Лікар-терапевт назвала дев’ять кольорів сечі, про які вам слід турбуватися.

Від темно-жовтого до рожевого відтінку будь-який колір, що змінюється від блідо-жовтого до солом’яно-жовтого, може бути ознакою основного стану здоров’я.

«Колір вашої сечі може змінюватись в залежності від таких факторів, як гідратація, дієта та ліки. Загалом колір від блідо-жовтого до солом’яно-жовтого вважається нормальним і вказує на належне зволоження. Незвичайний колір сечі може вказувати на основні проблеми зі здоров’ям», – каже лікар-терапевт Ірина Андрєєва.

Жовтий колір сечі викликає пігмент під назвою урохром або уробілін. Ваші нирки відфільтровують цей побічний продукт із кровотоку, і він виходить із організму із сечею. Чим більше рідини ви п’єте, тим світліший колір пігменту у сечі. Чим менше п’єте, тим сильніший колір.

Наприклад, сеча виглядає блідішою під час вагітності, тому що об’єм крові збільшується на 50 відсотків, тому під час вагітності сеча стає більш прозорою та більш розбавленою.

Темно-жовта або бурштинова сеча може свідчити про зневоднення та необхідність пити більше рідини.

«Темно-коричневий або колір чаю може свідчити про захворювання печінки або м’язовий розлад. Якщо ваша сеча рожева або червона, це може бути пов’язане з наявністю крові у сечі. Це може вказувати на проблеми з нирками, інфекції сечових шляхів або інші серйозні проблеми, такі як рак».

Терапевт також попередила про яскраво-оранжеву сечу, яка може свідчити про потенційні проблеми з печінкою або жовчними шляхами. З іншого боку, світліша помаранчева сеча може бути викликана прийомом певних ліків або вживанням продуктів з високим вмістом бета-каротину, таких як морква.

Синя або зелена сеча зустрічається вкрай рідко і може бути викликана деякими ліками чи барвниками. Такі кольори можуть вказувати на рідкісне генетичне захворювання, зване хворобою Хартнупа. Хвороба Хартнупа виникає, коли організм неспроможна засвоювати певні амінокислоти з їжі.

Мутна сеча. Можливо, ви помітили, що колір не змінився, але натомість ваша сеча стала каламутнішою.

“Це може бути спричинене інфекцією, наприклад, ІМП”.

Хоча колір сечі може дати деяке уявлення про ваше здоров’я, це лише один з багатьох факторів.

Важливо враховувати інші симптоми та проконсультуватися з лікарем для належної оцінки, якщо у вас є проблеми.

Будь-які значні зміни кольору сечі, не пов’язані з дієтою або ліками, повинні бути досліджені, особливо якщо у вас є інші симптоми, такі як лихоманка, озноб, біль у спині або біль у животі.

“Якщо дивний колір зберігається довше 24 години, зверніться до лікаря”, – радить лікар Андрєєва.