Термін «лентиго» походить від латинського слова lentigo, яке можна перевести як «пляма у вигляді сочевиці, веснянка». Лентиго – це плоскі плями на шкірі, злегка підносяться над її поверхнею. Вони мають темно-коричневий колір і діаметр від 1,5 мм до 3 див. Лентиго являє собою пігментний невус, поряд з такими утвореннями, як родимки, пігментні плями та інші. Воно може бути вродженим і набутим.

Причини

Точні причини захворювання невідомі (за винятком вродженої форми, асоційованої з генетичною патологією). Однак виявлені фактори, при яких утворення з’являються частіше:

 • підвищена чутливість до ультрафіолету;
 • тривале перебування на сонці, неодноразові сонячні опіки;
 • опіки сонцем в дитячому віці;
 • світла шкіра і волосся;
 • надмірно часте відвідування солярію;
 • літній вік;
 • пригнічення імунітету при вживанні цитостатиків, імунодепресантів, глюкокортикоїдів, а також у хворих з синдромом набутого імунодефіциту;
 • інфікованість вірусом папіломи людини;
 • гормональні зміни в період статевого дозрівання, вагітності.
Класифікація та клінічні ознаки

Вроджене лентиго часто множина, тому його називають лентигіоз. Плями при цьому стані розташовуються на тілі, за винятком шкіри обличчя. Успадковується воно аутосомно-домінантним шляхом. Ймовірність, що у людини з вродженим станом народиться дитина з таким же захворюванням, дуже висока. Найчастіше передається центральний лентигіноз Турена: численні ластовиння на обличчі поєднуються з епілепсією, нетриманням сечі, відставанням дитини у розвитку.

У деяких випадках вроджене лентиго поєднується з вадами розвитку: вродженою глухотою, аномаліями серця та хребта. Плями вродженого характеру часто мають великі розміри. Іноді вони малігнізуються.

Розрізняють дві форми захворювання, придбаного з віком: юнацьке і сенільне лентиго.

Юнацьке лентиго

Юнацька форма може зустрічатися на будь-якій ділянці тіла, але найчастіше вона розташована на губах і головці статевого члена у юнаків. Це утворення ніколи не малігніується, тобто не перероджується в рак шкіри. Воно може бути одиночним або множинним, має колір від коричневого до темно-коричневого. Виникнення юнацького лентиго не пов’язано з дією сонця, причини його появи невідомі.

При мікроскопічному аналізі утворення воно нагадує прикордонний невоклітинний невус. Проте його основа – меланоцити, пігментні клітини шкіри, а не невоцити, як при невусі. Меланоцити розташовуються дрібними групами або поодинці, що відрізняє їх від невоцитів, що утворюють скупчення – гнізда.

Окремо згадаємо синдром Пейтца – Егерца (периорифициальний лентигіноз). Він включає в себе лентиго губ, слизової оболонки рота, пальців на кистях і/або стопах і рак шлунка і товстої кишки. Висипання з’являються після народження дитини. У віці від 10 до 30 років формується поліпоз шлунка і кишечника з розвитком злоякісних пухлин цих органів.

Читайте також:  107-річна американка розповіла, як дожити до її віку
Старече лентиго

Частіше виникає у світлошкірих людей, які живуть в південних районах. Воно пов’язане з тривалим впливом сонячного світла. Також таке утворення виникає при деяких хворобах печінки. Інша назва цього стану — сонячне лентиго.

Ці утворення крупніше і в основному світліше, ніж юнацькі. Плями досягають в діаметрі 3 см і мають світло-коричневий відтінок. На тілі вони з’являються там, де найсильніший вплив сонця на тилу кистей, обличчі. Плями можуть зливатися, досягаючи великих розмірів. Ця форма може переходити в злоякісну, а вона, в свою чергу, – в рак шкіри.

При мікроскопії можна визначити гіперплазію меланоцитів, тобто їх збільшення в розмірах, особливо у самому нижньому шарі епідермісу – базальному. Тут же. На кордоні епідермісу і дерми видно булавоподібні акантотичні клини.

Лентиго потрібно відрізняти від наступних станів:

 • стареча кератома;
 • сонячний кератоз;
 • злоякісне лентиго.

Стареча кератома – бляшка, що нагадує бородавку, що піднімається над шкірою. Сонячний кератоз являє собою червоні плями, виникаючі на освітлюваних сонцем ділянках шкіри. Обидва ці стани можуть переродитися в рак.

Сонячне лентиго

Сонячне лентиго

Лентиго-меланома

Лентиго-меланома, або злоякісне лентиго, являє собою зовні схоже на звичайне пігментна пляма. Його особливість – висока ймовірність малігнізації, тому в назві хвороби є слово «меланома» — рак шкіри, пухлина, що складається з пігментних клітин (меланоцитів).

Ці утворення відносяться до невусам. Деякі лікарі вважають їх віковими змінами шкіри. Ще одна назва хвороби – меланозу Дюбрея, воно вважається передраковим станом і потребує негайного лікування.

Хвороба найчастіше вражає світлошкірих жінок у віці за 50, які живуть у невеликих селищах і сільській місцевості. Особливо висока ймовірність її появи в місцях сонячних опіків, кератоз, атрофічних процесів. Небезпечна постійна травматизація шкіри, родимок, ділянок старечого лентиго. Досить часто злоякісні процеси починаються в плямах старечого лентиго у людей, з несприйняттям засмаги.

На шкірі, піддається дії сонячного світла, спочатку виникає невелика плямочка, що нагадує веснянку. Потім воно починає збільшуватися в розмірах, перетворюючись на звичайне лентиго. У такому утворенні в будь-якому випадку з’являться ракові клітини, але у когось вони виникають раніше, у когось пізніше. У осіб з звичайним лентиго у віці 45 років існує 50% ризик переродження лентіго, з віком вона поступово знижується.

Зовні злоякісне лентиго – пляма коричневого кольору з в’ялою поверхнею, неправильної форми, що розташована в основному на обличчі. Іноді на ділянці патології ростуть волосся. При переродження його в меланому волосся з поверхні плями випадають. У більшості випадків забарвлення плями нерівномірне – це одна з ознак, що відрізняють старече від злоякісного лентиго. Присутність чорного пігменту сигналізує про процес малігнізації. Меланома має синюшного забарвлення. Розмір плями поступово збільшується і досягає діаметра 20 см (в запущених випадках).

Читайте також:  Лікарі розповіли про корисні властивості слив та сливового соку

Злоякісне лентиго може існувати роками, не перероджуючись в рак, але це обов’язково станеться. Термін існування меланозу Дюбрея до малігнізації становить від 3 до 20 років. У середньому через 10 років існування лентиго-меланоми вона трансформується в рак шкіри. Про початок процесу свідчить зміна кольору плями, його форми і розмірів, поява на ньому точок, цяток, а також свербежу та схильності до кровоточивості.

Рак шкіри, який розвинувся з старечого лентіго, відносно більш сприятливий, ніж інші види меланоми.

Злоякісне лентиго

Діагностика

Розпізнавання захворювання здійснюється в три етапи:

 • самодіагностика;
 • огляд дерматолога і дерматоскопія лентиго;
 • мікроскопічний аналіз освіти з виявленням атипових клітин.

Кожен чоловік повинен регулярно, не менше одного разу на місяць оглядати ділянки шкіри з родимими плямами і лентіго, бажано при природному освітленні. Якщо є великі поодинокі плями, їх можна навіть сфотографувати, для наочності приклавши до утворення лінійку. Якщо лентиго знаходиться в недоступному або незручному для самостійного огляду місці (наприклад, на шкірі голови), потрібно, щоб такий регулярний огляд проводив родич.

Ознаки, що змушують запідозрити злоякісне переродження:

 • збільшення плями;
 • зміна кольору, поява різного забарвлення;
 • нерівні краї і поверхню;
 • тріщинки, рубчики на поверхні лентиго;
 • будь-які інші зовнішні зміни;
 • поява будь-яких відчуттів в області плями, яких раніше не було.

Якщо виник хоча б один з перерахованих ознак, потрібно негайно звернутися до дерматолога.

Лікар здійснює зовнішній огляд, а також вивчає пляма під збільшенням. Під час цього обстеження утворення ретельно вивчається, фотографується, визначаються дерматоскопічні ознаки лентиго.

При підозрі на злоякісне переродження береться біопсія ураженої ділянки – шматочок тканини фарбують спеціальними барвниками і вивчають під мікроскопом. Такий аналіз дозволяє диференціювати різні форми лентіго, а також виявити ракові клітини. Якщо пацієнту пропонують виконати біопсію, необхідно погоджуватися на цю процедуру – вона практично безболісна і не принесе шкоди, а ось корисну інформацію, що дозволяє поліпшити прогноз, буде отримано.

Додатково може призначатися аналіз крові, виявляє так звані онкомаркери – речовини, що свідчать про злоякісний процес. У разі меланоми це будуть фактор росту фібробластів та судинний фактор зростання.

Додатковим методом дослідження є конфокальна лазерна скануюча мікроскопія. Ця сучасна діагностична процедура дозволяє отримати пошарові зображення шкіри в двох площинах і оцінити глибину і поширеність плями. Це допомагає відрізнити лентиго від раку шкіри.

Читайте також:  Лікар назвала можливі прояви хвороби печінки
Терапія

Лікування лентиго проводиться лише в тому випадку, якщо пляма велика, викликає косметичний дефект, піддається постійному впливу сонячних променів, тертя і інших пошкоджень.

Одним із способів позбавлення від плями є його щоденне відбілювання за допомогою косметичних засобів, що містять солодку, арбутин або азелаїнову кислоту, а також ретиноїди. Рекомендувати конкретні засоби може лише лікар після виключення злоякісного утворення.

Одиночна пляма на ділянках шкіри, що піддаються травматизації, можна видалити хірургічним шляхом або за допомогою лазера. При використанні звичайного скальпеля після загоєння залишається невеликий рубець, тому таку процедуру краще виконувати на непомітних ділянках.

Досить часто видалення поліпа в шлунку або кишечнику супроводжується зникненням лентиго. Природа такого феномену досі невідома.

Як видалити лентиго на обличчі? Якщо пляма одиночна, можна скористатися лазерною процедурою. Спрямований світловий промінь руйнує пігмент в меланоцитах, і пляма знебарвлюється. Така процедура практично безболісна, вона не пов’язана з втручанням в організм (неінвазивна), безпечна і ефективна. Подібним ефектом володіє кріохірургічне видалення плями з допомогою рідкого азоту, а також діатермокоагуляція (після неї може залишитися невеликий рубчик).

При великих плямах можна скористатися процедурою фотоомолодження або серединними хімічними пілінгами (ретиноєвим, піровиноградним, азелаїновим та іншими). Видалення верхнього шару епідермісу за допомогою цих методів дозволяє знебарвити плями лентиго і запустити процес омолодження шкіри, в ході якого нормалізується і пігментний обмін.

Лікування в домашніх умовах

Воно проводиться, якщо виключена злоякісна природа лентиго. Народні рецепти засновані на застосуванні світлих соків та інших речовин. Вони можуть допомогти при невеликих світлих плямах. Наприклад, використовується лимонний сік, суміш перекису водню, мила і нашатирного спирту, сік кульбаби, календули, горобини, чорної смородини. Застосовуються маски з білої глини з додаванням лимонного соку. Ці засоби наносяться на шкіру не рідше одного разу в день, час впливу становить 20 хвилин.

Обов’язково використовуються сонцезахисні засоби з SPF не нижче 30. Всім людям старше 50 років, які навіть не мають лентіго, слід якомога менше піддаватися впливу прямих сонячних променів, не відвідувати солярій. Якщо пляма розташована на відкритих ділянках шкіри або піддається тертю одягом, її потрібно видалити. Регулярний огляд патологічно змінених ділянок і родимок на шкірі та своєчасне звернення до лікаря при появі змін – запорука успішного лікування лентіго, навіть якщо в ньому почався злоякісний процес.