За даними Журналу Американської Серцевої Асоціації, ризик смерті для одиноких та розлучених серцевих пацієнтів є більшим, ніж для подружніх пар.

Дослідники давно знають, що розлучені люди, як правило, більше піддаються ризику передчасної смерті. Проте мало досліджень, присвячених взаємозв’язку між несприятливими серцево-судинними станами та сімейним станом пацієнтів з відомими або підозрілими ішемічними хворобами серця.

Дослідження, яке очолював доктор Аршед К’юіумі з клінічного серцево-судинного дослідницького інституту ім. Еморі в Атланті, охоплював 6 051 пацієнтів (середній вік 63, 23% з них афроамериканці), що зазнали катетеризацію серця через ішемічну хворобу серця. Це перша робота, яка вказує на особливу загрозу серцево-судинних пацієнтів, які розлучилися, вдів і не одружених. У дослідженні виключені пацієнти з серйозним пошкодженням клапана, анемією, вродженими серцевими захворюваннями, раком або активним запаленням. Сімейний стан визначався за допомогою анкети.

Читайте також:  Від яких хвороб захистить вживання лляного насіння

Пацієнти спостерігалися протягом 3,7 років. Зафіксовано 1085 смертей, у тому числі 688 смертей від серцево-судинних причин та 272 серцевих нападів.

Дослідники виявили, що у порівнянні з подружжям, перебування в вільному стані було пов’язано з збільшенням на 24% ризику смерті з будь-якої причини. Ризик смерті через серцево-судинні захворювання був на 45% вищий, а серцева смерть або інфаркт – на 52%.

Зокрема, ризик серцевої смерті або інфаркту міокарда був вищим на 40% у випадку з людьми, які ніколи не одружувались – на 41 відсоток для розлучених і на цілих 71 відсотків для вдів та вдівців.

Читайте також:  Ці чотири продукти допоможуть при запаленні суглобів та артриті

Таке значний вплив сімейного стану здивувало авторів дослідження. Вони припускають, що це може бути соціальна підтримка шлюбу та інші вигоди від компанії близького.

Серед тих, хто не був одружений, було більше афро-американців та жінок. Частіше, чим у заміжних, у них була гіпертонія, серцева недостатність або підвищений рівень холестерину, тоді як вони менше курять.

На думку авторів, сімейний стан пацієнта слід враховувати під час лікування ішемічної хвороби серця, наприклад, шляхом вибору більш агресивного лікування.

Автори дослідження пропонують інтерпретувати його результати обережно, оскільки це ретроспективний аналіз, проведений в єдиному навчальному закладі. Результати не можна застосувати до людей, які не хворіють хворобами серця. Крім того, дослідження не враховувало неформальні стосунки і не враховувало можливих змін сімейного стану.

Читайте також:  Арахіс названий серед продуктів, які покращують кишкову мікробіоту