Гомеопатія є надзвичайно популярною для лікування ГРІ, бронхіту, мігрені, депресії та інших захворювань, включаючи онкологічні. Власне, прибутки від продажу гомеопатичних препаратів вимірюються мільярдами доларів, що красномовно підкреслює їхню популярність. З іншого боку, жодне належне наукове дослідження не змогло довести, що хоча б один із гомеопатичних препаратів може вилікувати яку-небудь хворобу.

Що це таке?

Вид альтернативної медицини. Його придумав німецький лікар Самуель Ганеман в кінці XVIII століття. В основі лікування лежить принцип «подібне лікується подібним». Такий метод користувався популярністю в той час навіть синці лікували маззю з дощових черв’яків. Чому з хробаків? А тому що у них такий же колір, як у гематом.

Ганеман запропонував лікуватися таким чином: наприклад, хворий з’їв отруйний гриб і його нудить. Значить, треба взяти такий же гриб і зробити з нього ліки. Для цього його слід розчинити у воді і 10 разів струснути. Потім розбавити цей розчин водою в пропорції 1:100. І знову струсити. Повторити 30 разів, і гомеопатичні ліки готові.

Читайте також:  Как правильно выбрать хороший антисептик для рук?

В результаті ми отримаємо чисту воду. Після розведення умовного гриба в 10⁶⁰ раз, у препараті не залишається ні однієї його молекули.

Як тоді цим препаратом можна когось вилікувати?

Гомеопати вважають, що вода вміє запам’ятовувати інформацію і передавати її в організм. Тому у наукового співтовариства до них маса питань, які поки що залишаються без переконливих відповідей:

  • Звідки вода знає, що саме передавати організму? Адже в ній завжди повно домішок.
  • Як бути зі скляною пробіркою? Чому вода «забуває» молекули скла, а діючої речовини – пам’ятає?
  • Чому б не кинути всі гомеопатичні ліки в море? Адже так весь світовий океан незабаром стане ліками від усіх хвороб.
Але ж у доказовій медицині питань не менше?

Навіть більше. Набагато. Вчені не завжди знають, як саме діють ті чи інші ліки, але це і не так важливо. Головне, що вони працюють, і це доведено клінічно.

Гомеопатичні засоби багато разів випробовувалися в різних країнах в різний час. У 2015 році австралійські вчені вивчили результати всіх клінічних досліджень гомеопатії в період з 1997 по 2013 рік і не знайшли підтверджень того, що вона працює.

Читайте також:  Как правильно выбрать хороший антисептик для рук?
Чому тоді гомеопатія стала такою популярною?

Це було XVIII століття, люди лікувалися як могли. Медицина була жорстокою і небезпечною: кровопускання, тютюнові клізми, терапія ртуттю … Найчастіше людина більше страждала від лікування, а не від хвороби. А від гомеопатії немає ні болю, ні ризиків. Для багатьох це стало головним аргументом.

Але чому вона досі популярна?

Це величезний бізнес. У 2014 році в Україні аптеки продали гомеопатичних засобів на 136 мільйонів доларів. Коштують вони не дешевше справжніх ліків, а в складі – звичайний цукор.

Хтось купує гомеопатію, тому що побачив рекламу, хтось не може змиритися з ситуацією, коли офіційна медицина безсила. Багато хто плутає її з фітотерапією. Але в гомеопатичних засобах немає трав. А якщо і були, то після численних розведень від них нічого не залишилося.

Читайте також:  Как правильно выбрать хороший антисептик для рук?
А моєму сусідові допомогло!

Швидше за все, це заслуга ефекту плацебо. У 2015 році вчені порівняли 110 гомеопатичних досліджень і 110 відповідним принципам доказової медицини. Ефективна рівно настільки, наскільки ефективна сила самонавіювання. Тобто, за всі випадки «чудесного зцілення» варто дякувати плацебо.

А можливо, за гомеопатію «спрацював» імунітет людини. У будь-якого захворювання є періоди поліпшення: тимчасові або постійні. Найчастіше ми починаємо лікуватися, коли нам стає зовсім погано. Потім настає ремісія, і ми пов’язуємо це з тим, що ліки допомогли. А вони ні при чому, просто наша імунна система почала перемагати хворобу.

Але це хоча б не шкідливо?

Більшість гомеопатичних засобів – це звичайний цукор. Його просочують водою, яка нібито запам’ятала діючу речовину (не факт, що вона взагалі існувала). Якщо він і шкідливий, то лише для вашого гаманця.

Інша справа, що деякі хворі відмовляються від традиційної медицини в користь гомеопатії – тоді так, ситуація небезпечна.