Недавні дослідження показують, що апатія є однією з ранніх ознак деменції. З ним стикаються ще до того, як зниження когнітивних функцій стає очевидним і виникають проблеми з пам’яттю та мисленням.

Вчені Медичної школи Індіанського університету спробували пояснити, чому апатія – це перший симптом хвороби Альцгеймера. Вони припускають, що з його раннім виявленням можна запобігти або загальмувати подальший прогрес захворювання, йдеться в статті в журналі Molecular Psychiatry.

Фахівці вирішили на тваринах вивчити прилежне ядро, тобто ту частину мозку, яка впливає на мотивацію та систему винагород, у період апатії.

Вони виявили, що коли частини ядра піддавалися “атаці” амілоїдних білків, запускався раніше невідомий дегенеративний процес. Саме зі скупченням амілоїду в тканинах головного мозку часто пов’язують стан, що передує хворобі Альцгеймера.

Так, ключем до дегенеративного процесу виявилися певні рецептори (CP-AMPAR), яких зазвичай немає в цій частині мозку, але вони з’являються, коли синапси в ядрі піддаються впливу основних токсичних амілоїдних білків.

Дослідження показали, що ці рецептори дозволяють кальцію проникати в нейрони і перенасичення цією речовиною веде до пошкодження нейронів. Саме це пошкодження викликає апатію та проблеми з мотивацією, які і можуть бути сигналами хворого мозку та ранньої стадії хвороби Альцгеймера, вважають вчені.

Фахівці висунули гіпотезу, що зупинка цього процесу в прилеглому ядрі може або затримати прогрес цього різновиду деменції, або зовсім запобігти її, передає New Atlas.

“Якщо ми зможемо відтермінувати патологічне прогресування в одній із уражених областей, наприклад, у прилеглому ядрі, це може затримати патологічні зміни в інших галузях”, – сказала автор дослідження Яо-Ін Ма.