Йога – це індійський духовний шлях, націлений на досягнення спілки з Вищою Свідомістю. Прихильників йоги називають йогами. Чому люди захоплюються йогою? Коротка відповідь – тому що йога змушує вас почувати себе краще. Здійснення поз, дихальні вправи і медитації оздоровлюють ваше тіло, розум і дух. Йога дозволяє «настроювати» організм, вчитися відчувати його. Ми з’ясували, як йога може допомогти перемогти безсоння.

Як вам допоможе йога?

Третя година ночі. Ви намагаєтеся заснути з 23.00. Ви розумієте, що відчайдушно хочете спати, треба заснути, щоб відпочити, але ваш погляд прикутий до стелі, розум схвильований, а тіло не хоче розслаблятися. Чим ретельніше ви намагаєтеся заснути, тим більше прокидаєтеся. Ви вже спробували вважати овець, дивлячись останню передачу по ТБ, але все марно. У відчаї ви приймаєте снодійне. Це загальний сценарій в розвинених країнах, де приблизно одна третина всіх дорослих страждає від розладу сну.

Безсоння (загальний тип) визначається як нездатність заснути після того, як ви лягли в ліжко протягом тридцяти хвилин, або неможливість спати більше, ніж кілька годин без пробудження.

Ми всі стикалися з різними формами безсоння в особливо напружені часи нашого життя. Нормально, коли ви погано спите при стресах протягом 1-2 ночей; безсоння стає проблемним тільки тоді, коли воно стає хронічною.

Давньоіндійська медицина (наука, пов’язана з йогою) говорить нам, що всі хвороби спричинені розладами шлунка.

Однією з причин безсоння є погана або важка їжа. На фізичному рівні розлад шлунка або викликано поганою їжею, або слабкою травною системою і призводить до таких наслідків як печія (в доповнення до безсоння), діарея та інше.

Читайте також:  Люди часто живуть із невиявленим раком: 10 ознак, які не можна ігнорувати

Але буває і «розумовий» розлад шлунка – нездатність перестати думати про такий інцидент або неприємну ситуацію. Це можливо трагедія, яка не стосується вас особисто – як землетрус в Японії, чия-то критика чи проблеми на роботі.

«Емоційний» розлад шлунка – повторне переживання проблемної ситуації, часто викликає смуток і гнів. Справа в тому, що емоція не була достатньо «переварена» під час походження ситуації і може виникнути просто так, тобто без будь-якої очевидної причини.

Розумовий і емоційний розлад шлунка – найчастіші причини безсоння. Деякі з нас навіть скрегочуть зубами, стираючи їх до ясен під час сну, в спробі жувати і переварити думки і емоції.

Сучасні пояснення безсоння у принципі повторюють ці найдавніші затвердження. Наші тіла розроблені для того, щоб легко заснути після тривалого дня. Коли це не відбувається, коли ми не можемо заснути, є багато способів спонукати тіло і розум розслабитися і м’яко зануритися в заспокійливий сон.

Для початку створіть навколишнє середовище, яка допоможе вам заснути. Ваша спальня повинна бути спокійною і затишною. Усуньте зайві джерела світла і будь-який шум, який може порушити ваш сон. Якщо можливо, не розміщуйте в спальні інших предметів, крім спальних – телевізор, книги, комп’ютер повинні бути в іншій кімнаті.

Лягайте спати в той самий час щоночі. Створіть рутинну процедуру, яка готує вас до сну. Може вже бути деяка програма, якій ви слідуєте до того моменту, коли ляжете в ліжко – чищення зубів, читання і так далі. Подібна процедура – спосіб сказати вашій підсвідомості, що настав час спати.

Переконайтеся, що ця рутина розслабляє, а не збуджує, після неї ваш мозок може відпочити. Якщо ви дивіться перед сном новини і знаходите їх тривожними, пропустіть останню передачу. Якщо ви живете в безпечному районі, зробіть неквапливу прогулянку. Почитайте щось приємне і заспокійливе. Прийміть ванну. Подібні виверти повинні заспокоїти ваш розум і ваші нерви до сну.

Читайте також:  Названо різновид молока, який старить мозок

Спроби компенсувати порушений сон вночі шляхом більш тривалого сну вранці тільки зруйнують ваш цикл сну. Встаньте вчасно, навіть якщо ви не будете відчувати, що достатньо відпочили – вночі ви зможете легко заснути.

Поради, які допоможуть заснути

Втрата кількох хвилин, щоб розслабитися якраз перед «входженням» в ліжко, є чудовим способом заспокоїтися і приготуватися до сну. Велика користь буде, якщо ви просто «поговорите» з тілом.

Ляжте на спину, руки розведіть в сторони, ноги злегка розведіть. Закрийте очі і по черзі зверніться до кожної частини вашого тіла. Почніть зі свого черепа і переміститеся до пальців ніг. Почніть розслабляти ваш лоб, очі, обличчя і щелепу. Напруга і потім розслаблення кожної групи м’язів допомагає м’язам розслабитися, особливо в шиї і плечах.

Зверніть увагу на те, що ви їсте. Краще їсти ввечері легку їжу (особливо в тому випадку, якщо ви пізно вечеряєте). Ви будете спати більш глибоко, якщо організм закінчив перетравлювати їжу до сну. Рясна, важка їжа, поглинена перед сном, завадить відпочинку і викличе млявість вранці.

Уникайте кофеїну, особливо після полудня. Він знаходиться в каві, чаї, шоколаді та ін. Кава «живе» протягом чотирьох-шести годин. Це означає, що цей час витрачається на перетравлення половини випитої кави, а ще чотири-шість годин потрібно для наступної чверті її, щоб вивести з організму. Не дивно, що ви все ще відчуваєте активність в одинадцять вечора, якщо випили чашку кави після обіду.

Читайте також:  Вчені назвали групу крові, яка підвищує ризик тромбів

Цукор може також викликати проблеми. Виключення цукру ввечері необхідно, так як він відразу ж потрапляє в кров. Саме тому він дає вибух енергії, не дає заснути і викликає хвилювання. Поглинання солодкого перед сном може зробити вас неспокійними і нервовими, може не дозволити вам заснути.

Якщо ви звикли балувати себе перед сном, то склянка теплого молока – кращий вибір.

Алкоголь і тютюн, який ви використаєте перед сном, можуть також вплинути на глибокий сон. Вірно, що нічні пиятики викликають сонливість, але такий сон легкий, неспокійний і не дозволяє нормально відпочити. Аналогічно ви можете думати, що сигарета перед сном розслабляє, але фактично вона посилює напругу організму. Тютюн викликає серцебиття і підвищення кров’яного тиску. Найкраще виключити ці продукти з ужитку за 1-2 години до сну.

Якщо б ми провели опитування у фермерів та інших людей, які зайняті ручною працею, то деякі з них поскаржилися б на безсоння. Але для більшості з нас важка робота стосується лише розумової сфери, тому ми повинні втомити своє тіло, якщо хочемо добре заснути.

Заняття спортом хоча б 3 рази на тиждень поліпшить ваші можливості для гарного міцного сну. Перед сном просто чудово зайнятися йогою, вона дозволить розслабити м’язи і підготуватися до сну. Підберіть для себе асани, які розслаблюють, а не активізують.

Не користуйтеся медичними препаратами; краще випити відвари на травах – з кореня валеріани і так далі.