10 грудня відзначаємо науковий внесок німецького мікробіолога Роберта Коха. Кох відкрив бацилу сибірської виразки, холерний вібріон та туберкульозну паличку. За дослідження туберкульозу Кох отримав Нобелівську премію з фізіології і медицини в 1905 році. Завдяки його відкриттю вже через 10 років після смерті вченого ефективна вакцина від туберкульозу була створена. Сьогодні говоримо про страшні заразні захворювання, які вражають людський організм.

Туберкульоз викликає паличка Коха – особливий мікроб, що вражає легені, кістки, суглоби, кишечник.

Що таке інфекційні захворювання?

Інфекційні хвороби – це група захворювань, що розвиваються після проникнення в організм людини хвороботворних мікроорганізмів. З більшістю з них наша імунна система успішно справляється самостійно. Але існують і ті, для перемоги над якими захисним силам організму потрібна допомога.

Особливості інфекційних захворювань

У інфекційних захворювань є відмінна особливість – наявність інкубаційного періоду, іншими словами, проміжку часу від зараження до прояву перших ознак хвороби. Тривалість цього періоду залежить від способу проникнення патогенного мікроорганізму та виду самого збудника.

Читайте також:  Ця звичка захистить від хвороб серця
Як хвороби можуть проникнути в організм?

Мікроорганізми можуть потрапити в людський організм наступним чином: через верхні дихальні шляхи, через шлунково-кишковий тракт, через кров, через шкірні покриви.

Інфекції дихальних шляхів

Інфекції, що входять в цю групу, передаються за допомогою збудників, які кріпляться до клітин епітелію дихальних шляхів. При кашлі, чханні і близькому спілкуванні з хворим найдрібніші частки слизу, що містять патогенні мікроорганізми, що потрапляють на слизову іншої людини. До числа найбільш поширених інфекцій належать: грип, ГРВІ, ГРЗ, кір, вітрянка, краснуха.

краснуха

Шкіра при краснусі

Профілактика дихальних інфекцій

«Найкращий спосіб боротьби – не контактувати з хворим, дотримуватися особистої гігієни (мити руки). Якщо контакт неминучий – захищати назофарингеальні ворота: носити маску, змащувати слизову носа противірусною маззю», – каже лікар-терапевт Євген Василенко.

Кишкові інфекції

Збудники цієї групи заразних хвороб проникають в організм людини через шлунково-кишковий тракт при вживанні інфікованої води, їжі, а також при недотриманні особистої гігієни. У числі найбільш серйозних кишкових інфекцій: черевний тиф, холера, дизентерія, амебіаз, хвороба Боткіна, ентеровірусні інфекції.

Читайте також:  Чому типові американські продукти так сильно шкодять організму

ентеровірусна інфекція

Шлях передачі ентеровірусної інфекції

Профілактика кишкових інфекцій

«Основними профілактичними заходами є: дотримання гігієни (мити руки і продукти, що вживаються в сирому вигляді). Для запобігання розповсюдження інфекції важливу роль відіграє негайне звернення до профільного фахівця», – каже лікар-терапевт Е. А. Василенко.

Інфекції, що передаються через кров

Збудники цієї групи хвороб проникає в організм людини через кров і дефекти слизової оболонки. Часто переносниками інфекції бувають кровосальні (комарі, кліщі, москіти, воші). Захворювання можуть передаватися за допомогою переливання крові, використання нестерильних шприців, а також при статевих контактах. Найнебезпечніші захворювання цієї групи: ВІЛ, гепатит (В,С), кліщовий енцефаліт, бореліоз.

бореліоз фото

Бореліоз: фото симптомів

Профілактика

«Основними профілактичними заходами є: використання засобів захисту від укусів кровосисних, використання тільки одноразових шприців, дотримання правил асептики і антисептики, використання місцевої контрацепції і презервативів», – каже лікар-терапевт Євген Василенко.

Інфекції, що передаються через шкірні покриви

Збудники цієї групи хвороб проникають в організм людини при шкірному контакті. До захворювань, що передається через шкірні та слизові покриви відноситься короста, сибірка, ящур, правець, бешиха і ряд інших захворювань.

Читайте також:  Чому небезпечно використовувати алкоголь як снодійне

сибірська виразка

Сибірка: шлях передачі

Профілактика інфекцій, що передають через шкіру

«Для профілактики захворювань, що передаються через шкірні покриви, слід дотримуватися таких правил: не вступати в контакт з випадковими партнерами, користуватися презервативами, уникати використання чужих засобів особистої гігієни», – каже лікар-терапевт Е. А. Василенко.

Захворювання, що передаються статевим шляхом

Венеричні захворювання або ЗПСШ, можуть передаватися і через шкірні покриви, і через кров. Серед найбільш поширених захворювань цієї групи: гонорея, хламідіоз, трихомоніаз, мікоплазмоз, уреаплазмоз, гарднерельоз, сифіліс, ВІЛ, ВПЛ.

Профілактика

«Для профілактики ЗПСШ: утримайтеся від «випадкових» статевих зв’язків, використовуйте презерватив, не користуйтеся чужими предметами особистої гігієни, перед статевим контактом переконайтеся, що у партнера відсутні зовнішні ознаки захворювання», – говорить лікар-терапевт Євген Василенко.

Джерело: Likar.info