Він допоможе, якщо нирки не справляються зі своєю роботою.

Що таке діаліз

Діаліз-це метод очищення крові від шкідливих речовин і зайвої рідини за допомогою спеціального гіпертонічного розчину. У його складі є електроліти, як в плазмі крові, а також висока концентрація глюкози. Під час процедури такий розчин поміщають з одного боку напівпроникною мембрани, а кров — з іншого. В результаті глюкоза витягує з крові воду з розчиненими в ній сечовою кислотою, дрібними білками та іншими токсичними речовинами.

У здорової людини такий фільтрацією крові і виробництвом сечі займаються нирки. Це відбувається в судинних сплетеннях (клубочках). Але при їх пошкодженні в організмі накопичуються продукти метаболізму, електроліти та інші сполуки. Якщо все це не видалити за допомогою діалізу, людина може померти.

Кому роблять діаліз

Найчастіше процедуру призначають при хронічній нирковій недостатності, яка може розвиватися з різних причин. Ось вони:

 • цукровий діабет;
 • артеріальна гіпертензія;
 • гломерулонефрит, або імунне запалення нирок;
 • васкуліт-запалення судин;
 • полікістоз нирок-формування в них великої кількості порожнин з рідиною.

Іноді діаліз потрібно при гострій нирковій недостатності. Цей стан розвивається швидко, протягом двох днів. Він може бути пов’язано з отруєнням ліками або наркотиками, шоковим станом через опіку, крововтрати або сепсису, а також закупоркою сечовивідних шляхів каменем або судин нирок тромбами.

Основний критерій, на який орієнтується лікар при призначенні діалізу, — зниження функції нирок до 10-15%. Щоб це визначити, роблять аналіз на швидкість клубочкової фільтрації. Дослідження показує, як дрібні ниркові судини пропускають через себе різні речовини.

Читайте також:  Вплив телемедицини на доступність медичних послуг у віддалених регіонах

Яким може бути діаліз

Процедуру проводять двома основними способами:

 • Гемодіаліз. Для очищення крові до судин на руці людини підключають спеціальний апарат з тонкою мембраною.
 • Перитонеальний діаліз. В цьому випадку в якості фільтра використовують власну очеревину пацієнта. У ній багато дрібних судин, тому гіпертонічна рідина, залита в живіт, буде витягати воду і токсичні речовини з крові.

Які ризики є у діалізу

Будь-який спосіб очищення крові може викликати відчуття втоми і підвищену стомлюваність. Можливо, більшою мірою це пов’язано з самим захворюванням нирок.

Крім того, у кожного методу діалізу бувають і специфічні ускладнення. При гемодіалізі це:

 • Низький кров’яний тиск. Це відбувається через різке зниження рівня рідини в судинах під час процедури.
 • Зараження крові, або сепсис. Воно розвивається при попаданні бактерій в кров.
 • М’язові судоми. Це ускладнення теж з’являється через втрату рідини.
 • Свербіж шкіри. Він посилюється між процедурами діалізу.
 • Більш рідкісні побічні ефекти. Це безсоння, болі в суглобах, зниження лібідо, сухість у роті і занепокоєння.

У перитонеального діалізу ускладнень менше. Він може стати причиною перитоніту — інфекційного запалення черевної порожнини. Також у людей, яким призначають таку процедуру, підвищений ризик розвитку грижі живота.

Як проводять діаліз

Методика залежить від того, який спосіб очищення крові рекомендував лікар.

Читайте також:  Ботокс волосся плюси й мінуси

Гемодіаліз

Спочатку до процедури потрібно підготуватися, і це може зайняти кілька тижнів або місяців. Для цього хірург зробить операцію на судинах, до яких будуть підключати апарат. Буває три варіанти втручання:

 • Створення артеріо-венозного свища. Це найбезпечніший спосіб. На руці, якою людина користується рідше, з’єднують артерію і вену.
 • Установка артеріо-венозного трансплантата. Якщо судини занадто малі, щоб зробити свищ, їх з’єднують за допомогою гнучкої синтетичної трубки.
 • Введення центрального венозного катетера. Такий метод застосовують в екстрених випадках, коли немає часу на планову підготовку. Для цього в велику вену під ключицею або в паху засовують тимчасову трубку.

Коли післяопераційна рана заживе, переходять до процедури. Гемодіаліз можна проводити в домашніх умовах, використовуючи портативний апарат, або в лікарні. Деяким людям очищення крові роблять два‑три рази на тиждень по 5-6 годин. Іноді діаліз виконують щодня, але по 2-3 години.

Перед початком процедури людина зважується, їй вимірюють тиск, пульс і температуру, садять в крісло. Шкіру навколо точки доступу очищають антисептиком. В судини вставляють дві голки. Першу – в артерію, з якої кров всмоктується в апарат. Там проходить фільтрація. Потім через другу голку – у вені-очищена кров повертається в тіло. Під час гемодіалізу через коливання рівня рідини в організмі можуть з’являтися дискомфорт, скачки тиску, нудота і спазми в животі.

Після закінчення процедури голки витягують, шкіру заклеюють стерильним пластиром, а людину знову зважують.

Читайте також:  Подологія та дерматологія: спільний вплив косметики для ніг на шкіру

Перитонеальний діаліз

До нього теж потрібно підготуватися. Для цього на шкірі біля пупка роблять розріз, в який вставляють тонку трубку — катетер. Після операції має пройти 10-14 днів, щоб рана зажила. Трубка залишається в цьому місці до тих пір, поки діаліз необхідний. Через неї в черевну порожнину будуть вливати гіпертонічний розчин.

Подальші дії залежать від способу очищення. Їх два:

 • Безперервний амбулаторний перитонеальний діаліз. В цьому випадку людині заповнюють розчином живіт. Потім вона може займатися своїми справами, так як підключатися ні до якого апарату не потрібно. Через 4-6 годин цю рідину зливають. Так доведеться робити три-чотири рази на день.
 • Перитонеальний діаліз з безперервним циклом. Пацієнт на ніч підключається до спеціального апарату, який вливає діалізну воду в живіт і видаляє її. За час сну проходить три-п’ять таких циклів.

Як довго потрібно робити діаліз

Ця процедура не лікує нирки, вона тільки допомагає організму очищати кров. Тому тривалість діалізу залежить від причини, по якій його призначили. Якщо здоров’я погіршилося на час, наприклад через отруєння або опіків, то після відновлення організму очищення більше не знадобиться. А при хронічній нирковій недостатності діаліз можна припинити тільки тоді, коли зроблять пересадку нирки.

Наукові джерела:

Dialysis, source
Hemodialysis, source
Dialysis — hemodialysis, source
Acute kidney failure, source
Side effects — Dialysis, source
Dialysis — peritoneal, source