Регулярне вживання продуктів з високим вмістом трансжирів скорочує життя на 5 років. Розповідаємо, де їх особливо багато.

Жири – так само, як білки і вуглеводи — важлива частина нашого раціону, ми повинні кожен день отримувати їх в достатній кількості, щоб забезпечити нормальну роботу всіх систем нашого організму. Але тільки з одним уточненням: жири повинні бути здорові, мононенасичені, якими багаті не тільки риба і м’ясо, а й горіхи, насіння, молочні продукти, бобові та інші продукти. А ось трансжири (або трансізомери жирних кислот), і в першу чергу штучні, дуже небезпечні: за деякими даними, регулярне вживання продуктів з високим їх вмістом, здатне скоротити тривалість життя на п’ять років. Розбираємося, що таке трансжири і в яких продуктах їх найбільше.

Що таке трансжири

Транс-жири бувають природного і штучного походження. Природних багато в м’ясі, молоці і молочних продуктах. Деякий час вважалося, що вони також шкідливі для здоров’я, проте останнім часом лікарі і дослідники все частіше попереджають, що повне виключення природних транс-жирів з раціону може бути небезпечно. Наприклад, молочний жир допомагає кращому засвоєнню вітаміну D, який необхідний для кращого надходження кальцію в організм, а також для регуляції обміну речовин.

Штучні трансжири утворюються під час переробки харчових продуктів, а також при синтезуванні масел. Трансжири здатні довгий час не псуватися, вони повільніше піддаються окисленню — все через те, що гідрогенізація змінює структуру клітин. Саме ці властивості зробили трансжири такими популярними: продукти, приготовані з їх використанням, довше залишаються свіжими, краще переносять транспортування, дешевше у виробництві. Але ці ж зручні властивості трансжирів роблять їх дуже небезпечними для нашого здоров’я. Дослідження підтвердили прямий зв’язок між регулярним вживанням продуктів, багатих трансжирами, і підвищеним ризиком атеросклерозу, відкладення холестеринових бляшок в судинах, хвороб серця і навіть деяких форм раку. Як визначити трансжири в складі продуктів?

Читайте також:  Лікар назвав межу нормального артеріального тиску

На жаль, трансжири практично неможливо виявити самостійно – точно сказати, чи використовувалися штучні трансжири при виготовленні, можна тільки після лабораторного дослідження. Але можна звертати увагу на склад і інгредієнти, з яких виготовлений той чи інший продукт. Так, найчастіше трансжири маркуються як гідрогенізовані жири, гідровані жири або олії, модифіковані жири і кулінарні жири. Також варто бути обережними з продуктами, до складу яких входить маргарин, який сам по собі є трансжиром — як і будь-яке м’яке або рідке масло, з якого зробили тверде.

У яких продуктах найчастіше зустрічаються трансжири

Повністю виключити з раціону всі продукти з трансжирами, швидше за все, не вийде, але прагнути до того, щоб їсти їх якомога рідше і в невеликих кількостях, варто. Ось продукти-чемпіони за змістом трансжирів.

Читайте також:  Дешевий овоч, який відновлює роботу кишечника і знижує ризик раку

Оброблене м’ясо

Сосиски, ковбаси, шинка, в’ялене, копчене і солоне м’ясо — практично у всіх цих виробах багато трансжирів. Їх додають, щоб збільшити термін зберігання продуктів, щоб зробити смак яскравішим, а колір більш насиченим. Нагадуємо, минулого року ВООЗ офіційно визнала продукти з обробленого м’яса канцерогенними, так як їх вживання істотно підвищує ризик розвитку раку кишечника.

Маргарин

Як говорилося вище, маргарин – по суті перший різновид штучних трансжирів. За рахунок приєднання молекули водню до рослинного масла, маргарин виходить твердим, він набагато довше зберігається, ніж вершкове масло — і на жаль, володіє всіма недоліками трансжирів.

Чіпси, снеки

При виготовленні більшості цих ласощів використовується рослинне масло. Само по собі рослинні масла не є небезпечними, але при сильному нагріванні (і особливо якщо це відбувається кілька разів), виробляються небезпечні речовини, які погано впливають на здоров’я серця і судин, а також підвищують ризик раку.

Майонез і готові соуси

Рослинна олія, яка служить основним компонентом готових соусів, також піддається додатковій обробці, в результаті якої утворюються трансжири. А ще в готових соусах зазвичай багато штучних підсолоджувачів, прихованої солі і цукру.

Шоколадні пасти

Для збереження їх особливої консистенції, а також для збільшення терміну зберігання використовуються трансжири. А ось какао, яке робить продукти з шоколаду корисними, в таких пастах зазвичай дуже не багато.

Читайте також:  Чому після душу з'являється вушна інфекція

Шоколад

Чим дешевше шоколад, тим менше в ньому какао і більше кулінарних жирів і олій, до складу яких входять трансжири. Вибирайте шоколад з високим вмістом какао і по можливості без цукру – він найкорисніший!

Картопля фрі

Чемпіон за змістом трансжирів – в одній порції їх частка може досягати 7%! Так-так, вся справа в рослинному маслі багаторазового використання, на якому вона смажиться.

Курячі нагетси

Та ж біда, що і з картоплею — фритюр, що використовується при приготуванні, буквально нашпиговує готову страву трансжирами.

Готова випічка і тістечка

При виготовленні найчастіше використовуються маргарин та інші спреди (причому, найчастіше — найдорожчі), а для тістечок ще й шоколадна глазур з мінімальним вмістом какао і максимальним — рослинних і кулінарних жирів.

Готові сніданки

Дієтологи і лікарі закликають відмовитися від готових сумішей і готувати на сніданок кашу: в пластівцях і мюслі занадто багато цукру і підсолоджувачів, вони насичені легкими вуглеводами, а ось користі злаків в них практично немає. Крім того, при виготовленні часто використовуються трансжири, що також не робить ці готові сніданки безпечнішими.

Протеїнові батончики

А також злакові і навіть із сухофруктів: якщо уважно вивчити склад, можна виявити в ньому небезпечні інгредієнти.