Метод лікування світлом показаний в основному «совам» – вплив яскравого світла допомагає переналаштувати біологічний годинник.

Коли у людини присутні стійкі порушення сну впродовж тривалого періоду часу і впоратися з проблемою власними силами він не може, потрібно обов’язково звернутися за допомогою до фахівця. Це може бути невролог, який добре розбирається в проблемах сну, а ще краще відразу йти до сомнолога, чия безпосередня спеціалізація – фізіологія сну і його порушень. Хороший спеціаліст знає не одну методику, яка може повернути страждальцю здоровий міцний сон і один з таких сучасних, але вже перевірених методів – фототерапія (лікування яскравим білим світлом).

Суть методу

Фототерапія повинна проводитися в умовах стаціонару, так як суть лікування полягає в тому, що людина піддається або впливу сонячного світла, або яскравого білого світла від штучних джерел з певними довжинами хвиль. Це можуть бути світловипромінюючі діоди, лазери, флуоресцентні лампи, дихроічні лампи або дуже яскраве світло, що має повний спектр денного світла. Світлотерапія проводиться строго по годинах, оптимальний час визначається індивідуально залежно від особливостей розладу сну конкретного пацієнта.

Дія фототерапії направлена на ресинхронізацію біологічних годин і тривалу настройку необхідного часу засинання і пробудження. Для того, щоб досягти ефекту, сеанс потрібно проводити якомога раніше після спонтанного (пізнього) або раннього (вимушеного) пробудження людини. А деякі сомнологи йдуть у своїх експериментах далі і рекомендують включати слабке світло ще до пробудження людини, але з тим, щоб він поступово наростав. Вважається, що такий сеанс фототерапії емулює природний схід сонця, який служив сигналом до пробудження нашим далеким предкам.

Читайте також:  Стрептоцид: краткая инструкция по применению

УВАГА! Перед застосуванням фототерапії обов’язково пройдіть обстеження в офтальмолога і онколога.

Кому показана фототерапія

Перш за все, метод може бути ефективним для тих, хто має проблеми зі збоєм біологічних годин. Наприклад, людина спить покладені 8-9 годин, але в «недозволений» час, скажімо не з 23.00 до 7.00, а з 2.00 до 10.00. Все б нічого, якби не необхідність прокидатися в 6.00-7.00. Ось і виходить, що з дня на день людина «недосипає» 3-4 години, а то й більше, в результаті організм реагує втомою, стресами, зниженням працездатності.

Інша проблема, коли людина відчуває необхідність засипати в 20.00, а в 3.00-4.00 він уже на ногах. Або людина спить кілька разів протягом доби, щоб набрати необхідні години. Останні дві проблеми особливо добре знайомі людям похилого віку.

Читайте також:  Лазерная эпиляция глубокого бикини — в чем особенность процедуры
Під час вагітності

Вагітна спитьЗдоровий сон не тільки необхідний самої майбутньої мами, він життєво важливий для малюка, якого вона носить під серцем. Недолік сну, неповноцінний нічний відпочинок можуть спровокувати кисневе голодування і тим самим викликати різні патології розвитку у плода. А оскільки лікування лікарськими снодійними препаратами під час вагітності заборонено, то фототерапія залишається одним з небагатьох допустимих способів боротьби з безсонням.

Багато акушерів-гінекологів навіть рекомендують жінкам у цей час пройти курс фототерапії, так як крім проблем сну вона попутно вирішує й інші: заспокоює, підвищує стійкість до стресів, покращує настрій і навіть сприяє підтримці гормонального фону під час вагітності.

Чи надовго ефект?

Як правило, метод дає добрі короткострокові результати, але якщо людина не прагне сама контролювати ситуацію і дотримувати необхідний режим сну і неспання, проблема швидко повертається.

Для того, щоб підтримувати вироблений за допомогою фототерапії режим, необхідно всі справи, які вимагають фізичної та розумової активності, робити в першій половині дня, а ближче до вечора зайнятися чимось більш спокійним, що не вимагає концентрації або активних зусиль. Вечірній променад перед сном, чашка м’ятного чаю і книга – цей нескладний ритуал багатьом допомагає утримувати позитивний ефект фототерапії надовго.

Читайте також:  Що таке фільтр для води: переваги використання

Також рекомендується дотримуватися і режиму харчування. Наприклад, всі тонізуючі напої переважно вживати в першій половині дня, а на ніч випивати склянку молока або кефіру. І не переїдайте ввечері – відчуття тяжкості в шлунку не сприяє хорошому сну.

Додатковий бонус методу

Нерідко розлади сну супроводжуються депресією, більш того часто саме депресія стає головною причиною проблем зі сном. Об’єктивно оцініть свій стан і обговоріть його з сомнологом, а може, й з психотерапевтом. Можливо, фахівці порадять вам фототерапію для вирішення двох цих проблем одночасно, оскільки відзначено позитивний вплив цього методу і при лікуванні депресивних станів.

Побічні ефекти

Метод досить ефективний і в більшості випадків абсолютно нешкідливий, проте іноді має місце такий побічний ефект як «індивідуальна непереносимість». Так, у деяких людей фототерапія може викликати підвищену збудливість, нервозність, дратівливість, відчуття тривоги і небезпеки, дратівливість очей, нудоту. Виключно рідко можуть траплятися епілептиформні напади.