Залишки масла на черепках віком вісім тисяч років можуть бути найдавнішими свідоцтвами виготовлення оливкової олії.

При розкопках Ейн Ципорі (Ein Zippori), енеолітичного поселення в Галілеї (Ізраїль), знайдені фрагменти кераміки, на яких збереглися залишки оливкової олії. Вік знахідки – близько 8000 років. За словами археологів, фрагменти можуть бути найдавнішим свідченням виготовлення оливкової олії.

Розкопки на Ейн Ципорі проводилися з 2011 по 2013 рік і були пов’язані з розширенням автостради. У давнину пам’ятник являв собою велике поселення – його площа сягала близько 4 гектар.

Залишки масла ввібрала в себе глиняна посудина. Їх наявність було встановлено лабораторними методами в Єврейському університеті в Єрусалимі. Які види масла використовувалися, встановити не можна. При цьому дослідники відзначають подібність древніх зразків з сучасною оливковою олією.

Читайте також:  Розкрито сім видів раку, які називають «тихими вбивцями»

Знахідка говорить про те, що близько 8000 років тому жителі Леванту досягли другого етапу доместикації рослин. Першим етапом автори розкопок вважають «приручення» зернових та сочевиці, він стався близько 10 тисяч років тому. Другий етап – доместикація дерев, в тому числі маслини.

При цьому археологи відзначають, що знахідка говорить лише про використання оливок для виготовлення масла. Вона не доводить вирощування дерев.

Перш найбільш раннім свідченням виготовлення оливкової олії вважалася знахідка з поселення Кфар Самір (Kfar Samir), на південь від Хайфи. Тут були знайдені тисячі розчавлених кісточок оливок. Їхній вік – близько 6,5 тисячі років. Однак це доказ був непрямим – досить складно довести, що кісточки були розчавлені при отриманні масла. Тепер у розпорядженні вчених є прямі докази.

Читайте також:  Ці вправи допоможуть жінкам посилити інтенсивність оргазмів

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ВІТАМІНИ ТА РОСЛИННІ МАСЛА

ПІХТОВЕ МАСЛО – УНІВЕРСАЛЬНИЙ ЦІЛИТЕЛЬ

ПРИЧИНОЮ РАКУ МОЖЕ БУТИ СОНЯШНИКОВА ОЛІЯ