. Причиною такого кризу є різкий спазм мозкових судин.

Як контролювати артеріальний тиск

На шляху до нормалізації артеріального тиску важливе значення має зміна звичок і стилю життя. Прості правила здорового харчування, регулярна фізична активність, відмова від куріння, можуть значно знизити рівень артеріального тиску. Іноді, на початкових стадіях захворювання цих умов виявляється достатньо, щоб підтримувати артеріальний тиск в нормальних межах.

На жаль, часто на додаток до загальних правил потрібна і медикаментозна терапія. Терапія при артеріальній гіпертензії підбирається індивідуально і служить для профілактики підйомів артеріального тиску. Препарати слід приймати щодня (зазвичай 1-2 рази в день). Рідко ефективним виявляється один препарат – частіше потрібна комбінація двох, а іноді і трьох видів ліків. Такі комбінації (які часто укладені в одну таблетку) дозволяють досягти потрібного ефекту при мінімальному дозуванні кожного з компонентів.

Небівал це препарат показаний до застосування при артеріальній гіпертензії та хронічній серцевій недостатності (у складі комплексного лікування).
Перед застосуванням, ознайомтеся з інструкцією. Про можливі протипоказання проконсультуйтеся з лікарем (фахівцем).

Якщо АТ все-таки підвищився вище нормальних значень, існують препарати для швидкої допомоги-вони допомагають швидко і ефективно знизити АТ «тут і зараз». Таких екстрених прийомів у гіпертоніка повинно бути як можна менше – щоденна планова антигіпертензивна терапія повинна бути підібрана максимально ефективно. Слід пам’ятати, що артеріальна гіпертензія – захворювання хронічне, від якого неможливо вилікуватися назавжди, тому нормальні цифри артеріального тиску вимагають ПОСТІЙНОГО прийому препаратів.

*На правах рекламы