Вчені довели: сонячне світло — найважливіша умова здоров’я. Він необхідний і для здоров’я, і для настрою. У ясний день в організмі інтенсивніше виробляються гормони, що відповідають за бадьорість духу і підйом сил. Найменше люди хворіють в теплу пору року не тільки тому, що рідше застуджуються. Сонце активізує роботу імунної системи, покращує обмін речовин, благотворно діє на шкіру.
Ще одна серйозна проблема, яку обіцяє брак сонця, — дефіцит вітаміну D. Відомо, що 80% його виробляється в шкірі під дією сонячних променів. Цей вітамін допомагає протистояти вірусам і бактеріям, покращує обмін речовин, благотворно впливає на шкіру, а також відповідає за засвоєння кальцію, будівельного матеріалу для кісток і зубів. Є дані, що вітамін D також перешкоджає розвитку серцевих захворювань, розсіяного склерозу, остеопорозу, раку грудей.

На всіх не вистачить?

Однак вітамін D не тільки один з найважливіших для здоров’я, але і самий дефіцитний. Дієтологи вважають, що навіть влітку підвищену потребу в ньому відчувають більшість жителів нашої країни: вибіркові дослідження показують, що нестача рівня сонячного вітаміну виявляється майже у 60% дорослого населення країни, і майже у 80% дітей. А в сутінковий час гостру потребу у вітаміні відчувають абсолютно всі. Враховуючи важливість для здоров’я, лікарі радять періодично здавати аналіз крові на рівень вітаміну D і при його нестачі вживати екстрених заходів.

Але де взяти сонце взимку, коли ми виходимо з дому завидна, повертаємося в темряві, а весь короткий світловий день проводимо на роботі?

Як справжнє?

Де взяти сонячне світло взимку? Найпростіше, що приходить в голову, – це скористатися штучним сонцем: солярієм, домашньою синьою лампою, просто ввернути в квартирі сильніші лампочки. Однак не все так просто.

– Організм обдурити неможливо: штучне сонце ніколи не замінить справжнього, – пояснює Роза Цаллагова, професор, — Ультрафіолет можна отримати тільки від справжнього сонця. Синя лампа і солярій генерують інфрачервоне випромінювання, яке нагріває поверхневі шари шкіри. Тому за допомогою синьої лампи зігрітися можна, поповнити запаси ультрафіолету — ні.

Щоб отримати життєво необхідну організму дозу сонця, потрібно гуляти, причому тільки в світлий час доби. А в сонячний день потрібно цінувати будь-яку можливість провести зайві десять хвилин на вулиці. Щоб набрати необхідну дозу ультрафіолету, необов’язково летіти в теплі краї. Досить три-чотири рази на тиждень на 10-13 хвилин підставити сонцю руки і обличчя.

Ви б з’їли що-небудь

Другий шлях — це спробувати «добути» вітамін D з їжі.

Харчовими джерелами вітаміну D вважаються жирні сорти риб, яйця, олія та інші жирні молочні продукти, а також ікра і водорості. Рекордсмен за вмістом вітаміну D — консерви з печінки тріски. Всього в 25 грамах цих консервів вітаміну D міститься в 2,5 рази більше добової норми. Багата вітаміном D і морська риба жирних сортів. У 100 г – від однієї до трьох добових норм.

Сонячний вітамін міститься в яйцях, м’ясі і деяких продуктах. Однак там він присутній в мікроскопічних дозах, тому, щоб отримати з них денну дозу вітаміну, потрібно з’їсти кінські порції цих продуктів.

Заповнити нестачу вітаміну D допоможуть препарати: водні або масляні розчини холекальциферолу (вітаміну D3 (детримакс витамин D3)). Коли холекальциферол потрапляє в організм, він циркулює в крові і при необхідності активується нирками. В результаті утворюється активна форма вітаміну D.