Життя з недовірливою людиною буває складним. Деколи справа доходить до серйозних конфліктів. Дізнайтеся, як вижити з іпохондриком.

Іпохондрики: хто вони?

Найбільша мрія іпохондриків – щоб з лиця землі зникли всі хвороби, а заодно і мікроби, віруси та інша «дрібна гидота», яка потенційно становить загрозу людині. Але навіть і в цьому випадку переживання цих людей не закінчаться. Іпохондрик постійно турбується про своє здоров’я. Найменший чих або прищик, і він вже думає, що у нього ВІЛ або рак. Такі люди постійно ходять до лікарів, проходять всілякі обстеження, при цьому сильно сумніваються в їх результатах.

Згідно з медичними дослідженнями, приблизно 80% всіх іпохондриків протягом тижня виявляють у себе такі симптоми, як головний біль і запаморочення, плями на шкірі, легка нудота та інші. Такі симптоми, природно, зустрічаються і у звичайних людей, які не надають їм великого значення. З іпохондриком все складніше. Він, як правило, досить непогано розбирається в медицині, і вже встиг приміряти на себе десяток страшних захворювань не сумісних з життям. Заспокоїться іпохондрик тільки після того, як поговорить з лікарем і пройде відповідне обстеження.

Точні причини іпохондрії досі незрозумілі. Одна з теорій походження цього явища вказує на наявність у іпохондриків надмірної чутливості до внутрішніх відчуттів, на які звичайні люди, як правило, не звертають ніякої уваги. А якщо людина переживала які-небудь серйозні захворювання в дитинстві, то ймовірність розвитку подібної помисливості істотно зростає. Також важливу роль відіграють стреси, особливо ті, які виникають після втрати близької людини.

Чого не потрібно робити в спілкуванні з іпохондриком

Життя з іпохондриком непросте. Навколишні його люди страждають не менше нього самого, оскільки щоразу змушені вникати в неіснуючі проблеми. Спочатку близькі іпохондрика намагаються йому всіляко допомогти, але після кількох спроб вони усвідомлюють всю безрезультатність своїх благих намірів.

Щоб остаточно не зневіритися в спробах допомогти близькій людині, давайте розберемося в тому, чого не можна робити при спілкуванні з іпохондриком. Найголовніше – не намагайтеся переконати його, спираючись на логічні умовиводи. Зрозумійте, що іпохондрик, швидше за все, набагато краще вас вивчив свою проблему. А закони логіки тут просто не працюють, оскільки навіть самий вправний лікар ніколи не дасть вам стовідсоткових гарантій, що стосуються вашого здоров’я. Тому ніколи не сперечайтеся з іпохондриком про його хвороби. Також не потрібно його змінювати. Це марно, оскільки людина може змінитися тільки сама, якщо вона того захоче.

Ні в якому разі не насміхайтеся і не звинувачуйте людину в тому, що вона придумує собі хвороби. ЇЇ «вигадки» для нього не є брехнею. Людину не можна звинувачувати в її тривогах і страхах. Якщо іпохондрика відкидати і не приймати всерйоз, то він буде відчувати себе самотнім і незрозумілим, що тільки посилить його переживання і тугу.

Прийміть його всерйоз

А тепер давайте поговоримо про те, що можна зробити при спілкуванні з іпохондриком.

  • Постарайтеся іноді вислуховувати його. Розпитайте про його відчуття. Так ви дасте зрозуміти людині, що вона вам не байдужа, і вас також турбує її стан. Це дуже важлива психологічна підтримка.
  • Не говоріть з ним про хвороби довго. Приділяйте цьому 15-20 хвилин, після чого переводіть розмову на інші теми. Якщо це не вийде, то запропонуйте «помилковому хворому» прогулянку на свіжому повітрі або запросіть його в кіно. Відволічіть людину від її думок.
  • Ні в якому разі не нагнітайте обстановку. Не перетворюйте свій будинок в лікарню для важкохворих. Також не варто відчувати свою провину за стан вашого близького. На жаль, так ви йому точно ніяк не допоможете, а лише додасте масла в його вогонь панічних роздумів. Краще побільше сміятися і зарядитися гарним почуттям гумору. Тільки сміятися над іпохондриком не потрібно.
  • Ненав’язливо запропонуйте іпохондрику звернутися до лікаря-психотерапевта. Це досить складний крок, особливо для чоловіків, тому будьте йому в цьому опорою і підтримкою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПІДВИЩЕНА ТРИВОЖНІСТЬ

ЯК БОРОТИСЯ З БЕЗВИХІДДЮ

НЕДОЛЮБЛЕНІ ДІТИ