ГоловнаНовини Здоров'яСпростування: алкоголь не вбиває клітини мозку

Спростування: алкоголь не вбиває клітини мозку

Популярний міф антиалкогольної пропаганди про те, що спиртне вбиває клітини мозку, спростували вчені після практичних досліджень. Десь доводилося зустрічати навіть такий сильний, прямо таки літературний образ: «вранці похмільна людина буквально мочиться нейронами». Але немає.

[ads1]

алкоголь

Тільки не нейронами. Загалом-то, у здатності етанолу вбити живу клітину ніхто не сумнівається – не випадково спирт відноситься до дезінфікуючих речовин. Але все-таки ми не опускаємо мозок у відро з горілкою, а тій концентрації алкоголю, яка може бути в крові за умови, що людина випила, і все ще жива, зрозуміло, для вбивства клітин буде недостатньою. Популярний міф спростували ще в 1993 році дві вчені дами – Грете Бадсберг Йенсен і Бенте Паккенберг – з нейрофізіологічної лабораторії університету міста Орхус (Данія).

Для своїх досліджень вони препарували мізки 11 небіжчиків, колишніх при житті алкоголіками, і інших 11 мертвих громадян, які на цьому світі воліли тверезість. Підраховуючи кількість клітин в однакових ділянках неокортексу головного мозку у п’яниць і непитущих, дослідники не виявили ніякої суттєвої різниці в кількості нейронів. Зате було відзначено зниження щільності білої речовини в старій корі (архікортекс) мозку.

Стара кора включає в себе, як відомо, гіпокамп – структуру мозку, відповідальну за пам’ять. Клітини дитини залишаються в мозку матері до кінця життя. В самій білій речовині немає нейронів, є лише їх відростки, а також гліальні клітини. Зниження щільності білої речовини вказує на те, що алкоголь не вбиває нейрони, але шкодить їх відростках, і, таким чином, руйнує зв’язки між нейронами і різними ділянками мозку. Зокрема, цим можна пояснити проблеми з пам’яттю, які відчувають п’ють люди.

Однак, на думку датських вчених, руйнування зв’язків (на відміну від загибелі нейрона) не носить незворотного характеру.

Досить людині припинити зловживати спиртним, і щільність білої речовини відновиться. Однак якщо алкоголь, навіть у великих кількостях, не може стати безпосередньою причиною загибелі нейронів, він здатний викликати захворювання, які все ж руйнують мозок. Йдеться, наприклад, про синдром Верніке-Корсакова – він розвивається у алкоголіків на грунті дефіциту вітаміну B1. У першу чергу страждають мітохондрії нейронів, а потім гинуть і самі клітини. Іншими словами, хоч в цілому міф про вбивство алкоголем мозку не відповідає дійсності, якась правда за ним стоїть.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ВПЛИВ АЛКОГОЛЮ НА ОРГАНІЗМ

ВПЛИВ АЛКОГОЛЮ НА МОЗОК

АЛКОГОЛЬ МОЖЕ РОЗПОВІСТИ ПРО ХАРАКТЕР ДІВЧИНИ