Майже у кожної людини хоча б раз у житті траплялися судоми м’язів. М’язові судоми являють собою мимовільне скорочення м’язів, яке, як правило, супроводжується різким болем.

Судомний спазм може відбутися в будь-якому м’язі – як скелетному, так і гладкому. Серед скелетних м’язів найбільшу схильність до виникнення судом мають м’язи, які беруть участь в русі відразу двох суглобів. Найчастіше до судом схильні литковий м’яз, м’язи передньої і задньої поверхонь стегна. Також досить часто відбуваються судоми м’язів стоп, рук. Серед судом гладкої мускулатури нерідко зустрічаються спазм кишечника, судинної стінки (наприклад, при стенокардії), бронхів (при бронхіальній астмі) і т.д.

Судоми можуть бути тонічними і клонічними. Тонічні спазми характеризуються тривалою напругою м’язів, клонічні – синхронними штовхоподібними скороченнями, які чергуються з розслабленням. Клонічні генералізовані судоми також називають конвульсіями.

Причини судом м’язів

Виникнення судом без видимої причини може бути пов’язано з фізичними вправами (наприклад, при бігу, плаванні, грі в футбол). Також спазми м’язів ніг (частіше в нічний час) нерідко спостерігаються у літніх людей.

Частою причиною виникнення судом є різноманітні порушення метаболізму (обміну речовин). Так, метаболічні порушення можуть бути причиною судом при цирозі печінки, уремії, гіпотиреозі, вагітності, а також при зниженні функції надниркових залоз.

Читайте також:  Погрузитесь в мир здоровья и релакса с Dr.Hill!

Різке зменшення кількості позаклітинної рідини і втрата електролітів (калію, магнію) також здатні викликати судоми м’язів. Така ситуація може мати місце при посиленому потовиділенні, гемодіалізі, на тлі важкої діареї або блювоти, а також внаслідок безконтрольного прийому сечогінних препаратів. Крім сечогінних засобів, м’язовий спазм може виникати внаслідок прийому аналептиків і психостимулюючих препаратів.

Також судоми м’язів можуть бути проявом хвороби, наприклад, бокового аміотрофічного склерозу, невропатії, радикулопатії. В окремих випадках спазми м’язів є проявом деяких спадкових захворювань і рідкісних аутоімунних станів. Крім того, м’язові судоми можуть бути наслідком поліомієліту.

Групи ризику

До групи ризику по виникненню судом в першу чергу входять маленькі діти, літні люди, вагітні жінки, спортсмени, а також люди, що приймають деякі лікарські засоби. Спазми у маленьких дітей особливо легко розвиваються на тлі інтоксикацій, інфекційних захворювань, травм, при впливі психогенних факторів. Це пов’язано з анатомічними і фізіологічними особливостями організму дитини.

Читайте також:  Какое есть самое эффективное средство от выпадения волос?

Судоми м’язів – поширене явище серед спортсменів, які тренуються на витривалість (наприклад, марафонці). Також м’язові спазми спостерігаються у спортсменів, що виконують вправи максимальної інтенсивності: гонки на велотреку, спринтерський біг. При цьому судоми, як правило, виникають в кінці тривалих або інтенсивних фізичних вправ, або через кілька годин після них.

Лікування при судомах

Дуже сильні судоми м’язів, не пов’язані з очевидними причинами (наприклад, з фізичним навантаженням), які трапляються часто і не припиняються при виконанні простих процедур, зазвичай є наслідком певного захворювання. В такому випадку необхідним є звернення до лікаря для виявлення причини судом та проведення адекватних лікувальних заходів. В інших випадках, коли судомний спазм не є проявом хвороби, він, як правило, зникає самостійно і не потребує прийому лікарських препаратів.

Судоми м’язів можуть виникнути в будь-який час у кожної людини. Щоб самостійно припинити судомний спазм необхідно виконати наступні дії. Спочатку потрібно припинити здійснювати рухи, які викликали спазм м’яза. Потім потрібно акуратно розтягнути м’яз зведений судомами і помасажувати його. Наприклад, якщо звело литковий м’яз, то слід потягнути руками мисок стопи на себе, при цьому коліно повинно бути випрямленим. Утримувати м’яз в розтягнутому положенні необхідно до тих пір, поки судома не припиниться. Далі потрібно розслабити спазмовані м’язи: вона повинна кілька хвилин перебувати в спокої. Слід пам’ятати про те, що спроба довільного скорочення цього м’язу відразу після припинення спазму може привести до повторного виникнення судом.

Читайте також:  Вплив телемедицини на доступність медичних послуг у віддалених регіонах

Якщо після того, як судома пройшла, в м’язі відчувається болючість, то до нього можна прикласти лід. Також на хворобливий м’яз можна накласти тугу пов’язку з еластичного бинта. У разі, коли після судомів м’яз на дотик щільний і продовжує перебувати в напруженому стані, його слід розігріти, помасажувати і також накласти тугу пов’язку.

Для того щоб запобігти виникненню судом в майбутньому, слід обов’язково виконувати розминку перед фізичним навантаженням. Також для нормальної роботи м’язів необхідно повноцінне харчування з вживанням достатньої кількості вітамінів і мінералів, зокрема кальцію, калію, натрію і магнію.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО СУДОМИ ЗВОДЯТЬ НОГИ?

ВІТАМІННО-МІНЕРАЛЬНА НЕДОСТАТНІСТЬ