Популярний міф антиалкогольної пропаганди про те, що спиртне вбиває клітини мозку, спростували вчені після практичних досліджень. Десь доводилося зустрічати навіть такий сильний, прямо таки літературний образ: «вранці похмільна людина буквально мочиться нейронами». Але немає.

[ads1]

Тільки не нейронами. Загалом-то, у здатності етанолу вбити живу клітину ніхто не сумнівається – не випадково спирт відноситься до дезінфікуючих речовин. Але все-таки ми не опускаємо мозок у відро з горілкою, а тій концентрації алкоголю, яка може бути в крові за умови, що людина випила, і все ще жива, зрозуміло, для вбивства клітин буде недостатньою. Популярний міф спростували ще в 1993 році дві вчені дами – Грете Бадсберг Йенсен і Бенте Паккенберг – з нейрофізіологічної лабораторії університету міста Орхус (Данія).

Читайте також:  Вчені назвали 8 ознак деменції, яка розвивається

Для своїх досліджень вони препарували мізки 11 небіжчиків, колишніх при житті алкоголіками, і інших 11 мертвих громадян, які на цьому світі воліли тверезість. Підраховуючи кількість клітин в однакових ділянках неокортексу головного мозку у п’яниць і непитущих, дослідники не виявили ніякої суттєвої різниці в кількості нейронів. Зате було відзначено зниження щільності білої речовини в старій корі (архікортекс) мозку.

Стара кора включає в себе, як відомо, гіпокамп – структуру мозку, відповідальну за пам’ять. Клітини дитини залишаються в мозку матері до кінця життя. В самій білій речовині немає нейронів, є лише їх відростки, а також гліальні клітини. Зниження щільності білої речовини вказує на те, що алкоголь не вбиває нейрони, але шкодить їх відростках, і, таким чином, руйнує зв’язки між нейронами і різними ділянками мозку. Зокрема, цим можна пояснити проблеми з пам’яттю, які відчувають п’ють люди.

Читайте також:  Цей колір сечі сигналізує про проблеми зі здоров'ям

Однак, на думку датських вчених, руйнування зв’язків (на відміну від загибелі нейрона) не носить незворотного характеру.

Досить людині припинити зловживати спиртним, і щільність білої речовини відновиться. Однак якщо алкоголь, навіть у великих кількостях, не може стати безпосередньою причиною загибелі нейронів, він здатний викликати захворювання, які все ж руйнують мозок. Йдеться, наприклад, про синдром Верніке-Корсакова – він розвивається у алкоголіків на грунті дефіциту вітаміну B1. У першу чергу страждають мітохондрії нейронів, а потім гинуть і самі клітини. Іншими словами, хоч в цілому міф про вбивство алкоголем мозку не відповідає дійсності, якась правда за ним стоїть.

Читайте також:  Лікарі перерахували правила, які дозволяють знизити ризик повторного інсульту

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ВПЛИВ АЛКОГОЛЮ НА ОРГАНІЗМ

ВПЛИВ АЛКОГОЛЮ НА МОЗОК

АЛКОГОЛЬ МОЖЕ РОЗПОВІСТИ ПРО ХАРАКТЕР ДІВЧИНИ