Випадання прямої кишки – захворювання, що доставляє хворому величезні неприємності. Однак сучасна медицина в змозі допомогти таким пацієнтам.

Чому випадає кишка?

Мова про випадання прямої кишки йде в тому випадку, коли всі верстви прямої кишки виходять за межі анального отвору. По-іншому випадання прямої кишки називають ще ректальним пролапсом.

Випадати частина прямої кишки може внаслідок слабкості м’язів тазу, а також підвищення внутрішньочеревного тиску. Серед причин, що призводять до випадання прямої кишки, виділяють:

Часте і тривале тужіння, запори. Запальні процеси в прямій кишці. Деякі запальні захворювання, наприклад геморой, проктосигмоїдит, неспецифічний виразковий коліт та інші. Зміни в прямій кишці, що виникають з віком. Хірургічні операції в органах малого тазу.

Лікарі виділяють три стадії цього захворювання:

  • Перша стадія, коли пряма кишка випадає тільки лише при дефекації. Після акту дефекації кишка знову повертається (вправляється) у вихідне положення.
  • При другій стадії захворювання кишка випадає під час сильного фізичного навантаження, при цьому хворому необхідно вправити кишку самостійно.
  • При третій стадії захворювання пряма кишка випадає навіть при дуже невеликих фізичних навантаженнях.
Читайте також:  Правила підготовки до колоноскопії
Симптоматика

Все починається з запорів, причому найчастіше це відбувається в дитячому віці. У хворого також можуть відзначатися тягнучі болі в тазу, на які він спочатку може не звертати уваги. Надалі запори можуть змінитися на нетримання калу (проноси) і газів. Спочатку пряма кишка виходить з анального кільця при дефекації, проте хвороба прогресує, і випадання прямої кишки виникає при ходьбі, кашлі та інших незначних навантаженнях. З часом кишка перестає повертатися у вихідне положення, навіть якщо її постаратися вправити рукою. Хворий відчуває постійну вологість, а також відзначаються виділення крові і слизу.

У разі частих випадінь прямої кишки травмується слизова оболонка, виникають часті невеликі кровотечі, а в деяких випадках можлива поява виразок і розвиток запального процесу.

Читайте також:  Правила підготовки до колоноскопії
Діагностика

випадання прямої кишкиДіагностику захворювання проводить лікар-проктолог. Для початку лікар оглядає задній прохід пацієнта при напруженні останнього. Як правило, при напруженні видна та частина прямої кишки, яка випадає. Стан кишкової стінки лікар оцінює за допомогою пальцевого дослідження прямої кишки. А для визначення можливих інших патологічних процесів в прямій кишці (наприклад, поліпів або інших запальних захворювань) застосовується метод ректороманоскопії та колоноскопії. Це візуальні методи дослідження, які дозволяють лікарю більш чітко оцінити ситуацію.

Лікування

При лікуванні випадання прямої кишки у дорослих, як правило, вдаються до хірургічної операції, так як консервативними методами лікування успіхів досягти дуже складно. При оперативному втручанні вдається уникнути проблеми випадання кишки, однак усунути нетримання калу виходить лише в 50% випадків.

У зв’язку з цим лікарі часто вдаються до операції, яка передбачає додаткове зміцнення зв’язок, що підтримують пряму кишку в тазу. Однак це досить трудомістка і велика операція, так як доступ до кишки досягається шляхом розрізу живота.

Читайте також:  Правила підготовки до колоноскопії

Іноді випадання прямої кишки поєднується з опущенням промежини. Такий стан частіше реєструється в основному у жінок. У такому випадку жінку турбує і випадання матки, а також нетримання сечі. З цієї причини лікування проводиться спільно з гінекологом.

“Причин для виникнення дискомфорту, болю, відчуття чужорідного тіла в прямій кишці – багато. Найбільш часті – хронічний геморой, хронічна або гостра анальна тріщина.”

Випадання прямої кишки у дітей переважно лікують консервативними методами. Для цього рекомендується включення в раціон харчування великої кількості клітковини, вітамінів, а також виконання фізіотерапевтичних процедур.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЗАПАЛЬНІ ПРОЦЕСИ В ОБЛАСТІ ПРЯМОЇ КИШКИ

ПОЛІПИ В ПРЯМІЙ КИШЦІ