Судово-психіатрична експертиза є складним процесом, що вимагає компетентнї думки численних експертів. Завдяки дослідженням стає можливою справедлива оцінка дій і свідчень учасників судового процесу. Досвід психіатрів, психологів, аналізи, тести, обстеження в стаціонарі дозволяють відкрити справжні наміри і ступінь адекватності випробуваного.

Що таке судово-психіатрична експертиза

Судово-психіатрична експертиза покликана відповісти на питання про наявність або відсутність психічних відхилень, ступені адекватності їх показань і дій.

Експертиза може бути призначена за кількома поширеними причинами:

  • наявність психіатричного діагнозу в одного з учасників судового процесу, раніше отримані травми голови;
  • покази свідків, які можуть внести сумніви щодо психічного здоров’я учасника процесу;
  • неадекватна поведінка, галюцинації, скарги на головні болі, провали пам’яті.
Читайте також:  Чим корисні банани з коричневими плямами на шкірці: 7 плюсів для здоров'я

Під «учасником процесу» найчастіше мають на увазі підсудного. Правосуддя має бути справедливим і неупередженим, а покарання адекватним. Щоб забезпечити права підсудного, потрібно чітко розуміти, чи віддавав звіт своїм діям він у момент злочину, чи є він дієздатним, усвідомлює причинно-наслідкові зв’язки.

Судово-психіатрична експертиза в обов’язковому порядку проводиться у разі розгляду справи, по яким може бути винесений смертний вирок. У більшості країн існує мораторій на смертну кару, але все-таки в деяких державах вища міра покарання застосовується.

Такий вид експертизи може проводитись посмертно. Психолого-психіатрична судова експертиза може проводитися на підставі вивчення матеріалів справи, медичної карти померлого, опитування близьких, родичів, сусідів, роботодавців, вивчення записів померлого громадянина та оцінки фізичних змін в організмі. Деякі психіатричні діагнози пов’язані з анатомічними особливостями і аномаліями, тому гранично уважне вивчення тіла загиблого, причин смерті теж може дати дуже цінну інформацію.

Читайте також:  Як позбутися пітливості: лікар назвала 3 способи перемогти піт у спеку

Експертизу проводять, коли потрібно зрозуміти, чи міг померлий приймати усвідомлені рішення. Дуже часто такий вид дослідження проводять при оспорюванні заповіту в суді. Родичі померлого можуть запідозрити, що на померлого чинили тиск шахраї, якщо остання воля здається їм неадекватною і суперечить поглядам загиблого.

Джерело: HeadInsider