Раніше дослідження показували, що середземноморська дієта зменшує ризик серцево-судинних захворювань, а також знижує імовірність інсультів та передчасної смерті. Але з’явився привід засумніватися в достовірності результатів подібних наукових розвідок.

З наукового журналу New England Journal of Medicine виключили роботу іспанських вчених, яка свідчила про корисність середземноморської дієти у справі продовження життя. Причина – помилки, допущені авторами при дослідженні, це розкрилося при повторному вивченні даних експерименту.

Ще одне дослідження, проведене фахівцями з Середземноморського неврологічного інституту в Італії, і зовсім завершилося вердиктом про те, що середземноморська дієта може бути корисною тільки для людей із середнім або високим достатком, так як лише вони можуть дозволити собі всі продукти харчування, передбачені цим типом раціону.

Зокрема, виявилося, що позитивні зміни в здоров’ї спостерігалися у тих учасників, які дотримувалися середземноморську дієту, витрачаючи на її інгредієнти не менше 35 000 фунтів стерлінгів. Ці люди продемонстрували 15%-ве зниження ризику серцево-судинних захворювань у результаті чотирирічного дотримання такої дієті.

У тих, хто теж намагався дотримуватися принципи середземноморської дієти, але обходився більш дешевими продуктами, ніяких змін зі здоров’ям не виявилося, заявили фахівці.

«Щоб дотримуватися середземноморської дієти, потрібно завжди мати вдома не тільки свіжі овочі і фрукти, але й оливкову олія extra virgin, а також волоські горіхи і свіжу рибу. Продукти, що входять в такий раціон, досить дорогі, дозволити їх собі можуть не всі», – зазначили автори.

Даний факт самі дослідники оцінюють як парадоксальний. За їх словами, середземноморська дієта була виявлена як система живлення, вона являла собою раціон найбідніших людей в Італії та Греції. Тепер же це задоволення тільки для багатих.

Джерело: МедікФорум