ГоловнаНовини Здоров'яЩо таке судово-психіатрична експертиза і для чого вона проводиться

Що таке судово-психіатрична експертиза і для чого вона проводиться

Судово-психіатрична експертиза є складним процесом, що вимагає компетентнї думки численних експертів. Завдяки дослідженням стає можливою справедлива оцінка дій і свідчень учасників судового процесу. Досвід психіатрів, психологів, аналізи, тести, обстеження в стаціонарі дозволяють відкрити справжні наміри і ступінь адекватності випробуваного.

Лікар

Що таке судово-психіатрична експертиза

Судово-психіатрична експертиза покликана відповісти на питання про наявність або відсутність психічних відхилень, ступені адекватності їх показань і дій.

Експертиза може бути призначена за кількома поширеними причинами:

  • наявність психіатричного діагнозу в одного з учасників судового процесу, раніше отримані травми голови;
  • покази свідків, які можуть внести сумніви щодо психічного здоров’я учасника процесу;
  • неадекватна поведінка, галюцинації, скарги на головні болі, провали пам’яті.

Під «учасником процесу» найчастіше мають на увазі підсудного. Правосуддя має бути справедливим і неупередженим, а покарання адекватним. Щоб забезпечити права підсудного, потрібно чітко розуміти, чи віддавав звіт своїм діям він у момент злочину, чи є він дієздатним, усвідомлює причинно-наслідкові зв’язки.

Судово-психіатрична експертиза в обов’язковому порядку проводиться у разі розгляду справи, по яким може бути винесений смертний вирок. У більшості країн існує мораторій на смертну кару, але все-таки в деяких державах вища міра покарання застосовується.

Такий вид експертизи може проводитись посмертно. Психолого-психіатрична судова експертиза може проводитися на підставі вивчення матеріалів справи, медичної карти померлого, опитування близьких, родичів, сусідів, роботодавців, вивчення записів померлого громадянина та оцінки фізичних змін в організмі. Деякі психіатричні діагнози пов’язані з анатомічними особливостями і аномаліями, тому гранично уважне вивчення тіла загиблого, причин смерті теж може дати дуже цінну інформацію.

Експертизу проводять, коли потрібно зрозуміти, чи міг померлий приймати усвідомлені рішення. Дуже часто такий вид дослідження проводять при оспорюванні заповіту в суді. Родичі померлого можуть запідозрити, що на померлого чинили тиск шахраї, якщо остання воля здається їм неадекватною і суперечить поглядам загиблого.

Джерело: HeadInsider