Хоча, всупереч відомому афоризму, ми безумовно не те, що ми їмо, часто харчування позначається на самих різних аспектах життя і здоров’я. Згідно з дослідженням американських вчених, вживання деяких продуктів здатне знизити ризик старечої деменції. Для цього вони проаналізували дані 1 787 добровольців у віці від 46 до 77 років.

Всі вони пройшли тест на рухливий інтелект (ТПІ) в проміжку з 2006 по 2010 рік. Він дозволяє оцінити пам’ять і здатність дізнаватися нову інформацію. Далі повторні тести проводилися в 2012-2013 і в 2015-2016 роках, що дозволило отримати дані за 10‑річний період. Також всі учасники повідомляли детальну інформацію про своє харчування. Враховувалися 49 видів їжі і напоїв, включаючи фрукти, овочі, м’ясо, молочні продукти, а також алкогольні напої на зразок вина, пива і сидру.

Читайте також:  У кави виявили новий несподіваний ефект

Зіставляючи дані про харчування і результати ТПІ, автори відзначили, що люди, які їли сир кожен день, показували значно більш високі результати в тестах з плином часу — сир в цьому відношенні виявився корисніше, ніж будь-які інші продукти харчування.

Дослідники відзначили, що цей ефект не поширюється на людей, у яких в сім’ї були випадки хвороби Альцгеймера, тому шматочок сиру в день буде корисний тільки людям без генетичної схильності до цього захворювання.

Хоча точного пояснення цьому феномену поки немає, вважається, що справа може бути у високому вмісті кальцію, вітаміну B12 і деяких видах лактопептидов, які можуть благотворно впливати на пізнавальні здібності у літніх людей. Також бактерії з деяких типів сирів здатні змінювати мікробіом кишечника, який, як відомо, взаємодіє з мозком і впливає як на настрій, так і на пізнання.

Читайте також:  Експерти розповіли, скільки м'язів можна набрати за місяць

Автори дослідження також дійшли висновку, що вживання невеликої кількості червоного вина щодня допомагає знизити ризик зниження когнітивних здібностей. І, на відміну від сиру, вино виявилося більш ефективним для людей з хворобою Альцгеймера в анамнезі, ніж для тих, у кого в сім’ї цього захворювання не було.

Хоча дослідники припускають, що це може бути пов’язано з протизапальними сполуками, які присутні в червоному вині, вони також посилаються на інше дослідження, яке пов’язує щоденне споживання пива з більш високим ризиком деменції, припускаючи, що різні види алкоголю мають різний ефект на когнітивні здібності.

Подальший погляд на дані показав, що вживання баранини раз на тиждень імовірно знижує ризик когнітивних порушень в більш пізньому віці, хоча інші види червоного м’яса не показали схожого ефекту. Також було встановлено, що надлишок солі в раціоні є серйозним фактором розвитку деменції, але тільки у людей з хворобою Альцгеймера в сім’ї.

Читайте також:  Медиками названо ознаку майбутнього серцевого нападу

Автор дослідження Брендон Клінедінст зазначив, що “в залежності від генетичних факторів деякі люди здаються більш захищеними від хвороби Альцгеймера, в той час як інші, мабуть, піддаються більшому ризику. Проте я вважаю, що правильний вибір продуктів харчування може запобігти захворюванню і зниження когнітивних функцій в цілому”.

Наукові джерела:

Genetic Factors of Alzheimer’s Disease Modulate How Diet is Associated with Long‑Term Cognitive Trajectories: A UK Biobank Study, source
A 2‑year follow‑up study of alcohol consumption and risk of dementia, source

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News