Скипидарні ванни – прекрасний лікувальний і профілактичний засіб, що застосовується при різних захворюваннях.

З давніх часів

Скипидарні ванни – це один з методів бальнеологічної терапії з використанням живичного скипидару. Про цілющі властивості скипидару знали ще в стародавньому Китаї та Єгипті. Це натуральна речовина, що міститься в смолі хвойних дерев, є універсальним лікарським засобом, який ефективно при лікуванні безлічі захворювань. А жителі Західної України здавна використовували живицю для лікування ран, флегмон, трофічних виразок, опіків, ерозії шийки матки та інших захворювань.

При порізах і тріщинах стовбурів сосни, модрини, кедра, ялиці, ялини та інших хвойних порід виділяється живиця – смолиста речовина, що має захисні властивості для дерева. При прогоні парами з живиці і отримують скипидар – цінний біологічно активний засіб з яскраво вираженими бактерицидними і відновними властивостями.

На початку минулого століття авторитетний журнал «Americanmedicine» присвятив скипидарним ваннам статтю, де докладно були описані їх лікувальні властивості. Величезний внесок у вивчення властивостей скипидару зробив А. С. Залманов, завдяки чому скипидарні ванни стали широко використовуватися в санаторно-курортних установах СРСР.

Читайте також:  Вебинары для врачей: эффективное современное обучение

Для приготування скипидарних ванн застосовують жовтий розчин або білу емульсію, які містять у своєму складі жовчний скипидар. Тому скипидарні ванни бувають жовтими і білими, а також бувають і змішані ванни, для приготування яких у різних пропорціях використовується біла емульсія і жовтий розчин.

Дія скипидару

При зовнішньому застосуванні скипидар комплексно впливає на шкіру, надаючи хімічне подразнення нервових закінчень. Основним лікувальним компонентом скипидару є терпеноїдні речовини, зокрема альфа-пінен, що володіє високою проникністю. Також скипидар сприяє виробленню деяких біологічно активних речовин, наприклад гістаміну і вуглекислого газу. При впливі гістаміну відбувається розкриття капілярів, а вуглекислий газ стимулює діяльність дихального центру.

Вхідні до складу скипидару терпентинного надають і знеболюючий ефект, що полегшує перебіг таких захворювань, як люмбаго, артрози, невралгії. Також скипидар використовується і як протизапальний і антисептичний засіб. А завдяки стимулюючому впливу на секрецію, скипидар ефективно справляється з бронхітами.

Читайте також:  Як парі разом підготуватися до народження дитини

При регулярному прийомі скипидарних ванн розкриваються дрібні судини, що покращує живлення тканин і виведення токсичних речовин з клітин. Паралельно відбувається активізація функцій нервової, імунної та ендокринної систем. На цьому тлі поліпшується обмін речовин, і нормалізуються практично всі фізіологічні процеси в організмі людини.

У той же час скипидарні ванни не мають подразнюючої дії на слизові оболонки носа і очей. Такий ефект досягається шляхом вторинної термічної обробки скипидару, з якого готують спеціальні концентрати для ванн. При термічній обробці скипидар звільняється від масел і смол, які і володіють дратівливою дією на слизову оболонку.

Показання до застосування

Скипидарні ванни надають лікувальний вплив практично при всіх видах порушень в організмі людини. Показані такі ванни при таких захворюваннях:

 • серцево-судинні порушення (атеросклеротичні зміни, гіпертонічна хвороба, вегето-судинна дистонія,
 • гіпотензія, хвороба Рейно);
 • сечостатеві захворювання (цистит, уретрит, пієлонефрит, гломерулонефрит, простатит, аднексит);
 • хвороби опорно-рухової системи (артрит, артроз, ревматизм, остеохондроз);
 • хвороби печінки і жовчного міхура;
 • хвороби органів дихання;
 • неврологічні захворювання;
 • цукровий діабет;
 • інфекційні захворювання;
 • ожиріння;
 • хвороби органів травлення;
 • шкірні захворювання.
Читайте також:  Выбор и покупка кроватей для больниц: как найти подходящую модель для лежачих больных
Білі, жовті і змішані ванни

Залежно від фізіологічних параметрів для різних пацієнтів можуть бути рекомендовані різні скипидарні ванни. При нормальному і зниженому артеріальному тиску показані ванни з застосуванням білої емульсії, так як білі ванни призводять до ритмічних скороченнів і розширеннів капілярів, внаслідок чого підвищується артеріальний тиск.

Жовті ванни, навпаки – розширюють капіляри, що протипоказано для гіпотоніків, оскільки жовті ванни сприяють зниженню артеріального тиску.

Змішані скипидарні ванни готуються на основі білої емульсії і жовтого розчину, дозування яких підбирається з урахуванням індивідуальних параметрів пацієнта.