Всі біологічні процеси в організмі протікають за участю вітамінів і мінералів. А що якщо їх не вистачає?

Утворення клітин крові, кісток, шкіри, зубів, функціонування імунної системи, передача нервових імпульсів, перетравлювання їжі – ці та всі інші функції наш організм може виконувати чітко і без збоїв тільки при забезпеченні його правильним і регулярно надходячим харчуванням, а саме, усіма необхідними вітамінами і мінеральними речовинами. В іншому випадку відбувається як у прислів’ї – «де тонко, там і рветься». Наведемо кілька прикладів:

При нестачі заліза, за допомогою якого виробляється гемоглобін, тканини організму не отримують достатню кількість кисню. В результаті слабкість, апатія, сонливість.

Магній необхідний для передачі нервових імпульсів від мозку до м’язів і назад. Перша ознака нестачі цього мінералу – безсоння. Ще один дуже поширений – м’язові судоми.

Вітаміни групи В виконують в організмі багато задач, але перш за все відповідають за якісну роботу центральної нервової системи. Пам’ять підводить, важко на чомусь зосередитися, реакція притуплена, спостерігається стійкий депресивний стан, десь взялися хвороби очей і шкіри? Все це може говорити про те, що людина отримує недостатню кількість вітамінів групи В.

Схильність простудним захворюванням безпосередньо заявляє нам про те, що дає збої імунна система. Висновок простий – не вистачає вітаміну С.

Про недолік вітаміну К свідчать рясні кровотечі при травмуванні, оскільки саме він потрібний для згортання крові.

Так званий передменструальний синдром і болючий клімакс – проблеми, відомі багатьом жінкам. Варто додати в раціон продукти, багаті цинком – це допоможе легше перенести гормональні перепади. Він сприяє виробленню ендорфінів і прогестерону, які є природними антидепресантами і болезаспокійливими.

І так далі і тому подібне. Важливо знати, що практично будь-який стан можна пояснити з точки зору вітамінно-мінеральної недостатності, а з’ясувавши, де криється проблема спробувати її вирішити, додавши той чи інший вітамін або мінерал.

Синергічний ефект і антагоністи

Отже, ви з’ясували, чого саме вам не вистачає. Але перш ніж насичувати організм тим, що йому потрібно, потрібно знати, які вітаміни «працюють» разом, а які вступають в конфронтацію. На даний момент науці відомо понад двадцять фактів подібного роду взаємодії різних вітамінів і мінералів.

Сучасна фармацевтична наука враховує ці «індивідуальні» особливості кожного вітаміну і мінералу. Серйозні компанії-виробники створюють полівітаміни, грунтуючись на цих фактах. Наприклад, більш ефективним буде лікування остеопорозу, якщо вітамінний препарат буде включати кальцій і вітамін D, а антиоксидантний комплекс містить вітаміни С і А в одному складі.

Ще більш важливо враховувати антогоністичну дію, а це властиво багатьом мінералам. Відомий приклад – взаємна «нелюбов» кальцію і заліза. Їх ні в якому разі не можна вживати одночасно або залізовмісні препарати запивати молоком. Це попередження особливо актуально для вагітних жінок, їм дуже часто призначають як ті, так інші препарати, добре ще, якщо не в одній таблетці. Тому якщо лікар забуде уточнити, знайте самі: добову дозу цих мінералів потрібно розділяти. Наприклад, таблетку кальцію прийміть рано, а заліза – увечері. Інтервал у кілька годин виключає можливість антагоністичної взаємодії.

Все вищесказане відноситься і до продуктів харчування: не варто в одному прийомі їжі об’єднувати яловичину і сир і т.д.

Ви впевнені, що вам всього вистачає?

Якщо ви проживаєте в екологічно чистому районі, наприклад, де-небудь на Тибеті, щодня харчуєтеся виключно здоровою, свіжою і правильної їжею, не вживаєте алкоголь, не курите, то, ймовірно, так воно і є. Адже нестача вітамінів і мінералів в організмі багато в чому (особливо в останні десятиліття) залежить від забрудненого середовища проживання, якості води, наявності шкідливих звичок, недосконалості сучасних харчових технологій.

Серед інших поширених факторів: ті чи інші захворювання внутрішніх органів, тривалий прийом лікарських препаратів, у тому числі і регулярний прийом оральних контрацептивних засобів.

Що робити?

В даному випадку на це риторичне запитання мається цілком адекватна відповідь. У тому випадку, коли ви відчуваєте себе цілком здоровою людиною, якій всього вистачає – просто стежте за своїм раціоном. Він повинен бути збалансованим, різноманітним і включати всі необхідні для підтримки здорової життєдіяльності вітаміни і мінерали. Кожному з нас потрібні свіжі фрукти і овочі, злаки, молочні (або на розсуд вашого організму) кисломолочні продукти; практично всім (якщо, звичайно, ви не вегетаріанець) – м’ясо, риба і яйця.

Звичайно, дуже важливий спосіб обробки продукту, адже ми повинні донести все корисне до нашого організму в цілості й схоронності. Тому завжди краще гасити, запікати і відварювати на пару, ніж смажити. А сезонні фрукти і овочі і зовсім намагайтеся вживати в сирому вигляді, тим більше, що зараз це актуально і всім доступно.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ВІТАМІНИ ДЛЯ СХУДНЕННЯ

РОЛЬ КАЛЬЦІЮ В ОРГАНІЗМІ ЛЮДИНИ

ЩО МИ ДІЙСНО ЗНАЄМО ПРО ВІТАМІН С?