Хронічна хвороба ясен, відома як пародонтоз, пов’язана з ризиком розвитку хвороби Альцгеймера – визначили учені з Тайваню. Статтю на цю тему розміщує спеціалізовані писання “Alzheimer’s Research and Therapy”.

Вчені з Chung Shan Medical University у Taizhong (Тайвань) прийшли до таких висновків після аналізу інформації з бази даних тайванської системи медичного страхування, яка стосувалася людей у віці 50 років і старше. Порівнювали групу 9291 пацієнтів, у яких був діагностований пародонтоз в період 1997-2004 з підібраним – по віку і різних захворювань – з групою осіб без запальних захворювань ясен.

Люди, які страждають на пародонтоз частіше, ніж їх однолітки з контрольної групи мали, наприклад, занадто високий рівень холестерину та інших ліпідів у крові (гіперліпідемія), депресія; частіше теж постраждали в минулому від травми головного мозку і мали пов’язані з цим проблеми зі здоров’ям.

Читайте також:  Ознаки того, що здуття живота вказує на серйозну проблему

Аналіз показав, що ті, у яких пародонтоз мав хронічний характер – тобто зберігався принаймні протягом 10 років, мали близько на 70 відсотків більш високий ризик захворіти хворобою альцгеймера, і це навіть після врахування інших факторів, що впливають на розвиток цієї хвороби, такі як захворювання серцево-судинні захворювання (хвороба серця, інсульт) або цукровий діабет.

На думку авторів роботи, ці результати являють собою підтвердження з більш раннім повідомленням, що інфекційні захворювання – з якими пов’язані хронічні, навіть м’які, запальні процеси, такі як тривалий пародонтоз – можуть грати важливу роль у розвитку хвороби Альцгеймера.

Рання діагностика пародонтиту та його ефективне лікування – це дуже важливо для того, щоб запобігти прогресуванню хвороби – відзначають вчені. Величезну роль тут може грати громадське виховання про вплив пародонтиту на весь наш організм і загальний стан здоров’я і роль гігієни порожнини рота у профілактиці цього захворювання.

Читайте також:  Ці 11 продуктів завадять позбутися жиру на животі

Як прокоментував для Reuters Health д-р Яго Лейра Фейо з Університету Сантьяго-де-Компостела в Іспанії, який не брав участь в дослідженнях, вчені не можуть зараз пояснити, чи залежність між пародонтозом і більш високим ризиком хвороби Альцгеймера має причинно-наслідковий зв’язок. Є підозра, що, скоріше, цей зв’язок має двонаправлений характер, підсумував фахівець в області епідеміології та стоматології.

Пародонтоз є запальною хворобою ясен і інших навколишніх тканин і несучих зубів, як, наприклад, періодонт або цемент кореня. За її розвиток відповідають бактерії, а піддаються їй, особливо люди, які не дбають про щоденну гігієну порожнини рота. При пародонтозі ясна набряклі, болючі і кровоточать.

Читайте також:  Що позбавляє сухості і підтримує шкіру взимку: поради лікаря

Якщо хворобу не лікувати, ясна починають відсувати від зубів, що призводить до утворення так званих пародонтозних кишень, де є відмінні умови для подальшого розвитку бактерій. Хронічний пародонтоз призводить до втрати кісткової тканини, з якої ростуть зуби, що в кінцевому підсумку призводить до їх послабляння і випадання.

Дослідження показали, що прозапальні сполуки, утворені хворими яснами, переходять у кровоток і сприяють розвитку багатьох хронічних захворювань, включаючи серцево-судинні захворювання, порушення обміну речовин, захворювання органів дихання та нирок. Пов’язано також з серйозними ускладненнями вагітності, як викидень і передчасні пологи.