Вчені Гарвардської школи соціальної охорони здоров’я Т. Х. Чана (США) провели дослідження, що показує, що вживання здорової рослинної їжі пов’язане з меншим ризиком розвитку цукрового діабету другого типу (інсуліннезалежного) у цілому здорових людей. Вчених цікавили профілі метаболітів (речовина, що використовується або утворюється внаслідок хімічних процесів в організмі), пов’язаних із різними дієтами.

Результати дослідження було опубліковано у журналі Європейської асоціації з вивчення діабету Diabetologia. Команда проаналізувала дані трьох досліджень, у яких брали участь 10684 особи. Середній вік учасників був 54 роки. Вони заповнювали анкети. Дослідники оцінювали три параметри:

  • загальний індекс рослинної дієти;
  • індекс здорової рослинної дієти;
  • хворий рослинний раціон.

Індекси ґрунтувалися на аналізі споживання 18 груп основних продуктів харчування. Серед них була здорова рослинна їжа (цілісне зерно, фрукти з овочами, горіхи та бобові, рослинні олії, чай та кава), нездорова рослинна їжа (рафіноване зерно, картопля, фруктові соки та підсолоджені напої, десерти на рослинній основі), продукти тваринного походження (м’ясо та птиця, молочні продукти, риба та морепродукти).

Дослідники вивчили зразки крові, взяті з кінця 1980-х років на ранній стадії досліджень, щоб створити оцінки профілів метаболітів. Також реєструвалися усі випадки виникнення цукрового діабету другого типу протягом періоду спостереження.

В результаті виявилося, що ті, у кого розвинувся діабет, вживали менше здорової рослинної їжі. Вони мали більш високий середній індекс маси тіла, вони частіше мали високий артеріальний тиск і підвищений рівень холестерину.

Дані показали, що рослинні дієти пов’язані з унікальними профілями мультиметаболітів. Крім того, показники профілю метаболітів як для загальної рослинної дієти, так і для здорової рослинної дієти були обернено пропорційні захворюваності на інсуліннезалежний діабет у звичайно здоровій популяції, незалежно від індексу маси тіла та інших факторів ризику, пише EurekAlert. “Наші результати підтверджують благотворну роль здорової рослинної дієти у профілактиці діабету”, – підсумовують автори дослідження.