У середньому третину свого життя людина проводить уві сні. Тільки вдумайтеся! Кілька десятків років, які можна було б витратити на подорожі, освіту, роботу, спілкування з близькими і друзями, ми лежимо в ліжку з закритими очима, хропемо і час від часу щось бормочем. Хіба так можна? Ми з’ясували, що відбувається з організмом під час сну.

Напевно, цим питанням хоч раз в житті задавався кожен чоловік, коли розумів, що двадцяти чотирьох годин катастрофічно не вистачає для всього, що він запланував. Ну хіба не прикро третину цього дорогоцінного часу проводити в ліжку? Проте жити зовсім без сну неможливо. Увечері ми падаємо в солодкі обійми Морфея – і відчуваємо себе після цього значно краще.

У чому ж справа? Навіщо нашому організму потрібно стільки часу, щоб просто лежати і не ворушитися? Або ми не просто лежимо? Що відбувається з тілом під час сну?

Організм відпочиває

Це означає, що багато (але не всі) процесів в ньому сповільнюються. Наприклад, знижуються швидкість кровообігу і температура тіла (на 1 градус). Серцевий ритм сповільнюється, артеріальний тиск падає на 5-7 мм. рт. ст., дихання стає більш повільним і глибоким.

Швидкість процесів, що відбуваються в печінці і нирках, знижується; система травлення в період сну працює значно повільніше, ніж під час неспання.

Більшість м’язів тіла під час сну також знаходяться в розслабленому стані – зрозуміло, якщо ми говоримо про сон, коли людина з комфортом лежить в ліжку. Спроби спати сидячи (наприклад, під час тривалих поїздок в автобусі, авіаперельотів) не дозволяють розслабитися м’язам голови і шиї, а їх господарю – нормально відпочити. Втім, якщо втома досягла свого критичного значення, ці м’язи будуть прагнути до розслаблення, а сплячий в незручній позі стане «кидати» голову і прокидатися.

М’язи гортані під час сну теж розслаблені, тому багато людей хропуть, навіть якщо у них не закладений ніс.

Слух працює, нюх спить

Наші органи слуху продовжують свою роботу в штатному режимі навіть уві сні, тому будь-який різкий звук може розбудити людину (на цьому принципі заснована робота будильників).

А ось сприйняття запахів, особливо в глибокій фазі сну, сильно притупляється, поступово сходячи нанівець. Це означає, що, якщо людина міцно спить, її неможливо розбудити, навіть, якщо піднести до носа речовину з різким або неприємним запахом. Стає зрозуміло, чому так багато людей гинуть, не відчувши запах диму під час пожежі…

Ваші очі під час сну рухаються, і особливо часто – під час фази швидкого сну. Зазвичай в цей час ми бачимо сновидіння, тобто в нашій підсвідомості народжуються якісь зображення, і воно їх фіксує.

Чому іноді ми пам’ятаємо свої сновидіння в найдрібніших деталях, а іноді нам здається, що нічого не снилося? Все залежить від того, наскільки міцно спить людина. «Нічне кіно» запам’ятовується добре, якщо сон чутливий, поверхневий; якщо ж ми спали міцно, то вранці не згадаємо абсолютно нічого.

Вчені вважають, що мозку необхідно прокинутися, щоб запам’ятати інформацію. У періоди його неспання (як раз в цей час наш сон дуже чуйний) і відбувається запам’ятовування сновидінь.

Ми ростемо

За ніч хребет випрямляється, міжхребетні диски витягуються і займають правильне положення, і ми прокидаємося на 0,5-1 см вище, ніж були, коли лягали спати. Правда, при активному навантаженні на хребет і тривалій ходьбі до вечора ми знову стаємо трохи нижче ростом.

Худнемо

Під час сну організм втрачає деяку кількість води та інших речовин, які не заповнюються відразу ж їжею і питвом, як це відбувається протягом дня. Тому повноцінний сон – запорука ефективності будь-якої дієти. При нестачі сну навіть найжорсткіші методики не дадуть очікуваного результату.

Під час сну знижується швидкість обміну речовин, до того ж відсутня фізична активність. Тому якщо повечеряти, перед тим як лягти в ліжко, все з’їдене прямо відправиться в жирові депо. Останній прийом їжі має бути не пізніше ніж за 3 години до сну. Наїдатися перед сном не варто ще й тому, що процеси травлення значно уповільнюються.

Шкіра омолоджується

Поки мозок спить, клітини шкіри «трудяться»: посилюється вироблення колагену, активізується кисневий обмін, зменшується кількість вільних радикалів. Під час сну виробляються гормони, що стимулюють ріст клітин і їх регенерацію. В результаті дрібні зморшки розгладжуються, шкіра стає більш пружною.

Однак якщо ви хочете прокинутися молодшим, важливо заснути в правильний час, сон краси триває з 23-00 до 4 годин ранку.

«Працюють» гормони

Час сну – це період активної роботи ендокринної системи. У стані спокою знижується рівень адреналіну і кортикостероїдів. В організмі починає вироблятися гормон соматотропін, що забезпечує ріст, захист і відновлення м’язів і кісток.

Також під час сну активно синтезується інший гормон – мелатонін, який відповідає за нормальну роботу ендокринної, нервової та імунної систем. До речі, імунна система людини під час сну знаходиться на піку активності. Саме в цей час відбувається синтез антигенів, необхідних для боротьби з інфекціями.

Чоловічі і жіночі статеві гормони також більш активно виробляються під час сну, ніж у період неспання.

Якщо людина хронічно недосипає, в її крові знижується рівень лейкоцитів, а також рівень білка ПІБ (фактора некрозу пухлин), стимулюючі ці самі лейкоцити.

Мозок «розкладає все по поличках»

Під час сну мозок аналізує і сортує накопичену за день інформацію, відкладає в пам’яті все потрібне і позбавляється від зайвого. Згадайте, наскільки простіше знайти правильне рішення «на свіжу голову»!

Неважко помітити, що третина життя, проведена у сні, – це не марна трата часу, а один з кращих способів зробити так, щоб інші дві третини цього самого життя були максимально довгими, активними і здоровими.