Помилкова короткозорість розвивається через стійку перенапругу очних м’язів. Захворювання часто зустрічається у дітей і підлітків.

Помилкова короткозорість (або спазм акомодації) – патологічне порушення дезакомодаціі (акомодації вдалину), яке викликається надмірним напруженням циліарного м’яза. Це одне з найпоширеніших захворювань в дитячій офтальмології, що займає друге місце після істинної короткозорості.

Згідно з медичними даними, приблизно 15% дітей страждає помилковою короткозорістю. Деякий час спазм акомодації є оборотним захворюванням, однак якщо хворобу довго не лікувати, то висока ймовірність розвитку справжньої короткозорості у дітей і підлітків.

Механізм помилкової короткозорості

Завдяки акомодації очі можуть фокусувати погляд на різних відстанях. Цей процес забезпечується злагодженою роботою акомодаційного апарату, що складається з трьох анатомічних елементів: циліарного м’язу, ціннових зв’язок і кришталика. Циліарний м’яз, по суті, є акомодаційним. Він представлений ​​меридіональними, радіальними і циркулярними м’язовими волокнами.

Під час дезакомодації (акомодації вдалину) м’язи знаходяться в розслабленому стані. При фокусуванні погляду на предметах, розташованих близько, починають напружуватися меридіональні волокна, при цьому зменшується сила скорочення ціннових зв’язок, що і призводить до збільшення кривизни кришталика і посиленню рефракції ока. При розвитку спазму акомодації циркулярні і радіальні волокна циліарного м’язу не можуть повністю розслабитися. Таким чином, циліарний м’яз знаходиться в стані постійного скорочення. При цьому порушується кровопостачання циліарного м’язу, що підвищує ризик розвитку хоріоретинальної дистрофії.

Класифікація та основні симптоми помилкової короткозорості

Існує кілька видів спазму акомодації:

  • Фізіологічний – виникає як відповідна реакція на зорове перенапруження. Така форма помилкової короткозорості нерідко виникає в осіб з некортгованою далекозорістю чи астигматизмом.
  • Штучний – розвивається при впливі деяких очних препаратів. Такий вид спазму акомодації не вимагає спеціального лікування. Після відміни препарату патологія зникає самостійно.
  • Патологічний – супроводжується зміною рефракції і зниженням гостроти зору. Патологічний спазм акомодації буває стійким і нестійким.

Найчастіше в офтальмологічній практиці зустрічається змішаний спазм акомодації, який поєднує в собі як патологічні, так і фізіологічні механізми.

Одним з основних симптомів помилкової короткозорості є неможливість швидко сфокусувати погляд на предметі. Суб’єктивним проявом спазму акомодації може бути погіршення чіткості зору, двоїння в очах, швидке настання втоми очей при розгляданні предметів поблизу. Хворого може турбувати різь, печіння і біль в очних яблуках. При помилковій короткозорості часто хворий відзначає почервоніння очей і рясна сльозотеча.

Помилкова короткозорість у дітей може призвести до зміни психічного стану. Дитина може стати дратівливою, у неї починаються проблеми з навчанням. Часто батьки таку поведінку можуть розцінювати як вікову перебудову.

Спазм акомодації може тривати від кількох місяців до кількох років. Якщо хворобу не лікувати, то вона переходить в стійку справжню короткозорість.

Крім очних симптомів, помилкова короткозорість також може супроводжуватися загальними проявами. Нерідко у хворих зі спазмом акомодації відмічаються вегетативні порушення (вегето-судинна дистонія), зниження настрою, емоційна лабільність, тремор верхніх кінцівок, напади мігрені, гіпергідроз та інші симптоми.

Лікування

Для усунення помилкової короткозорості застосовується як медикаментозна терапія, так і спеціальні вправи, і лазерне лікування. Лікарі призначають хворому спеціальні очні краплі, що сприяють розслабленню очних м’язів. Також призначається курс вітамінів.

Спеціальні окуляри з багатофакторним впливом на очі покращують кровопостачання в тканинах і розслаблюють циліарний м’яз, що сприяє усуненню спазму акомодації.

Крім спеціальних методик лікування, вкрай важливо і загальне оздоровлення організму. Для закріплення терапевтичного ефекту рекомендуються регулярні заняття спортом і раціональне харчування.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯК ЗНЯТИ ВТОМУ ОЧЕЙ?

ПРИЧИНИ І ЛІКУВАННЯ КОСООКОСТІ