Пропонуємо ознайомитися з останніми дослідженнями учених, що виявили небезпечні властивості продуктів харчування.

У червоного м’яса знайшли нову небезпечну властивість, і це не вплив на розвиток раку

Воно шкідливо для печінки.

Знайдено новий небезпечний наслідок високого рівня споживання червоного м’яса та продуктів його переробки. Результати дослідження вчених з університетів Тель-Авіва і Хайфи опубліковані в Journal of Hepatology.

Як показали численні дослідження, червоне м’ясо (яловичина, свинина і баранина), якщо їсти його регулярно і багато, підвищує ризик раку, діабету і серцево-судинних хвороб. Тому фахівці зазвичай рекомендують віддавати перевагу білому м’ясу (індичка або курка).

Автори нового дослідження на цю тему проаналізували дані про харчування і здоров’я майже 800 ізраїльтян у віці від 40 до 70 років. Вони детально розповідали, які продукти і як часто вони їдять, а близько 350 з них також окремо повідомляли подробиці про споживання м’яса і м’ясопродуктів. Особливу увагу дослідники звертали на тип м’яса і методи його приготування — справа в тому, що тривале приготування м’яса при високій температурі (на сковороді або на грилі) призводить до формування гетероциклічних амінів. Вважається, що ці органічні сполуки, потрапляючи в організм з шматком добре прожареного стейка, ушкоджують ДНК і запускають процес розвитку раку.

Аналіз зібраних даних показав, що у людей, які їдять багато червоного м’яса, а також м’ясопродуктів з нього (ковбаси, сосисок, шинки, і так далі) підвищений ризик неалкогольної жирової дистрофії печінки (НЖДП), коли в клітинах печінки накопичуються ліпіди (жири). Це тяжке хронічне захворювання, в основі якого — дефіцит фізичної активності та нездорове харчування, може привести до цирозу, раку печінки і смерті.

Крім високого ризику НЖДП, встановили дослідники, любов до червоного м’яса і продуктів його переробки також підвищує ризик розвитку стійкості тканин до інсуліну (інсулінорезистентності), що є передвісником цукрового діабету і серцево-судинних хвороб. Особливо високі шанси розвитку резистентності до інсуліну у тих, хто віддає перевагу стейкам.

Хоча результати ще потрібно підтвердити, автори дослідження радять скоротити частку червоного м’яса і м’ясопродуктів у своєму раціоні на користь курятини та індичатини, при цьому м’ясо краще не смажити, а варити або готувати на пару.

Червоне м’ясо назвали небезпечним для жінок

Відмова від нього знижує ризик раку кишечника.

Результати дослідження, проведеного групою фахівців з Університету Лідса (Великобританія), опубліковані в журналі International Journal of Cancer.

Вчені спостерігали за 32 тисячі британок протягом 17 років і зіставляли раціон і стан здоров’я учасниць. В результаті у 335 жінок виявився рак товстої кишки.

Проаналізувавши всі дані, вчені прийшли до висновку, що у випробовуваних, які регулярно їли червоне м’ясо (яловичину, свинину, баранину), ризик розвитку раку нижніх відділів товстої кишки виявився вищим.

Самі дослідники не поспішають робити висновки про те, що виключення червоного м’яса з раціону дійсно може стати профілактикою раку кишечника. Щоб це підтвердити, потрібні більш докладні і масштабні дослідження. Проте тим, у кого є спадкова схильність до цього захворювання, варто задуматися про відмову від червоного м’яса.

У 2015 році ВООЗ внесла червоне м’ясо в список «ймовірно канцерогенних продуктів», але пізніше пояснила, що для профілактики раку не обов’язково відмовлятися від нього повністю — достатньо просто його менше їсти.

Консерви

Консерви ускладнюють травлення

Наночастки оксиду цинку на внутрішній стороні консервних банок знижують здатність тонкого кишечника всмоктувати поживні речовини.

Результати дослідження співробітників відділення біомедичної інженерії Бінгхемтонського університету (США), опубліковані в журналі Food and Function.

Оксид цинку (ZnO) додають у внутрішній шар консервних банок через його антимікробні властивості, а також щоб запобігти корозії. Наночастинки ZnO при цьому потрапляють в консервовані продукти, проте до цих пір було незрозуміло, в яких кількостях і які наслідки це може мати для здоров’я.

Дослідники з допомогою мас-спектрометра вивчили хімічний склад консервованих продуктів з початково низьким вмістом цинку — кукурудзи, тунця і спаржі. Виявилося, що кожна порція цих продуктів містить приблизно в сто разів більше цинку, ніж рекомендована денна доза. Потім в лабораторії вчені піддали живі всмоктувальні клітини слизової оболонки людського тонкого кишечника впливу тих доз наночастинок оксиду цинку, які можуть потрапляти у травний тракт з консервованими продуктами.

Експерименти показали, що наночастинки ZnO скорочують кількість мікроворсинок на поверхні клітин кишкового епітелію. Таким чином зменшується площа клітинної поверхні, що призводить до зниження здатності тонкого кишечника всмоктувати живильні речовини, що надходять з їжею. Крім того, наночастки провокують запальну реакцію в кишечнику, що призводить до зростання його проникності, а значить, підвищується ризик проникнення в кров небажаних речовин.

Оскільки дослідження було проведено в лабораторії, поки неможливо точно сказати, які довготривалі наслідки може мати регулярне споживання консервованих продуктів для здоров’я. Вчені проводять експерименти на тваринах, і вже виявили, що наночастинки оксиду цинку дійсно негативно впливають на роботу кишечника і його бактеріальну мікрофлору.

алкоголь

Алкоголь виявився небезпечнішим, ніж думали

Якщо ви не хочете скоротити собі життя, не варто перевищувати поріг в 100 грамів алкоголю в тиждень.

Результати масштабного дослідження міжнародної групи вчених опубліковані в журналі The Lancet.

Щоб визначити безпечну дозу спиртного, з якою пов’язаний найменший ризик ранньої смерті і серцево-судинних захворювань, дослідники проаналізували дані про здоров’я і рівні споживання алкоголю 600 тисяч чоловік з 19 розвинених країн світу. Всі вони в тих чи інших кількостях випивали і на старті дослідження не страждали від хвороб серця і судин. В процесі аналізу були враховані такі фактори, як вік, стать, куріння, наявність діабету, рівень освіти і так далі.

Вчені розрахували, що верхнім безпечним лімітом споживання спиртного є п’ять порцій на тиждень, що відповідає 100 грамам чистого алкоголю, або трьом літрам 4-градусного пива або п’яти 175-мілілітрових келихах 13-градусного вина. Хронічне перевищення цього порогу пов’язано з скороченням середньої прогнозованої тривалості життя. До прикладу, десять і більше порцій алкоголю на тиждень вкорочують життя на один-два роки, а 18 і більше порцій на тиждень — на чотири-п’ять років.

Як відзначають дослідники, отримані дані йдуть врозріз з існуючими уявленнями, що помірне споживання спиртного корисне для серця і судин. Чим більше алкоголю п’ють люди, тим вище ризик інсульту, ішемічної хвороби серця, серцевої недостатності, а також загрожують летальним наслідком гіпертонічної хвороби та аневризми аорти. Що особливо важливо, в цьому випадку безпечного порогу споживання просто не існує, тобто не можна сказати – якщо я буду пити менше, ризик серцево-судинних захворювань знизиться, відзначають автори дослідження.

Хоча, як показав аналіз даних, у багатьох питущих людей знижений ризик не приводить до смертельного результату інфаркту міокарда, цей, здавалося б, позитивний ефект потрібно розглядати не сам по собі, а в контексті безлічі інших важких і часто фатальних наслідків для здоров’я, підкреслюють дослідники. У світлі цих даних, вважають вони, більшість діючих в різних країнах рекомендацій по споживанню алкоголю повинні бути переглянуті.

соки

Фруктові соки назвали небезпечними

Вони можуть викликати передчасну смерть.

У людей середнього віку, які п’ють багато газованої води, підсолоджених фруктових напоїв і соків, підвищений ризик передчасної смерті, перш за все від серцево-судинних хвороб. Результати дослідження вчених з Університету Еморі (США) представлені на чергових Наукових сесіях Американської асоціації з вивчення хвороб серця (American Heart Association).

Автори дослідження шукали відповіді на два питання: чи підвищує додавання цукру в продукти харчування ризик ранньої смерті від хвороб серця або інших причин, і якщо це так, чи є в цьому сенсі різниця між підсолодженою їжею і підсолодженими напоями. Під підсолодженими напоями дослідники мали на увазі різні види газованої води, прохолодні, тонізуючі безалкогольні напої і готові фруктові соки. Під підсолодженою їжею — готові десерти, солодощі, пластівці для сніданку, і так далі.

Вчені проаналізували дані про харчування, стан здоров’я і причини смерті майже 18 тисяч американців старше 45 років. Всі вони регулярно звітували про свій раціон і проходили медичні обстеження. У середньому спостереження за учасниками велося протягом шести років.

Виявилося, що ризикують не дожити до старості, у першу чергу через хвороби серця, лише любителі солодких напоїв, а не ті, хто їсть багато цукерок і тістечок. Так, у тих, хто випиває майже 700 грамів підсолоджених напоїв в день і більше, ризик померти від ішемічної хвороби серця удвічі вище, ніж у тих, хто п’є менше 30 грамів таких напоїв в день. Цей ефект зберігся і тоді, коли дослідники взяли до уваги такі фактори ризику серцево-судинних захворювань, як ожиріння, підвищений артеріальний тиск, підвищений рівень холестерину і тригліцеридів у крові, та інші.

Як пояснила провідний автор дослідження Джин Вельш (Jean Welsh), особлива небезпека підсолоджених напоїв може бути пов’язана з тим, що в них, крім цукру, міститься порівняно мало інших поживних речовин. Тому великі обсяги цукру, які піддаються розщепленню відразу, можуть порушувати обмін речовин. У той час як підсолоджена їжа містить, крім цукру, жири і білки, що уповільнює обмінні процеси і в результаті не завдає такої шкоди організму.