Найпоширеніші збудники простудних захворювань – це різні сімейства вірусів і бактерії.

Застуда – тривіальна назва групи гострих респіраторних інфекцій, що викликаються численними патогенними мікроорганізмами (вірусами і бактеріями). Більше 90% випадків застуди викликаються різними вірусами і лише 10% застуд розвиваються внаслідок бактеріального зараження.

Сімейства вірусів, що викликають застуди

Риновіруси

Частота захворюваності цими видами вірусів становить 40%. Пік захворюваності реєструється навесні і восени. Характерними симптомами риновирусної інфекції є закладеність носа і дихальних шляхів, при цьому у хворого, як правило, не підвищується температура тіла. В цілому, риновірусні захворювання не відрізняються виразністю симптомів, ознак інтоксикації немає.

Застуда при зараженні риновірусом зазвичай починається з дертя в горлі, і протягом 1-2 днів виникає нежить з рясними слизовими виділеннями з носа.

Сімейство риновірусів налічує більше 120 вірусів. Тривалість риновирусної інфекції становить приблизно 7-10 днів. Віруси передаються повітряно-крапельним шляхом і через прямий контакт.

Коронавіруси

Частота захворюваності даними сімейством вірусів становить 10-25%. Пік захворюваності припадає на холодні сезони. Характерними симптомами коронавирусної інфекції є чхання і нежить. Як правило, інфекція проходить швидко, протягом 1-3 днів (іноді протягом тижня). Часто коронавірусні інфекції відзначаються у дітей. Імунітет до цих вірусів організм не виробляє. Відзначаються спалахи коронавірусних інфекцій з періодичністю в 2 роки. На сьогоднішній день відомо 13 видів вірусів даного сімейства. Передаються повітряно-крапельним шляхом.

Аденовіруси

Частота захворюваності аденовірусами становить 10%. Пік захворюваності припадає на холодні сезони року. Характерними симптомами аденовірусної інфекції є жар, запалення горла, наявність жовтуватих бляшок на мигдалинах, почервоніння очей. Деякі представники аденовірусів вражають шлунково-кишковий тракт, викликаючи так званий «кишковий грип».

Сімейство аденовірусів налічує більше 40 вірусів, при цьому три з них викликають більше 5% всіх простудних захворювань. Особливо сприйнятливі до аденовірусу діти.

Ентеровіруси

Частота захворюваності ентеровірусами становить 5-10%. Пік захворюваності припадає на весну й осінь. У дорослих ентеровірусна інфекція, як правило, протікає помірно і триває протягом 5-7 днів. Інкубаційний період становить від 3 до 6 днів, а імунітет до вірусу зберігається протягом одного року. Ентеровіруси передаються повітряно-крапельним шляхом, а також через прямий контакт. Вірус виводиться з організму людини приблизно за 7-10 днів.

Бактерії – збудники простудних захворювань

Простуду можуть викликати як патогенні, так і умовно-патогенні бактерії. Умовно-патогенна мікрофлора являє собою мікроорганізми, які присутні в організмі здорової людини і не завдають йому шкоди. Однак за деяких умов (наприклад, переохолодження, зниження імунного статусу) ці бактерії починають активно розмножуватися, що і стає причиною розвитку запального процесу. До умовно-патогенної мікрофлори відносяться стафілококи, стрептококи, ентерококи та інші види бактерій.

До патогенних бактерій, що викликають застуду, відносяться пневмококи, гемофільна паличка, клебсієла, кишкова паличка, золотистий стафілокок.

Особливість бактеріальної застуди в тому, що бактерії, як правило, призводять до гнійних запалень. Виділення з носа при бактеріальних інфекціях мають зеленуватий або жовтуватий окрас, в той час як при вірусної інфекції виділення прозорі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЧИМ БАКТЕРІЇ ВІДРІЗНЯЮТЬСЯ ВІД ВІРУСІВ

ПРОФІЛАКТИКА ПРОСТУДНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

ГРИП: СИМПТОМИ, ЛІКУВАННЯ