Утримання-єдиний метод контрацепції з надійністю 100%. Якщо вам він не підходить, дізнайтеся, наскільки ефективні презервативи, таблетки та інші протизаплідні засоби.

Завагітніти, навіть якщо ви охороняєтеся, можливо. Жоден метод контрацепції не гарантує на 100%, що вагітності не буде. Єдиний виняток з цього правила – повне утримання.

Всі інші способи запобігання можуть дати збій, і основних причин у цього дві:

 1. Сам метод контрацепції погано працює. Наприклад, календарний метод — поганий спосіб оберігатися, тому що неточний. Навіть у жінки з ідеальним циклом овуляція може початися раніше або пізніше, і ніякі розрахунки «безпечних днів» не допоможуть. У кожного методу контрацепції є недоліки, просто у якихось їх більше.
 2. Метод застосовують неправильно. Наприклад, п’ють таблетки не кожен день, використовують два презерватива разом і так далі. Тому для вимірювання ефективності важливі числа, які показують, як добре працює метод при звичайному застосуванні: з помилками і не по інструкції. Якщо завжди слідувати правилам, ефективність контрацепції підвищується.

Розберемося, як же оберігатися надійніше і які ранні ознаки вагітності допоможуть вчасно її помітити.

Наскільки надійні різні методи контрацепції
Дуже надійний метод: стерилізація

Стерилізація — це операція, в результаті якої людина не може мати дітей. У чоловіків це вазектомія, у жінок, як правило, лігування маткових труб, або «перев’язка».

Як добре працює метод: стерилізація дуже ефективна, більше ніж на 99%.

Чому він може не спрацювати: збої пов’язані або з порушеннями в ході операції, або з тим, що вагітність настає відразу після операції, коли контрацептивний ефект не виявляється. Тому в перший час після стерилізації потрібно використовувати додатковий метод контрацепції.

Стерилізація незворотна, тобто передумати і завести дитину після неї не вийде, якщо заздалегідь не подбати про заморожування сперми або яйцеклітин для процедури ЕКО.

Загалом, рішення складне, тому громадянам та гостям України стерилізація (і вазектомія) дозволяється за медичними показаннями. Стерилізація недієздатної особи здійснюється лише за згодою її опікуна.

Дуже надійний метод: внутрішньоматкові засоби

Внутрішньоматкові засоби (їх ще називають спіралі) — це спеціальні пристрої, які поміщають безпосередньо в матку.

Читайте також:  Болезнь Паркинсона: симптомы и диагностика

Спіралі з гормонами працюють приблизно так само, як інші гормональні методи. А ось мідьвмісні спіралі без гормонів викликають асептичне запалення, яке перешкоджає настанню вагітності.

Як добре працює метод: і гормональні, і мідьвмісні спіралі ефективні більше ніж на 99%.

Чому він може не спрацювати: внутрішньоматкові пристрої починають діяти тільки через деякий час після установки, так що велика частина зачать припадає саме на перший тиждень використання спіралі. Крім того, гормональні, і мідьвмісні спіралі можуть зміститися і навіть випасти з матки, але це відбувається вкрай рідко.

Надійний метод: гормональна контрацепція

Гормональна контрацепція заснована на використанні синтетичних аналогів естрогену і прогестерону — гормонів, які відповідають за менструальний цикл. Фактично вони створюють штучний цикл, при якому вагітність не настає. Через зміни гормонального фону:

 • пропадає овуляція, тобто яйцеклітина не дозріває;
 • не формується шар епітелію в матці, так що заплідненій яйцеклітині (якщо вона з’явиться) ніде прикріпитися для розвитку;
 • слиз в шийці матки стає густий, тому сперматозоїди не можуть проникнути в матку.

Як добре працює метод: найнадійніший гормональний засіб – це імплантати, вони ефективні більш ніж в 99% випадків. На другому місці — ін’єкції з 94% ефективності. Таблетки, пластирі і кільця теж працюють добре: їх ефективність становить 91% при звичайному застосуванні.

Чому він може не спрацювати: збої в роботі гормонів можуть викликати кілька причин.

 1. Пропущений прийом таблеток, не виконана вчасно ін’єкція або заміна кільця. Щоб гормони працювали, потрібно дотримуватися графіку, за яким вони надходять в організм. Так що жінкам, які не люблять дисципліну, краще вибирати не таблетки, а кільця або ін’єкції застосуванням цих коштів хоча б не треба стежити кожен день.
 2. Антибіотики. Деякі протимікробні засоби знижують ефективність гормонів.
 3. Таблетка, яка не встигла спрацювати. Наприклад, якщо після прийому жінку знудило.
Надійний метод: бар’єрна контрацепція

Бар’єрні методи не дають зустрітися яйцеклітині і сперматозоїду, заважаючи спермі потрапити в матку. До бар’єрних способів відносяться:

 • чоловічі презервативи;
 • жіночі презервативи;
 • діафрагма;
 • сперміциди;
 • губки.

Як добре працює метод: всі бар’єрні контрацептиви діють з різним успіхом. Чоловічі презервативи ефективні на 82%, діафрагми – на 88%, а ось сперміциди – тільки на 72%. Решта бар’єрних методів по надійності розташовуються якраз між чоловічими презервативами і сперміцидами.

Читайте також:  Поширені дерматологічні проблеми про які потрібно знати

Чому він може не спрацювати: найчастіше бар’єрна контрацепція підводить через банальні помилки у використанні. Досі не всі знають, як і коли треба надягати презерватив, хоча це найпоширеніший і доступний метод. Крім того, презервативи рвуться, діафрагми і губки зміщуються в самий невідповідний момент.

Ненадійний метод: природна контрацепція

Існують ще й природні методи запобігання. Для них не потрібні таблетки, презервативи і спіралі. Потрібно тільки стежити за собою і дотримуватися всіх домовленостей з партнером.

Якими бувають природні методи контрацепції:

 • Перерваний статевий акт. «Перерваний» означає, що сам акт закінчується до еякуляції.
 • Календарний метод або метод вимірювання базальної температури. Жінка стежить за менструальним циклом і визначає день овуляції, заміряючи температуру. У дні, коли є можливість зачати дитину, партнери не займаються сексом.
 • Лактаційна аменорея. Під час годування грудьми багато жінок не можуть завагітніти.

Як добре працює метод: природні методи контрацепції працюють погано, їх ефективність не перевищує 75-78%. Лактаційна аменорея працює, але тільки якщо дитині не більше півроку і годують її кожні 4-6 годин, причому без молочних сумішей та прикормів — тільки в цьому випадку організм регулює подачу гормонів так, щоб не дозрівала яйцеклітина.

Чому може не спрацювати: будь-яка помилка в розрахунку циклу або при вимірюванні температури, невелика зміна в природних ритмах може привести до вагітності. А перерваний статевий акт працює погано, тому що мастило, яке виділяється до еякуляції, вже містить сперматозоїди.

Як помітити вагітність

Будь-який метод, крім повного утримання, може дати збій і привести до вагітності. Ось що повинно насторожити:

 • відсутність менструації;
 • почуття напруги і розпирання в молочних залозах;
 • утома;
 • нудота, зміна смакових уподобань;
 • болі в спині;
 • головний біль;
 • часті позиви в туалет;
 • зміни настрою.
Про що ще можуть говорити симптоми

Всі ранні симптоми вагітності неточні. Вагітність – це тільки одна з причин, які можуть їх викликати. Те ж саме жінка може відчути і при годуванні груддю, і при сильному наборі ваги, і при зміні гормональних контрацептивів. Це загальні ознаки багатьох нездужань і навіть хвороб:

 • передменструального синдрому;
 • інфекцій сечовивідних шляхів;
 • гормонального дисбалансу;
 • наближається клімаксу;
 • отруєння;
 • хвороб шлунково-кишкового тракту;
 • стресу;
 • брак сну;
 • застуда.
Читайте також:  Подологія та дерматологія: спільний вплив косметики для ніг на шкіру
Як перевіритися на вагітність вдома

Найпростіший і дешевий спосіб — купити в аптеці або супермаркеті (так, там їх теж продають) тест на вагітність. За кілька хвилин побоювання підтвердяться або розвіються.

Домашні тести працюють більш-менш однаково: вони визначають вміст в сечі певного гормону-хоріонічного гонадотропіну людини (ХГЛ). Цей гормон активно виділяється в жіночому організмі при вагітності.

У кожного тесту свої нюанси застосування: для якихось треба збирати сечу, для якихось це не потрібно. Деякі тести показують результат через 5 хвилин, інші — через 10. Тому треба уважно читати інструкцію, щоб не панікувати через недійсні результати.

Коли пора до лікаря

Якщо тест на вагітність виявився позитивним або якщо результат негативний, а симптоми не проходять. Адже навіть при негативному тесті вагітність може бути, хоча таке трапляється рідко (особливо якщо використовувати не один тест, а декілька різних виробників). Ну а якщо це не вагітність, то треба знайти причину, через яку з’явилися тривожні ознаки.

Що запам’ятати
 • Немає на 100% надійних методів контрацепції, якщо не брати до уваги повного утримання.
 • Якщо застосовувати контрацепцію строго по інструкції, то її ефективність підвищується.
 • Найбільш надійні методи на сьогодні — це хірургічні способи (вони незворотні, і у них багато обмежень) і внутрішньоматкові пристрої.
 • На другому місці по надійності — гормональні контрацептиви.
 • На третьому місці — бар’єрні методи. Причому презервативи працюють краще сперміцидів. Ефективність презервативів знижується із-за неправильного використання.
 • Найгірше працюють природні методи контрацепції: календарний, метод вимірювання температури або перерваний статевий акт. При годуванні груддю теж можна завагітніти.
 • У найефективніших методів контрацепції є протипоказання, так що, перед тим як їх використовувати, треба проконсультуватися з лікарем.