ГоловнаНовини Здоров'яВідома лікарка розповіла про непотрібні медпроцедури

Відома лікарка розповіла про непотрібні медпроцедури

Сьогодні тема якісного медичного обслуговування дуже актуальна для пацієнтів.

Діагноз

Зокрема, українців часто турбує питання раціональності проведення діагностичних процедур і медичних призначень, за які здебільшого доводиться платити зі своєї кишені.

Кардіологиня, докторка медичних наук, професорка Катерина Амосова у себе на сторінці Facebook опублікувала список медпроцедур, які належать до нераціональних і призначаються більшістю лікарів за принципом “діагностика зайвою не буває”.

За її словами, у 2019 році були оновлені рекомендації Американської академії сімейної медицини про недоцільність загального охоплення пацієнтів деякими методами діагностики й лікування.

“Він складається з найпоширеніших методів, потенційна користь від яких менша за потенційну шкоду внаслідок низької частоти відповідних захворювань або незначного ризику їхніх важких наслідків, через високу частоту хибнопозитивних результатів, які викликають тривогу і потребу в додаткових дослідженнях (травматичних і дорогих), а також відсутність доказів можливості лікування істотно впливати на прогноз”, – написала Амосова.

Читайте також:  Не все так просто: побічні ефекти вживання сиру

Отже, за словами професорки, не варто:

– Призначати рентгенівські методи візуалізації хребта в разі болю в попереку тривалістю менше, ніж півтора місяці за відсутності неврологічної симптоматики та обґрунтованої підозри важкого захворювання, наприклад, остеомієліту.

– Призначати антибіотики під час синуситів легкої та помірної тяжкості, за винятком випадків тривалості симптомів (густих виділень з носа жовтого кольору, болі при пальпації обличчя) понад 10 днів або їхнього погіршання після первинного полегшення. Річ у тім, що переважна більшість таких синуситів спровокована вірусами (а значить, антибіотики, які знищують бактерії, тут безсилі).

– Призначати денситометрію для діагностики остеопорозу жінкам, що молодші за 65 років, і чоловікам до 70 років за відсутності факторів ризику. Тільки в старшому віці денситометрія є цілком обґрунтованою.

Читайте також:  Гастроентерологи назвали три випадки, коли пробіотики дійсно корисні

– Проводити ЕКГ і інші обстеження серця безсимптомним пацієнтам низького ризику щорічно.

– Призначати скринінг на рак шийки матки жінкам, що молодші за 21 рік і старші за 65 років, якщо до цього він був проведений і немає високого ризику.

– Проводити повний скринінг на рак передміхурової залози за допомогою PSA-тесту чоловікам, що старші за 55 років.

– Проводити гінекологічний огляд безсимптомним жінкам перед призначенням гормональних контрацептивів, не вагітним і тим, що не потребують скринінгу на рак шийки матки.

– Рекомендувати всім пацієнтам із цукровим діабетом другого типу, які не отримують інсулін, щодня перевіряти рівень глюкози в крові.

Читайте також:  Медики перерахували 5 кращих напоїв для сну і позбавлення від стресу

– Призначати скринінг на вірус простого герпесу за рівнем антитіл у крові в разі відсутності симптомів, зокрема й вагітним.

– Не треба переливати пацієнтам з важкою анемією більше, ніж мінімальну кількість еритроцитарної маси, після досягнення гемоглобіну 70-80г/л.

Виконання цих рекомендацій, за словами лікарки, допоможе дотримуватися раціонального лікування і діагностики, заощадивши кошти пацієнтів.

Джерело: Обозреватель

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News