Найбільш ходові методи фальсифікації популярних продуктів харчування та ознаки шахрайства.

1. Молочні продукти

Недобросовісні виробники замінюють тваринний жир рослинними — соняшниковим і ріпаковим: вони і дешевше, і зберігаються довше.

Крім відвертого фальсифікату в магазинах повно продуктів, які начебто визнаються своєю вторинностю, але як-то побіжно і дрібним шрифтом — «сирний продукт» (а не сир), «сирок» або «сирна маса» (а не сир), «спред» (а не вершкове масло). У таких виробах натуральних інгредієнтів іноді взагалі немає. І цілком законно — ДСТУ тут свої.

Загалом, уважно читайте інформацію на етикетці і купуйте продукцію перевірених марок.

Це не масло.

2. Мед

Підробити мед легко: його змішують з глюкозним сиропом, мальтодекстрином, борошном, крохмалем. Продають незрілим. Торішній — розтоплюють і продають як свіжий. На пасіці ставлять ємності з сиропом або рафінованим цукром — бджолам байдуже, що переробляти.

Натуральний якісний мед:

  • володіє складним букетом ароматів і легкою гіркуватістю в смаку;
  • не псується при кімнатній температурі;
  • свіжий стікає з ложки еластичною стрічкою або тонкою ниткою, через пару місяців після збору зацукровується (виняток — кіпрейний мед і мед з іван-чаю);
  • не містить добавок таких, як прополіс, маточного молочка тощо.
  • при розтиранні між пальцями легко вбирається, не залишає грудочок.
Читайте також:  Чи шкідлива насправді манна каша?

Купуючи мед у бджоляра-приватника, вимагайте показати сертифікат на продукцію. Мед з супермаркету повинен відповідати стандарту ДСТУ 4497:2005 — відомості про це відображені на етикетці.

Мед

Справжній мед, стікаючи з ложки, закручується петлями.

3. Оливкова олія

Під виглядом чистої оливкової олії першого віджиму продають суміш оливкової і інших сортів: кукурудзяної, соняшникової, арахісової, соєвої або пальмової. Щоб виглядало натуральніше — підфарбовують хлорофілом.

Дана нефільтрована оливкова олія extra virgin при температурі 3-4°C (у холодильнику) густіє і стає каламутною. Можливий осад. Продукт, в якому є інші олії — в тому числі, рафінована оливкова, замерзає при більш низькій температурі.

Читайте також:  Кориця корисна для серця та знижує рівень цукру в крові

Нефільтрована оливкова олія

Нефільтрована оливкова олія extra virgin при температурі 3-4°C густіє і стає каламутною.

4. Мелена кава

Мелена кава коштує дешевше зернової, і виробники піднімають маржу як можуть. У складі меленої кави знаходять підсмажений і подрібнений ячмінь, пшеницю, соєві боби, цикорій, житнє і картопляне борошно, палений цукор, глюкозу, крохмаль і навіть перемелені гілки.

Віддаєте перевагу каві без несподіваних наповнювачів — купуйте зернову і подрібнюйте самі.

5. Риба

У всьому світі під виглядом дорогих сортів риби продають більш дешеві. Навіть у США приблизно третину всіх рибних продуктів містять не той вид риби, який вказаний на етикетці. Найчастіше підробляють окуня і тунця, рідше — лосося.

В Україні осетрину замінюють олійною рибою, тріску — мінтаєм, палтуса — зубаткою або камбалою.

6. Гранатовий сік

Гранатовий сік розбавляють яблучним, виноградним або грушевим, змішують з цукровим або кукурудзяним сиропами, підфарбовують екстрактами буряків, ягід бузини або чорноплідної горобини.

Читайте також:  «Тривожна» канцерогенна речовина міститься в 70% сухих шампунів

Відмінна риса натурального соку — осад на дні — частинки плодової м’якоті. На смак справжній гранатовий сік швидше кисло-терпкий, ніж солодкий. На упаковці відсутні слова «нектар» або «соковмісний напій».

7. Шафран

Натуральний шафран — найдорожча спеція в світі — це висушені рильця квіток певного виду крокусів. Дешевим замінником шафрану виступають корінь куркуми, квітки сафлору, нагідки, чорнобривці та інші рослини з квітками жовто-червоного кольору.

Іноді під виглядом шафрану продають суміш кукурудзяних рилець, пелюсток маку, гіпсу, крейди, крохмалю, сульфату барію і шовкових волокон.

Справжній шафран:

  • володіє специфічним «медичним» запахом,
  • гіркий на смак,
  • криваво-червоного кольору з жовтими вкрапленнями пилку,
  • під лупою добре видна структура квіткових рилець: смужки неправильної форми, розширюються з одного кінця.

Шафран

Рильця справжнього шафрану неправильної трапецієподібної форми.

Автор: Анна Уставщикова